ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل ترک عادت موجب مرض است ⚜️+ مفهوم و به انگلیسی

معنی و مفهوم ترک عادت موجب مرض است به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل ترک عادت موجب مرض است : این ضرب المثل به این معنی است که ترک کردن عادت‌ها خیلی سخت و دشوار است و باعث ناراحتی‌های جسمی و روحی می‌شود. این ضرب المثل برای کسانی به کار می‌رود که عادت‌های بدی دارند و بهتر است که این‌ عادت‌های بد را کنار بگذارند. در ادامه با داستان این حکایت با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل بادمجون بم آفت نداره

معنی ضرب المثل ترک عادت موجب مرض است

معنی ضرب المثل ترک عادت موجب مرض است

البته می‌دانیم که ترک کردن عادت ها کارآسانی نیست. کسانی که به یک کار مخصوصی عادت کرده باشند و بخواهند ترک کنند کار راحتی انجام نمی‌دهند ولی قطعا ترک آن کار فایده‌های زیادی دارد.

به عنوان مثال: اگر کسی عادت دارد روزانه 5 لیوان قهوه بخورد و بدون قهوه نمی‌تواند زندگی کند این یک عادت بدی است و مطمعناً برای بدن ضررهای زیادی به همراه دارد. انسان اگر اراده کند که دیگر روزانه قهوه نخورد و ترک کند، هر روز جای خالی قهوه را به خوبی حس می‌کند که خیلی سخت است و بر حسب عادتی که داشته حتما سراغ کتری می‌رود؛ اما اگر واقعا تصمیم بگیرد که قهوه را ترک کند باید به خودش قول دهد که دست بر قهوه نزند.

حال اگر در مهمانی باشد و همه قهوه بخورند، برای این فرد خیلی سخت می‌شود که قهوه خوردن دوستانش را تماشا کند ولی خودش نتواند بخورد. این کار باعث می‌شود که دوباره سراغ قهوه برود و با افسردگی روحی مواجه ‌شود؛ این است که می‌گویند ترک عادت موجب مرض است.

مفهوم ضرب المثل ترک عادت موجب مرض است

عادت در فرهنگ فارسی به معنی بخشی از رفتار همیشگی آن شخص است، ابن سینا عادت را تکرار زیاد آن کار در زمان‌های نزدیک به هم که در دراز مدت هم ادامه دار می‌داند. ما 99% آنچه را که می‌کنیم از روی عادت است.

سه نمونه ای از عادت را در این قسمت جمع بندی می‌کنیم.

۱: وقتی به چیزی عادت داریم و عمل کنیم و تلاشی برای ترک آن نداشته باشیم، ادامه دار می‌شود و موجب بد عادت می‌شود.

۲: عادت‌ها به صورت ناگهانی پیدا نمی‌شوند و کم کم خودشان را ظاهر می‌کنند.

۳: این عادت‌ها نیازی به فکر کردن ندارند و کاملا به صورت خودکار و غیر ارادی انجام می‌شوند.

عادت‌ها به چهار قسمت تقسیم می‌شوند:

۱: عادت‌های اخلاقی

مثل:  صبرکردن

۲: عادت‌های عقلانی

مثل: دیدگاه‌های فکری

۳: عادت‌های وجدانی

مثل، آموزه‌های دینی

۴: عادت‌های عضلانی

مثل: عادت به خوردن

بازآفرینی ضرب المثل ترک عادت موجب مرض است

به همه کارهایی که انجام داده اید یا انجام می‌دهید فکر کنید، مطمعناً برای بیشترشان نمی‌توانید دلیل منطقی‌ای پیدا کنید و می‌دانید که اگر آن عادت‌ها را انجام ندهید هم می‌توانستید زندگی کنید.

چند نمونه از عادت‌هایی که باید ترک شوند:

  • ناخن جویدن
  • فکر کردن و نگرانی بیش از حد
  • شایعه پراکنی در مورد دیگران

حکایت ضرب المثل ترک عادت موجب مرض است

روزی روزگاری شتر و الاغی باهم زندگی می‌کردند. روزی برای غذا خوردن به چرایی رفتند و مشغول خوردن بودند که شتر فهمید اینجا چرای آزاد نیست و وارد زمین مردم شده اند.

شتر ترسیده رو به الاغ کرد و گفت: الاغ جان اینجا چَرا نیست وارد زمین مردم شده‌ایم، لطفا نعره نکش و فرار کنیم و الاغ گفت: اتفاقا الان وقت نعره کشیدن من است عادت دارم این ساعت‌ها نعره بکشم ترک عادت موجب هلاکت است و صدا کرد و آدم‌ها جمع شدند آنها را گرفتند و در صف بارکش از آنها استفاده می‌کردند. فردای آن روز آبی عمیق در سر راهشان قرار گرفت و خر نمی‌توانست از آب رد بشود در سر شتر نشست و شتر که به وسط آب رسید شروع به رقصیدن کرد.

الاغ گفت: ای شترغرق می‌شوم مواظبم باش شتر گفت: من عادت دارم در آب برقصم الاغ گفت: تو دیگر چه رفیقی هستی! شتر گفت: دیشب نوبت آواز شما بود و امروز نوبت رقص من است. شتر الاغ را داخل آب انداخت و غرق شد. شتر به خود گفت: رفیق شدن با خر نادان عاقبتش همین است هم خود را هلاک کرد و هم من را.

ضرب المثل ترک عادت موجب مرض است به انگلیسی

old habits die hard
عادت های قدیمی جان سخت می شود.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل مرغ یک پا دارد
و
معنی ضرب المثل یک ستاره توی آسمان ندارد

✅ به پایان معنی ضرب المثل ترک عادت موجب مرض است رسیده ایم؛ اگر دیدگاهی در مورد این ضرب المثل دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *