ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل چشمت روز بد نبیند ⚜️ + گسترش و داستان

مفهوم ضرب المثل «چشمت روز بد نبیند» به همراه ریشه و تاریخچه

معنی ضرب المثل چشمت روز بد نبیند چیست؟ این ضرب المثل جنبه دعایی دارد؛ در واقع راوی تلاش دارد علاوه بر اینکه خبر بدی را به کسی توضیح می‌دهد، در همان حال هم برایش دعا می‌کند تا از آن محفوظ بماند.

قبل از دادن خبر بد به اطرافیان یا توضیح دادن پیشامد ناگوار، این گفتار را در ابتدا به شنونده می‌گویند؛ یعنی از درد و بلاها دور باشی و روز و روزگار بد نبینی. برای آشنایی با مفهوم کامل این حکایت و تاریخچه آن در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل عقلش به چشمش است

معنی ضرب المثل چشمت روز بد نبیند

چشمت روز بد نبیند کنایه از چیست

زمانی که کسی اتفاق ناگواری را برای دیگری تعریف می‌کند، این ضرب المثل را به کار می‌برد؛ یعنی آرزو دارد چنین پیش آمدی برای شنونده نیفتد.

مثال: مثلا پدر بزرگ یکی از آشنایان سکته مغزی کرده است و در کما به سر می‌برد و هوشیاری‌اش را از دست داده و شما می‌خواهید این خبر را به خانواده بدهید، قبل از توضیح دادن می‌گویید: چشمتان روز بد نبیند فلان شخص سکته کرده و معلوم نیست که زنده بماند…

یعنی سانحه تلخی بود؛ این بلا از شما دور باشد و انشاءالله که برای شما چنین پیش آمدی رخ ندهد. امیدوارم هیچ‌وقت چنین صحنه‌های تلخی را در زندگی‌تان تجربه نکنید.

داستان و تاریخچه ضرب المثل چشمت روز بد نبیند

تاریخچه ضرب المثل چشمتان روز بد نبیند، به زمان‌های دور در ۱۴۰۰ سال پیش برمی‌گردد که دوره جنگ امام حسین(ع) در کربلا بود و باعث شهادت امام حسین(ع) و یاران و خویشاوندان گران قدرش شد. شخصی از اسرای کربلا وارد مدینه شد و خبر شهادت فرزندان حضرت ام‌البنین (س) را به او داد و گفت چشمتان روز بد نبیند. این بانو وقتی خبر شهادت چهار فرزندش و امام حسین(ع) را شنید، گفت:

«ای کاش فرزندانم و تمامی آنچه در زمین است فدای حسین می‌شد و او زنده می‌ماند» این صحبت‌های او را برخی دلیل دلدادگی عمیق او به اهل بیت و امام حسین(ع) دانستند.

گسترش و باز آفرینی

به منظور اینکه در زندگی ما هر زمان هر مشکلی یا اتفاق بدی رخ می‌دهد و یا شخصی به ما خبری ناگواری را می‌دهد، سعی می‌کنیم به آن اخبار واکنش تندی نشان ندهیم و آن قدر روی ذهن و رفتار خود کار می‌کنیم تا هر رویدادی حال ما را دگرگون نکند. درست است که بعضی از اخبار ناگوار در احوالات ما تاثیراتی بد و منفی خواهند داشت، اما باز هم ما با توانایی حس‌های خوب درون خودمان باید به خود کمک کنیم. البته لازم به ذکر است که اتفاقات بد در زندگی همه ما پیش خواهد آمد و مانع‌های زیادی ممکن است در زندگی هر فردی رخ دهد.

نتیجه: سرانجام به این دست آورد خواهیم رسید که ضرب المثل چشمتان روز بد نبیند فقط به این منظور گفته می‌شود که این حال و حس بد را برای هیچ عزیزی نمی‌خواهید که تجربه کند.

مثل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل صحبت حکام ظلمت شب یلداست
و
معنی ضرب المثل چه کشکی چه پشمی

☑️ به پایان مقاله معنی ضرب المثل چشمت روز بد نبیند رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این حکایت داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *