ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل توبه گرگ مرگ است ☑️+ ریشه و داستان

معنی و مفهوم توبه گرگ مرگ است به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل توبه گرگ مرگ است : کسی که مدام توبه کند ولی توبه‌‌اش را بشکند و نتواند توبه‌اش را نگه دارد، دوباره عادت‌‌های زشت خودش را تکرار کند این ضرب المثل را به کار می‌برند. مانند گرگ که خویی درنده دارد و اگر این خوی را کنار بگذارد و نتواند از خوردن حیوانات دوری کند از بین می‌رود.

در برابر آدم‌ها هم صدق می‌کند یعنی تصمیم می‌گیرند که کار اشتباهی نکنند و توبه کنند و نباید توبه را بشکنند. در ادامه با داستان این حکایت با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل ترک عادت موجب مرض است

معنی ضرب المثل توبه گرگ مرگ است

مفهوم ضرب المثل توبه گرگ مرگ است

این ضرب المثل می‌خواهد بگوید کسی که برای هر اشتباهی توبه می‌کند و فکر می‌کند که دیگر آن کار را انجام نمی‌دهد ولی فقط  توبه می‌شکند، تنها مرگ است که به یاری آن‌ها می‌رسد.

این است که وقتی یک نفر کارهای زشت و پستی انجام می‌دهد و از کارهای زشتش دست برنمی‌دارد یعنی این فرد واقعا عادت کرده است و هرکاری بکند نمی‌تواند دست بردارد؛ چون تبدیل به عادت شده است و این شخص نمی‌تواند یک شبه توبه کند هرچقدرهم اراده کند باز نمی‌تواند برای چنین شخصی می‌گویند توبه گرگ مرگ است.

بازآفرینی ضرب المثل توبه گرگ مرگ است

حضرت رضا (ع) می‌فرماید:  کسی که از گناهی توبه کند و دست از گناهانش برنداشته باشد و دوباره آن کارهای زشتش را انجام بدهد، مثل این است که پروردگار خودش را مسخره کرده است.

شخصی که می‌خواهد توبه کند باید جسم او واقعا سختی را بچشد، همان گونه که این جسم شیرینی گناه را تجربه کرده و چشیده است. هرکس که توبه کند ولی دوست‌های بد خود را تغییر ندهد و به راه‌های راست هدایت نکند یعنی اینکه این شخص اصلا توبه‌ای نکرده است. چون اگر دوست‌های خود را به راه راست هدایت نکند ممکن است که دوباره به سمت خلاف برود.

وقتی توبه کرده‌اید این ذکر را بگویید تا درونتان خوش بو شود تا گناهان بد که داخل شما هستند شما را رسوا نکند ( استغفروالله ربی و اتوب الیه ) این ذکر را بخوانید که خداوند شما را ببخشد.

کسی که می‌خواهد توبه کند هر چقدرهم توبه کند، ایراد و گناهی ندارد ولی اگر در گناه بماند و غرق شود و الکی بخواهد توبه کند این کار بدی است و توبه‌اش قبول نخواهد شد.

هرکسی که گناه کند به او فرصت می‌دهند به مدت 7 ساعت از روز و اگر دوباره تکرار کند در پرونده اعمالش ثبت می‌شود. اگر پیش از مرگش توبه کند صد درصد توبه‌اش پذیرفته می‌شود، اگر برای تمام آدم‌های عاقل و دانا وقتی برای توبه وجود نداشته باشد برای آدم‌های نادان وقت توبه هنوز باقی است.

حکایت ضرب المثل توبه گرگ مرگ است

روزی روزگاری یک گرگ جوان و زرنگ توبه می‌کند و می‌خواهد به حج برود در راه حج رفتن یک گاوی را می‌بیند و می‌رود به کنارش می‌گوید : سلام ای گاو زیبا ازت یک خواهشی دارم گاو می‌گوید چه خواهشی!! چه ‌کاری می‌توانم برایت انجام دهم؟؟

و گرگ گفت توبه کرده‌ام که وحشیانه به کسی حمله نکنم اگر امکانش هست خودت را قربانی بکن که هم من سیر شوم هم تو برایم کمک و در این راه ثوابی کرده باشی. گاوخیلی عصبانی می‌شود و با تمام قدرت لگدی بر سر گرگ می‌زند و گرگ زوزه ای می‌کشد و بی حال بر زمین پخش می‌شود که گرگ می‌فهمد با این ضربه می‌میرد و در این حالت گاو می‌گوید توبه گرگ مرگ است همان بهتر که بمیری.

اصطلاح ضرب المثل توبه گرگ مرگ است

You may end him but you’ll not mend him
شما ممکن است او را به پایان برسانید، اما او را اصلاح نخواهید کرد

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل نعره هیچ شیری خانه چوبی را خراب نمی کند من از رفتار بی سر و صدای موریانه ها می ترسم
و
معنی ضرب المثل در دروازه را میشه بست ولی دهان مردم را نه

✅ به پایان این ضرب المثل توبه گرگ مرگ است رسیده ایم؛ اگر نظری در این ضرب المثل دارید حتما آن را از بخش نظرات پایین با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.