ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل چه کشکی چه پشمی ☑️ داستان و اصطلاح انگلیسی

معنی و مفهوم ضرب المثل کشک چی پشم چی به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل چه کشکی چه پشمی : ضرب‌المثل کشک چی چشم چی کاربرد بسیاری در زندگی روزمره بسیاری از ما دارد. این ضرب‌المثل به افراد دروغگو و حیله‌گر اشاره دارد. آن‌ها زمانی که دچار مشکلی می‌شوند، سعی دارند دروغی گفته و از این طریق مشکلات خود را حل کنند و زمانی که مشکل حل شد به کلی زیر حرف خود می‌زنند.

این دسته از افراد فکر می‌کنند با زرنگی خود از پس انجام هرکاری برخواهند آمد ولی نمی‌دانند که این کار بسیار غلط است و در آینده عواقبی برایشان خواهد داشت. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری درمورد این ضرب‌المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل جای سوزن انداختن نبود

معنی ضرب المثل چه کشکی چه پشمی

مفهوم ضرب المثل چه کشکی چه پشمی

مفهوم این ضرب‌المثل به افراد دروغگو اشاره دارد که پس از گذشتن خر از پل، از زیر حرف‌های خود در می‌روند. در حقیقت آن‌ها در مواقع ناچاری حرفی می‌زنند و پس از برطرف شدن مسائل، برای خلاص شدن از دست گفته‌های خود، بیان می‌کنند که ما در زمان ناچاری این حرف را زده‌ایم و حال که مشکل برطرف شده مجبور به انجام گفته خود نیستیم.

با این کار خود را در بین مردم به آدمی بدقول تبدیل می‌کنند. مردم نیز دیگر به صحبت‌ها و گفته‌های او گوش نخواهند داد و هرگاه صحبتی از او به میان بیاید، از مکان خارج شده یا هیچ حرفی راجع به او نمی‌زنند.

داستان یا تاریخچه کشک چی پشم چی

روزی از روزها چوپانی تصمیم گرفت گله خود را به صحرا ببرد. در صحرا درخت گردوی قوی و تنومندی دید و با خود گفت حال که تا اینجا آمده‌ام، بهتر است چند عدد گردو را بچینم. زمانی‌ که چوپان از درخت بالا رفت ناگهان گردباد سختی شد. او خواست از درخت پایین بیاید ولی گردباد آنقدر شدید بود که چوپان با خود گفت اگر کوچک‌ترین تکانی بخورم از درخت افتاده و دست‌وپایم را از دست خواهم داد.

چوپان با خدای خود مشغول صحبت شد و گفت: خدایا گله‌ام نذر تو، فقط کاری کن صحیح و سالم از درخت پایین روم. گردباد کمی آرام گرفت و چوپان توانست کمی از درخت پایین بیاید. سپس به خدای خود گفت: خدایا تو که راضی به مرگ زن و بچه‌ام از فقیری نیستی؟ پس به‌ جای کل گله، نصف آن را نذر تو می‌کنم و نصف دیگر را برای خودم نگه می‌دارم.

سپس کمی از درخت پایین آمد و زمانی ‌که به تنه درخت رسید دوباره با خدا صحبت کرد و گفت: خداوندا، تو چطور می‌خواهی که نصف گله را نگه داری؟ خودم حالا که سالم ماندم آن‌ها را نگه می‌دارم و درعوض کشک و پشم نصف گله را به تو خواهم داد. کمی دیگر نیز پایین آمد و دوباره به خدا گفت: حال که من گله را نگه می‌دارم پس دستمزدی دارم، بهتر است کشکش مال تو و پشمش مال من باشد.

وقتی کل درخت را طی کرد و به زمین رسید به آسمان نگاهی کرد و گفت: چه کشکی چه پشمی؟ من در یک حادثه‌ای گیر افتاده بودم و به خاطر استرسم یک غلطی کردم. در همین حال دوباره گردباد سختی شروع شد و هم چوپان و هم گله‌اش را برد.

گسترش و بازآفرینی چه کشکی چه پشمی

این ضرب ‌المثل به افرادی اشاره دارد که در مواقع مشکلات و سختی‌ها از خود حرفی می‌زنند ولی پس از رفع مشکل به حرف خود عمل نمی‌کنند. در واقع آن‌ها با این کار، صحبت‌های خود را انکار کرده و از زیر آن‌ها در می‌روند. ولی در حقیقت باید بدانید آدمی درست‌کار خواهد بود که به تمامی صحبت و قول‌های خود عمل کند. از این طریق او فردی درست و مطمئن خواهد بود و همه نیز روی صحبت‌های او حساب خواهند کرد.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل کشک چی پشم چی

That is for the bird
این برای پرنده است

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل صد من یک غاز
و
معنی ضرب المثل روم به دیوار

به پایان ضرب المثل کشک چی پشم چی رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.