ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل «طلا که پاکه چه منتش به خاکه» + داستان و گسترش

گسترش و بازآفرینی حکایت «طلا که پاک است چه منتش به خاک است»

معنی ضرب المثل طلا که پاکه چه منتش به خاکه: این حکایت به این معنا است که فردی که هر عیبی نقصی پاک است و بدون مشکل می باشد نیازی ندارد که به صورت مدام دیگران او را تشویق و تایید کنند؛ برای مشاهده مفهوم کامل، داستان و ریشه حکایت، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

معنی ضرب المثل «طلا که پاکه چه منتش به خاکه»

مفهوم ضرب المثل طلا که پاک است چه منتش به خاک است

با توجه به اینکه طلا یک عنصر شیمیایی خاص و گران قیمت است و خاک در برابر طلا بی‌ارزش است این مثل به این موضوع اشاره دارد که فردی اگر با ایمان و عمل صالح، انسان خوبی باشد و مسیر درستکاری را پیش گیرد هیچگاه نیاز نخواهد داشت منت دیگران را بکشد تا او را تایید کنند.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل طلا که پاکه چه منتش به خاکه
Left away quest, with no answer

داستان و تاریخچه حکایت

روزی شیمیدانی مشغول انجام آزمایش و تحقیق بود تا اینکه به دو عنصر طلا و خاک رسید، با آزمایش‌های مکرر به این نتیجه رسید که طلا همچون آهن، به راحتی زنگ نمی زند و نیازی نیست برای محافظت از طلا آن را داخل خاک قرار دهیم.

یعنی برای حفاظت و زنگ نزدن آهن، نیاز به وجود خاک است ولی طلا از خاک بی نیاز است چون ذاتا فلزی با ارزش و بی نیاز است، این ماجرا شیمیدان را یاد آدم های ارزشمند و قدرتمندی انداخت که ارزش وجودی درونی بالایی دارند و برای ارزشمند شدن نیاز به تایید از سمت دیگران ندارند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل طلا که پاکه چه منتش به خاکه

از قدیم الایام زمانی که فردی بسیار با ایمان و رفتار و کردار مناسب داشته است را به طلایی تشبیه می کردند که هیچگاه برای حفظ خود و نشان دادن ارزشمندی به خاک نیازی نداشته است؛ ما نیز در زندگی باید همواره طلا صفت باشیم و برای نشان دادن احترام و عزت خودمان، به افراد دیگر محتاج نباشیم.

انشا با موضوع طلا که پاک است چه منتش به خاک است

مقدمه: ما انسان‌ها همیشه باید به فکر ایجاد یک ارزش درونی واقعی باشیم تا برای داشتن عزت نفس و اعتماد به نفس، وابسته دیگران نباشیم؛ همچون طلا که برای ارزشمندی و حفظ وجود خود به خاک بی نیاز است ما انسان ها نیز باید بی نیاز از همه افراد باشیم.

بدنه: برای موفقیت در مسیر انسانیت و پیروزی در این هدف ارزشمند، در قدم اول باید به خداوند مهربان توکل کنیم و از او یاری جوییم و همواره ایمان و عمل صالح را فراموش نکنیم تا مثل طلا که پاکه چه منتش به خاکه، شامل حال ما نیز بشود و جزو رستگاران باشیم.

نتیجه: ما نیز می توانیم همچون طلا با ارزشمند باشیم اگر تلاش کنیم که نسبت به دیگر افراد متفاوت رفتار کنیم و همیشه مواظب اعمال و کردارمان باشیم، اینگونه می توانیم نسبت به دیگر انسان ها متمایز باشیم و مثل طلا که پاکه چه منتش به خاکه شامل حال ما نیز خواهد شد.

☑️ در این نوشته معنی ضرب المثل «طلا که پاکه چه منتش به خاکه» را مرور کردیم، اگر دیدگاهی در این مورد داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + نه =