ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل دسته گل به آب دادن ✳️+ داستان و انشا

معنی و مفهوم ضرب المثل دسته گل به آب دادن به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل دسته گل به آب دادن : این ضرب المثل به این معنی است که شخصی کار و فعالیتی را به درستی انجام نمی‌دهد یا خراب می‌کند و این مساله خرابکاری به مراتب برای آن شخص رخ می‌دهد؛ طوری که آن فرد در اطرافیان و آشنایان با لقب فرد خرابکار شناخته می‌شود.

برای آشنایی با مطالب کامل‌تری در مورد ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل خر ما از کرگی دم نداشت

معنی ضرب المثل دسته گل به آب دادن

مفهوم ضرب المثل دسته گل به آب دادن

ضرب المثل دسته گل به آب دادن به طور معمول برای کسی به کار رفته می‌شود که سابقه و تجربه بدی در انجام ندادن درست کارها دارد.

فردی ممکن است بخاطر خراب کاری که کرده است شرمنده باشد و شرمندگی و خجالت از عدم بیان کردنش یا از چهره‌اش نمایان باشد و توضیحی برای کار اشتباهش نداشته باشد که اطرافیان از این احوال او متوجه می‌شوند که فرد دسته گلی به آب داده است؛ این ضرب المثل شامل حال کودکان شر و شیطان که مدام خرابکاری می‌کنند، نیز است.

داستان یا تاریخچه دسته گل به آب دادن

از نقل قول‌ها چنین برداشت می‌شود که یک جوان از اهالی چهار محال و بختیاری که مدام هر اتفاق یا پیشامدی را در همه اطراف به اون نسبت می‌دادند و او هم خودش را یک آدم بدشناس و بد سرشت تصور می‌کرد؛ تا اینکه روزی عاشق یک دختر از همان حوالی می شود، در صورتی که که هم دختر و هم آن پسر جوان تمایل به ازدواج به هم داشتند ولی چون خانواده دختر، خواستگار جوان را بد سرشت می‌دانستند راضی به این ازدواج نبودند.

بعد از مدتی دختر با شخص دیگری ازدواج می‌کند و آواز و دهل عروسی تمام ده را می‌گیرد، پسر جوان سر به کوه و دشت می‌گذارد و برای تسلای دل خودش شروع به چیدن دسته گلی می‌کند و آن را به آب می‌اندازد تا عروس با دیدن دسته گل متوجه عشق پسر شود…

خلاصه عروس برای شوق برداشتن دسته گل به آب می‌افتد و غرق می‌شود و همگی عزادار او می‌شوند؛ وقتی داستان برای پسر جوان بازگو می‌شود، پسر شرح می‌دهد ماجرا از چه قرار است و همه اهالی می‌گویند که پس آن دسته گل را تو به آب داده بودی.

گسترش و باز آفرینی دسته گل به آب دادن

به هیچ وجه نباید اتفاق بدی را که رخ می‌دهد بر حسب رخدادهای اتفاقی را به شخص خاصی نسبت داد تا آن فرد در ذهنش این تفکر ایجاد شود که شوم است و حتی خود فرد هم باید بر این باور غلط غلبه کند. این امکان وجود دارد هر شخصی برای بارها اشتباه کند یا ممکن است اصلا دلیل هر اتفاق بد خود شخص نباشد.

انشا با موضوع ضرب المثل دسته گل به آب دادن

مقدمه: ایجاد تفکرات منفی و بدبینانه در ارتباط با کارهای اشتباهی که علتش یک فرد است، ذهنیت درستی نیست و باید اصلاح شود.

بدنه: همیشه یک اتفاق بد را نباید به یک شخص نسبت داد و در او ذهنیتی راجع به خودش و کارهایش ایجاد کرد.

نتیجه: هیچ پیشامد بدی که رخ داده است را بی‌دلیل نباید به شخص خاصی چه از روی عمد و چه غیر عمد نسبت داد؛ حتی اگر فرد به طور مکرر دچار اشتباه شده باشد، باید کمکش کرد که بتواند دلیل اشتباهاتش را بداند و در اقدام بعدی کارش را به نحو درستی انجام دهد.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل دسته گل به آب دادن

Lay an egg
تخم گذاشتن

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل حرمت امامزاده با متوالی است
و
معنی ضرب المثل چند مرده حلاجی

✅ به پایان ضرب المثل دسته گل به آب دادن رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.