ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل «خر ما از کرگی دم نداشت» + داستان و انشا

خر ما از کرگی دم نداشت یعنی چه؟ به همراه انشا، گسترش و باز آفرینی

معنی ضرب المثل خر ما از کرگی دم نداشت ؛ برای مشاهده مفهوم، گسترش و بازآفرینی و انشا درمورد حکایت «خر ما از بچگی دم نداشت»‌در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل شتر با بارش گم می شود

معنی ضرب المثل «خر ما از کرگی دم نداشت»

مفهوم ضرب المثل خر ما از کُرگی دُم نداشت

از طرف کسی این ضرب المثل گفته می‌شود که از کیفیت قضاوت و داوری نا امید شده باشد و حکم محکمه را بر اجرای عدالت نبیند. این ضرب المثل یعنی ما از اول ماجرا مشکل داریم و شانس با ما یار نیست.

در هر صورت ضرب المثل می‌خواهد این منظور را برساند که از بدو تولد ما هر آنچه که می‌خواستیم همان گونه نشده و حال افسوس می‌خوریم. برای آشنایی با مفهوم بیشتر در رابطه با ضرب المثل، در ادامه قسمت ماگرتا را دنبال بفرمایید.

یعنی شخصی مجبور می‌شود تحت شرایطی از حق و مال خودش بگذرد، چیزی نمی‌گوید تا موضوع مورد بحث پایان یابد و ادامه پیدا نکند؛ حتی اگر فرد تحت قضاوت ناعادلانه قاضی قرار بگیرد و نتواند از خودش حمایت کند، این ضرب المثل را بیان می‌کنند.

یک جاهایی انسان برای آرامش درون خود و اینکه دنبال دردسر با آدم‌هایی که قبولاندن چیزهای درست به آن‌ها سخت است و نتیجه برعکس می‌دهد یا از کسایی که باعث رنجش بیشترش می‌شوند و نمی‌تواند برای رفع نادانی‌شان کاری کند، کناره گیری می‌کند.

داستان و تاریخچه ضرب المثل

حکایت جالب این ضرب المثل برمی‌گردد به سال‌های دور…

مردی به نام مهرک که سعی داشت در آن زمان بازرگانی کند با مشکلاتی روبرو شد و شخصی از تجار به نام شمعون در یک روز به دنبال او راه افتاده بود. در بین راه خری که قماش و مال رونده بارش کرده بودند در زیر بار گران از پای در افتاد و مردم به کمک خر و خربان رفتند.

مهرک برای آنکه کار خیری انجام دهد و شاید وسیله نجات و خلاصی او از دست شمعون شود، دم خر را گرفت و با زور هر چه تمام به طرف بالا کشید. خر بلند نشد ولی دمش کنده شد و در دست مهرک ماند. خربان داد و فریاد می‌کرد و به دنبال مهرک و شمعون روانه شد و اینگونه ضرب المثل خرما از کرگی دم نداشت بنا شد.

گسترش و باز آفرینی خر ما از کرگی دم نداشت

در زندگی همه ما انسان‌ها سختی‌ها و دشواری‌های زیادی وجود دارد و گاهی اوقات کاری برای شخصی انجام می‌دهیم و آن فرد قدر لطف ما را نمی‌داند و اینگونه نگرش ما به دیگران بدبینانه می‌شود و می‌گوییم که هر چقدر ما به دیگران خوبی و لطف می‌کنیم جواب لطف ما را با ستم می‌دهند.

انشا با موضوع خر ما از کرگی دم نداشت

⭕️ مقدمه: در خیلی از ضرب المثل ها ممکن است همین برداشت به عمل بیاید. اما در قالب بهتری می‌توان گفت ممکن است در اکثر شرایط، اشخاص با کاری که ما برایشان انجام می‌دهیم قدر نشناسی کنند.

⭕️ بدنه: امکان دارد در چنین وضعی قرار بگیریم و لازم شود قاضی به نفع فرد مقابل ما رای دهد و اینگونه این ضرب المثل به ذهن ما می‌رسد.

⭕️ نتیجه: به این پیامد می‌رسیم که درست است موقعیت‌های اجتماعی، اتفاقات گوناگون، افراد جاه طلب سر راه ما یا در زندگی ما قرار می‌گیرند و آنها باعث می‌شوند که ما این فکر را کنیم که از اول زندگی‌مان هیچ شانس یا اقبالی نداشته‌ایم یا برعکس به پای این بگذاریم که این یک پیش آمد یا درس عبرت بوده است.

به پایان معنی ضرب المثل «خر ما از کرگی دم نداشت» رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این حکایت قدیمی و پرکاربرد داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل صد من یک غاز
معنی ضرب المثل «مرغ یک پا دارد»
معنی ضرب المثل توبه گرگ مرگ است

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.