ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل صحبت حکام ظلمت شب یلداست

گسترش و بازآفرینی بیت صحبت حکام ظلمت شب یلداست به همراه اصطلاح انگلیسی

صحبت حکام ظلمت شب یلداست یعنی چه؟ این حکایت درباره لذت ها و شادی های زودگذر دنیا می باشد که مفهوم کامل و شعر آن را در ادامه در بخش ضرب المثل ماگرتا می خوانیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر

معنی ضرب المثل صحبت حکام ظلمت شب یلداست

مفهوم ضرب المثل صحبت حکام ظلمت شب یلداست

صحبت حکام ظلمت شب یلداست یعنی به لذت‌ها و شادی‌های دوروزه دل نبند؛ این جهان با این شادی‌هایش دو روزه است، چون آخر دنیا همگی به خاک سپرده می‌شویم و نباید به مادیات هم دل ببندیم. نه تنها به خوشی‌ها و مادیات، بلکه به آدم‌های این دنیا هم اعتباری نیست.

دنیا همین است؛ یک عمر دلخوش آدم‌هایی می‌شویم که از همه‌ی آنان ضربه می‌خوریم ولی آدم‌هایی هستند که حضورشان در زندگی آرامش می‌دهد و اینطور آدم‌ها گوشه‌ای از بهشتند و بودنشان ساعت زندگی را از کار می‌اندازند.

انسان‌ها در گفتگو و همنشینی با این و آن باید متوجه بشوند که کدام فرشته و کدام دیو است؛ تشخیص این یک کار آسانی نیست. حکام که از رویشان ظلم می‌بارد این‌ها چطور هم صحبت پیدا می‌کنند؛ این طور آدم‌ها می‌دانند که چطور شب را طولانی کنند و روز مردم را تاریک کنند.

واژه‌ی حکام یعنی فرمانروایان بد ذات که فقط دستور می‌دهد و امر و نهی می‌کنند. ظلمت یعنی ظلم کردن و ستم کردن. انواع ظلم در قرآن عبارتند از: ظلم به معنای شرک – گناهی که آلوده به شرک نباشد – کشتار ناحق – زیان زدن و بی انصافی کردن.

بازآفرینی ضرب المثل صحبت حکام ظلمت شب یلداست

قرن‌ها است که حافظ نتوانسته دیو را از شعرهایش حذف کند و نور شعرهایش را به شب‌های یلدایی مردم بدهد. حافظ در فکر راهکاری است تا اگر امکان دارد به غم و ناراحتی‌های این شعر پایان دهد و دقیقا دل جایی نیست که مخالفان و آدم‌های بد ذات در آن حضور داشته باشند. باید دیو به بیرون برود تا فرشته بیاید.

غصه، مانند لباسی ظاهر آدم‌ها می‌پوشاند. برای پاکسازی دل چاره‌ای جز بیرون کردن شیطان نیست باید دیو را از دل بیرون کرد و راه را برای آمدن فرشته باز کرد. شیطان همیشه خوش برخورد و خوش صدا است که به راحتی به دل می‌نشیند و شیرین می‌شود.

داستان خروج دیو و ورود فرشته یکی از واقعیت‌های اخلاقی است که در بهمن سال ۵۷ با خروج شاه و ورود امام خمینی این اتفاق در زمینه سیاسی در مقابل ناحق اتفاق افتاد. مردم می‌توانند هم حق و هم باطل را تشخیص دهند. مردم ایران برای رسیدن به انقلاب حکومت اسلامی باید شیطان را پاک می‌کردند تا بتوانند فرشته‌ای به اسم انقلاب و ولایت خدا را وارد کشور کنند.

شعرصحبت حکام ظلمت شب یلداست 

بر سر آنم که گر ز دست برآید
دست به کاری زنم که غصه سر آید
خلوت دل نیست جای صحبت اضداد
دیو چو بیرون رود فرشته درآید
صحبت حکام ظلمت شب یلداست
نور ز خورشید جوی بو که برآید
بر در ارباب بی‌مروت دنیا
چند نشینی که خواجه کی به درآید

اصطلاح انگلیسی صحبت حکام ظلمت شب یلداست

در زبان انگلیسی این بیت به صورت The society of the Ruler is the darkness of night of winter گفته می شود.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل حساب حساب کاکا برادر
و
معنی ضرب المثل دسته گل به آب دادن

☑️ به پایان معنی و مفهوم ضرب المثل حکام ظلمت شب یلداست رسیده‌ایم؛ اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.