ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل شمشیر از رو بستن ⚡️+ مفهوم و اصطلاح انگلیسی

معنی و مفهوم ضرب المثل شمشیر از رو بستن به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل شمشیر از رو بستن : شمشیر، سلاحی آهنین و فولادین بوده که دارای تیغه بلند و منحنی و برنده است. معنی این مثل کنایه از مبارزه آشکارا است نه پنهانی، وقتی می‌گویند شمشیر از رو بسته‌اند یعنی آن فرد اهل فریب دادن و کارهای پنهانی نیست که شمشیر پنهانی داشته باشد یا از پشت ضربه بزند بلکه آشکارا مبارزه و جنگ می‌کند.

کسی که همه‌ی کارهایش در آشکار است وقتی با کسی مشکلی دارد رک و راست می‌گوید و اهل دروغ گفتن یا گول زدن کسی نیست.

این ضرب المثل برای ما انسان‌ها هم به کار می‌رود. این ضرب المثل به انسان‌ها می‌آموزد که اگر با کسی مشکلی دارید از پشت خنجر نزنید و آشکارا مشکل‌تان را بیان کنید. برای آشنایی با مفهوم بیشتر در رابطه با ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل آمدم ثواب کنم کباب شدم

معنی ضرب المثل شمشیر از رو بستن

مفهوم ضرب المثل شمشیر از رو بستن

این ضرب المثل درباره‌ی مبارزه علنی و آشکار است و پنهانی نیست درواقع منظور این است که افراد اهل دروغ و حیله و فریب دادن نیستند که شمشیر را از داخل ببندند یا از پشت ضربه بزند.

در قدیم مبارزان شمشیر خود را در زیر لباس‌شان و داخل کیف چرمی قرار می‌دادند و پنهان می‌کردند و طوری وانمود می‌کردند که انگار سلاحی ندارند.

ولی بعد‌ها که شمشیر و سلاح‌های جنگی رایج شد دیگر شمشیر را بدون هیچ ترسی داخل لباس‌هایشان پنهان نکردند و از روی لباس‌شان بستند که دشمن را از پای در بیاورند وقتی آنگونه به جنگ و مبارزه می‌رفتند به معنای تحقیر کردن طرف مقابل بود.

باز آفرینی ضرب المثل شمشیراز رو بستن

شمشیر نماد مبارزه و جنگ کردن است؛ این ضرب المثل برای کسانی است که اگر با فردی دعوا یا بحث کرده‌اند باید هر حرفی یا هر مشکلی دارند به رویشان بگویند و دیگر از پشت ضربه نزنند.

کاری انجام ندهید که باعث نابودی دیگران شود و مستقیم مشکل‌تان را مطرح کنید نه پنهانی و اینگونه افرادی از هیچ کس هراسی ندارند و آماده‌اند.

وقتی کسی شمشیر را از رو می‌بندد یعنی برای جنگ و مبارزه هیچ ترسی ندارد و آماده است و کسانی هم هستند که شمشیر را از رو نمی‌بندند و برای جنگ و دعوا آمادگی ندارند و هراس دارند. این افراد چون می‌ترسند نمی‌توانند رک و راست مشکلشان را حل کنند این باعث کینه فرد می‌شود و حتی مشکلات دیگری را هم ایجاد می‌کند.

حکایت ضرب المثل شمشیراز رو بستن

سال‌ها پیش، دو شخص برای جنگ می‌رفتند؛ یک روز اعلام کردند که همگی آماده باشید دشمن حمله می‌کند. شخص اول وقتی آماده می‌شد شمشیرش را فرو کرد داخل کیف و بر بدنش آویزان کرد و دومی که خودش را باخته بود و رنگش سفید شده بود سریعا سلاح‌هایش را داخل کیف ‌گذاشت. اولی گفت چرا شمشیرت را از رو نمی‌بندی؟ جواب داد: چون می‌ترسم نمی‌توانم سلاح‌هایم را مانند شما از روی لباسم ببندم و اولی کمک کرد تا او نترسد و بتواند با دشمن به صورت آشکارا جنگ کند و بدین ترتیب موفق هم شدند و دشمن را شکست دادند.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل شمشیراز رو بستن

They ‘re locked up.
آنها قفل شده اند.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل طاقچه بالا گذاشتن
و
معنی ضرب المثل ریگ به کفش داشتن

✅ به پایان ضرب المثل شمشیر از رو بستن رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *