ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل آب ریخته جمع شدنی نیست + انشا و گسترش

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل «آب ریخته جمع شدنی نیست»

معنی ضرب المثل آب ریخته جمع شدنی نیست: این حکایت، به این موضوع اشاره دارد که اگر ما کار اشتباه و ناشایستی انجام دهیم، به هیچ وجه قابل جبران نیست و باید مراقب رفتارمان باشیم، برای آشنایی با ریشه، تاریخ حکایت و انشا این کنایه، با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل ترک عادت موجب مرض است

معنی ضرب المثل آب ریخته جمع شدنی نیست

مفهوم ضرب المثل آب ریخته شده جمع شدنی نیست

مفهوم این مضرب المثل، به اهمیت بالای مراقبت از رفتار و کردار تاکید دارد، ما انسان‌ها در زندگی همواره باید به این فکر باشیم که دقیقا چطور صحبت می‌کنیم و با اطرافیانمان چه رفتاری داریم.

اگر حواسمان جمع این نکته نباشد و با بی‌دقتی کار اشتباهی انجام دهیم دیگر نمی‌توانیم آن کار اشتباه را جبران کنیم و همیشه لکه ننگی بر پیشانی ما خواهد بود، برای رستگار شدن و خوشبختی، همیشه و در هر لحظه باید مراقب رفتارمان باشید تا کار اشتباهی انجام ندهیم.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل آب ریخته جمع شدنی نیست
Don’t cry over the spilled milk

داستان و تاریخچه حکایت

روزی روزگاری در یکی از روستاهای قدیمی ایران، خانواده فقیری زندگی می‌کردند که از دار دنیا تنها یک کوزه و قالی داشتند و زندگی را به سختی می‌گذراندند، یکی روز بچه خانواده شروع کرد به گریه و شیون و زاری می‌گفت تشنه است و نیاز به غذا دارد.

در این شرایط مادر مجبور شد تا از لیوان آبی که در کوزه باقی مانده است و بردارد و به بچه بدهد تا تشنگی او برطرف شود اما به خاطر بی قراری بچه، کوزه شکست و آب آن روی زمین ریخت، در این اوضاع مادر خیلی ناراحت شد و تلاش کرد آب ریخته شده را جمع کند اما ناگهان این جمله را بر زبان آورد که آب ریخته شده جمع شدنی نیست.

این حکایت یادآور انسان‌هایی است که ناخواسته کار اشتباهی را انجام می‌دهند و تلاش می‌کنند آن اشتباه را جبران کنند ولی افسوس که مثل این حکایت آبی که ریخت، جمع شدنی نیست.

گسترش و بازآفرینی آب ریخته جمع شدنی نیست

از قدیم گفته‌اند که اگر رازی فاش شود و همه مردم بفهمند، هرچقدر هم که این راز مهم بوده باشد و پخش شدن آن ممنوع بوده باشد، اگر منتشر شد دیگر قابل جبران نیست و نامش راز نخواهد بود. این راز مهم همچون آبی است که ریخته و دیگر جمع نمی‌شود.

اگر شما نمی‌خواهید آبرو و حرف‌های مهم زندگی‌تان، به همین سادگی پخش شوند و همچون آبی شوند که دیگر بازگشتی ندارد، بهتر است بیشتر مراقب رفتار و اعمال تان باشید تا خدایی نکرده کاری انجام ندهید که بعدا از انجام آن کار، یا گفتن حرف خاصی پشیمان شوید.

انشا با موضوع آب ریخته جمع شدنی نیست

مقدمه: راز موفقیت و پیروزی انسان‌های محبوب و مشهور، بر مراقبت زیاد آن‌ها بر رفتار و کردارشان است، اگر شما هم می‌خواهید انسان‌های موفق و سرافرازی باشید باید به این نکته، توجه ویژه داشته باشید و همواره از اشتباه کردن دوری کنید.

بدنه: آبرو و اعتبار، مثل آب روانی است که اگر روی زمین بریزد دیگر جمع کردنش محال است، اگر دوست ندارید که مثل آب ریخته جمع شدنی نیست، شامل حال شما شود بهتر است که حواستان را جمع کنید.

نتیجه: پس نتیجه می‌گیریم برای رستگاری و موفقیت بهتر است به جای حواس پرتی و سر به هوایی، حواسمان را جمع کنیم و تلاش کنیم کمتر دچار اشتباه شویم.

☑️ در این نوشته معنی ضرب المثل آب ریخته جمع شدنی نیست را مرور کردیم، اگر دیدگاهی در این مورد داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل یک دست صدا ندارد
معنی ضرب المثل خلایق هرچه لایق
معنی ضرب المثل چه کشکی چه پشمی

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.