ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل دروغگو دشمن خداست ☄️+ ریشه و بازآفرینی

معنی و مفهوم ضرب المثل دروغگو دشمن خداست به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل دروغگو دشمن خداست : شخصی که دروغ می‌گوید فکر می‌کند فردی زرنگ است؛ در صورتی که در قرآن جز گناهان کبیره است.

امام حسن عسگری می‌فرماید: تمام ناپاکی‌ها و گناهان از دروغ گفتن انسان سرچشمه می‌گیرد و کسی که دروغ می‌گوید یعنی به خدا ایمان ندارد. دروغ گفتن جزو بدی‌ها و زشتی‌های انسان است. برای آشنایی با مفهوم بیشتر در رابطه با ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل حسود هرگز نیاسود

معنی ضرب المثل دروغگو دشمن خداست

مفهوم ضرب المثل دروغگو دشمن خداست

فرد دروغگو نزد خداوند شخص پست و کوچکی است؛ ریشه دروغ هم در همین حقارت شخص است، چرا که خیلی راحت تن به دروغ داده است.

اگر دروغ گفتن جز عادت انسان بشود، او را از دایره ایمان دور می‌کند؛ چنین فردی از منافقین است و دشمن خداست. مانع اصلی بدی‌های عقل شراب است؛ چون شراب نمی‌گذارد عقل درست کار کند، دروغ از شراب هم بدتر است و دیگر کسی حرف راست دروغگو را باور نمی‌کند.

داستان یا تاریخچه دروغگو دشمن خداست

فردی نزد پیامبر رفت و گفت من نماز می‌خوانم، عمل منافی عفت انجام می‌دهم، دروغ هم می‌گویم کدام را اول ترک کنم؟

پیامبر فرمودند اول دروغ را، آن فرد در نزد پیامبر قسم خورد دروغ نگوید، وقتی که از نزد پیامبر رفت، وسوسه‌های شیطانی بر او غلبه کرد و این فکر را کرد که اگر این کار را انجام دهد و پیامبر فردا از او سوال بپرسد نمی‌تواند دروغ بگوید، به همین علت نگفتن دروغ سرچشمه تمام ترک گناهان او گردید.

گسترش و باز آفرینی دروغگو دشمن خداست

شخص دروغ را از خانواده، محیط، دوست و اجتماعی که در آن زندگی می‌کند، یاد می‌گیرد وگرنه هیچکس ذاتا دروغگو نیست و دروغ گفتن کاملا اکتسابی است. دروغ باعث از بین رفتن اعتماد بین دو طرف می‌شود و روابط بین آن‌ها را از بین می‌برد.

دروغگویی دوستی‌ها را برهم می‌زند و باعث می‌شود فرد گوشه‌ گیر و تنها شود. شیخ انصاری می‌فرمایند، دروغ چه به شوخی، چه جدی، چه کوچک، چه بزرگ، حرام است.

انشا با موضوع ضرب المثل دروغگو دشمن خداست

مقدمه: امام علی در زمینه دروغ می‌فرمایند: قلب کودک همانند زمین پاک و آماده‌ای است که هر چه در آن کاشته شود پرورش می‌یابد. دروغ بذری است که به وسيله اطرافیان آبیاری می‌شود و بعد از مدتی تبدیل به یک درخت تنومند می‌شود و از بین بردن آن زحمت زیادی دارد؛ بنابراین دروغ گفتن یاد گرفتنی است و حواسمان باشد که راست گفتن را جانشین دروغ گفتن کنیم.

بدنه: اگر کسی دروغ بگوید از رحمت خداوند دور می‌شود و مورد خشم و لعنت خداوند قرار می‌گیرد؛ همچنین باعث ایجاد حال بد در فرد راستگو می‌شود.

نتیجه: دروغ کار ناشایستی است چه مصلحتی چه غیر مصلحتی؛ البته مصلحتی وجود ندارد. دروغ گفتن رابطه‌های زناشویی را هم از بین می‌برد و باعث جدا شدن می‌شود. دروغگویی دشمنی و جنگ با خداست؛ چرا که خداوند جهان را براساس راستگویی و نیکویی بنا نهاده است.

خیلی‌ها انسان‌های راستگو را مسخره می‌کنند، در صورتی که آن‌ها زندگی سالم و درستی دارند و پیش خدا بنده‌ای عزیز هستند و خداوند و در همه جا هوای آن‌ها را دارد.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل دروغگو دشمن خداست

Liar, liar, pants on fire.
دروغگو، دروغگو، شلوار آتش

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل شتر با بارش گم می شود
و
معنی ضرب المثل شمشیر از رو بستن

✅ به پایان ضرب المثل دروغگو دشمن خداست رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.