ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل آمدم ثواب کنم کباب شدم ✂️ مفهوم و حکایت

معنی و مفهوم ضرب المثل اومدیم ثواب کنیم کباب شدیم به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل آمدم ثواب کنم کباب شدم : یعنی آمدم کارهای خیری انجام بدم که یک ثوابی کرده باشم ولی نه تنها که ثوابی نداشت بلکه کلی ضرر هم درپی داشت.

اگر بخواهیم از نظر ظاهری این ضرب المثل را تعبیر کنیم، انسان‌ها وقتی می‌خواهند یک کار خوبی را انجام بدهند در نزد خداوند ثوابی می‌گیرند؛ یعنی خداوند پاداشش را می‌دهد چه در این دنیا چه درآخرت بالاخره پاداشش محفوظ می‌ماند، پاداش کار خیر هر آدمی بهشتی است که خداوند د رنظر گرفته است.

اما اگرخطایی سربزند 24 ساعت وقت دارند که توبه کنند و یا ازکارشان پشیمان شوند. خطا مهم ‌است، باید تمام حواس آدمی باشد که کار خطایی نکند؛ چون خطا باعث می‌شود که از صراط مستقیم خارج شوند و جزای آن هم جهنم است، جایی که آتش سوزان بوده و می‌گویند در جهنم می‌سوزانند و کباب می‌کنند.

برای آشنایی با مفهوم بیشتر در رابطه با ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل طاقچه بالا گذاشتن

معنی ضرب المثل آمدم ثواب کنم کباب شدم

مفهوم ضرب المثل آمدم ثواب کنم کباب شدم

در صحبت‌های امروزه بسیاری از این ضرب المثل ها استفاده می‌شود و در این مثال‌ها می‌خواهم مفهوم کامل این ضرب المثل را بگویم.

مثلا شما می‌بینید که فردی بیچاره با ظاهری درمانده و با وضعیت بد دلتان به حالش می‌سوزد و برایش کلی پول می‌دهید و کمک می‌کنید و در حین کمک کردن متوجه می‌شوید که کیف پولتان را دزدیده است. اینجاست که می‌گوییم آمدم ثواب کنم کباب شدم.

وبرای درک بهتر مثال دیگری خواهم گفت:

شما می‌خواهید دو نفراز دوستان خود را که خیلی وقت است میانه‌ی خوبی باهم ندارند را آشتی بدهید و پادرمیانی می‌کنید، گاهی اوقات نه تنها صلح و دوستی نمی‌شود بلکه جنگ بزرگی به وجود می‌آید و از شما هم شکایت‌های فراوانی می‌کنند.

باز آفرینی ضرب المثل آمدم ثواب کنم کباب شدم

ثواب کردن به این معنی نیست که کباب بشوید و برای انجام دادن آن کار خوب باید بدانید که درچه جایگاهی و در چه شرایطی باید آن کار را انجام دهید و اوضاع خودتان را مدیریت کنید.

اگر نیت شما خیر باشد و درنتیجه‌اش بفهمید که کباب شده‌اید، پروردگار متعال به قلب و نیت شما نگاهی می‌اندازد و مطمعناً پاداش شما را می‌دهد حتی اگر بارها ثواب کرده و کباب شده باشید.

حکایت ضرب المثل آمدیم ثواب کنیم کباب شدیم

روزی روزگاری یک شخصی داشت از عابر بانک برای خودش پول برمی‌داشت یک پیر مردی کنارش آمد و گفت ای جوان می‌‌شود برایم پولی از عابربانک بکشی من بی‌سوادم و نمی‌توانم درست و حسابی اعداد را بخوانم و دستانم می‌لرزد.

این شخص گول حرفایش را می‌خورد و متاسفانه کارت پیرمرد سرقتی بود وقتی کارت را درون عابر بانک قرار می‌دهد تصویرش توسط دوربین های مداربسته و خود پرداز چندین مرحله ثبت می‌شود.

حتی پیرمرد از او شکایت کرده بود و آن شخص جوان هم نتوانسته بود ثابت کند که کمک کرده است و متهم شناخته شده بود. اینجا است که می‌گویند:

آمدم ثواب کنم کباب شدم
خود کرده را تعبیر نیست
خودم کردم که لعنت بر خودم باد.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل ریگ به کفش داشتن
و
معنی ضرب المثل «طلا که پاکه چه منتش به خاکه»

به پایان ضرب المثل آمدیم ثواب کنیم کباب شدیم رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.