ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل جای سوزن انداختن نبود ✍️ + ریشه و اصطلاح انگلیسی

معنی و مفهوم ضرب المثل جای سوزن انداختن نیست به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل جای سوزن انداختن نبود : این ضرب ‌المثل یکی از جمله ضرب ‌المثل‌های پرکاربردی است که بسیاری از افراد روزانه با آن سروکار دارند. ضرب ‌المثل جای سوزن انداختن نبود در واقع به میزان شلوغی جایی اشاره دارد. معمولا زمانی که افراد به جاهای شلوغی می‌روند، پس از برگشت برای بیان کردن شلوغی آن مکان این ضرب المثل را مورد استفاده قرار می‌دهند و با کمک آن سعی در بیان شلوغی آنجا دارند.

این ضرب‌ المثل به جای شلوغ و پرجمعیتی اشاره دارد که دیگر هیچ‌گونه جا و فضایی برای فاصله بین افراد وجود ندارد و حتی کوچک‌ترین مکانی برای سوزن انداختن نیست. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری درمورد ضرب‌المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل صد من یک غاز

معنی ضرب المثل جای سوزن انداختن نبود

مفهوم ضرب المثل جای سوزن انداختن نبود

ضرب ‌المثل جای سوزن انداختن نبود از جمله سخن‌هایی است که افراد در زمان مواجهه با شلوغی از آن استفاده می‌کنند. در واقع مردم با این کار قصد دارند تا میزان شلوغی مکان دیده شده را برای سایر افراد بازگو کنند و آن‌ها را نیز از آن باخبر کنند.

در حقیقت این ضرب‌المثل کنایه از شلوغی بیش از حد دارد و قصد آن بازگو کردن میزان شلوغی و جمعیت زیاد آن است. لازم به ذکر است که در صورت وجود شلوغی، نیز هیچ جایی برای فاصله میان افراد یا اشیا باقی نخواهد ماند و محیط بسیار تنگاتنگ خواهد بود. به همین دلیل در این‌گونه مواقع ضرب‌المثل جای سوزن انداختن نیست کاربرد بسیاری پیدا می‌کند.

داستان یا تاریخچه جای سوزن انداختن نیست

در روزی از روزها فردی به مهمانی بزرگ و باشکوهی رفت. فرد داستان ما فکر می‌کرد که به جشن خیلی ساده‌ای دعوت شده ولی با رفتن فهمید که جشن بزرگی تدارک دیده شده است. نه تنها این فرد بلکه افراد زیادی نیز به این مهمانی دعوت بودند. او به هر طرف خود نگاه می‌کرد با لشکری از افراد روبرو می‌شد؛ او با خود فکر کرد که آیا نیازی بود که صاحبان جشن، جشنی به این بزرگی بگیرند؟

مدتی گذشت و تعداد نفرات دعوتی افزایش یافتند و کم کم تمامی جاهای سالن پر از مردم شد. او با خود گفت امان از روزی که چیزی در این نوع مکان‌ها گم شود، دیگر حتی 1 درصد هم امکان پیدا کردن آن وجود نخواهد داشت. در اینجا بود که این فرد سخنی در ذهنش شکوفا شد و برای نخستین بار توانست این ضرب‌المثل را ساخته و بیان کند. او گفت حتی دیگر جایی برای سوزن اندازی در اینجا نیست و در این حال از ضرب‌المثل جای سوزن انداختن نبود استفاده کرد.

از آن به بعد هرگاه که افراد با جاهای شلوغی مواجه می‌شوند، برای نشان دادن شلوغی مکان، از ضرب‌المثل جای سوزن انداختن نیست استفاده می‌کنند.

گسترش و باز آفرینی جای سوزن انداختن نبود

ضرب ‌المثل جای سوزن انداختن نیست به جایی اشاره دارد که هیچ فضای کوچکی وجود ندارد و بسیار شلوغ و پر از آدم یا اشیا است. در این حالت افراد از این ضرب المثل برای نشان‌دهی میزان شلوغی زیاد استفاده می‌کنند.

برای مثال فرض کنید شما یک سوزن در اختیار دارید و در یک مکان شلوغ و پرجمعیت هستید، حال اگر این سوزن را به زمین بیندازید، قطعا جایی برای آن وجود ندارد حتی اگر وجود داشته باشد هم گم خواهد شد و پیدا کردن آن کاری بسیار سخت و غیر ممکن خواهد بود. این ضرب المثل نیز به همین موضوع اشاره دارد و بیان می‌کند که شلوغی زیادی وجود داشته و حتی اگر چیزی روی زمین افتاده باشد، دیگر یافتن آن غیر ممکن خواهد بود.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل جای سوزن انداختن نیست

There isn’t enough room to swing a cat
واژه cat در این اصطلاح کوتاه شده cat-o’ nine-tails است که به معنای نوعی شلاق است که نُه رشته داشت و کاپیتان کشتی با آن ملوان های خطا کار را مجازات می کرد. وقتی اتاقی خیلی شلوغ باشد اصطلاحا می گویند جا برای حرکت دادن شلاق وجود ندارد.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل روم به دیوار
و
معنی ضرب المثل توبه گرگ مرگ است

به پایان ضرب المثل جای سوزن انداختن نیست رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.