ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل نعره هیچ شیری خانه چوبی را خراب نمی کند من از رفتار بی سر و صدای موریانه ها می ترسم

معنی و مفهوم نعره هیچ شیری خانه چوبی را خراب نمی کند من از رفتار بی سر و صدای موریانه ها می ترسم به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل نعره هیچ شیری خانه چوبی را خراب نمی کند من از رفتار بی سر و صدای موریانه ها می ترسم : معنی این ضرب المثل این است که شیر با این که غرش و نعره اش لرزه بر همه جا می اندازد و صدای بلندی دارد، ولی این غرشش هیچ آسیبی به خانه چوبی وارد نمی کند.

ولی همین خانه چوبی توسط موریانه به راحتی خورده می شود و از بین می رود. موریانه ای که بی سر و صدا مشغول جویدن چوب و کاغذ هستند و ممکن است ما متوجه آن ها نشویم.

در زندگی انسان نیز به همین شکل است دشمنی که آرام و بی سر و صدا بدون اینکه توجه ما را به خودش جلب کند مشغول توطئه و خرابکاری است خیلی می تواند ضربه مؤثری به ما وارد کند؛ اما دشمنی که شروع به جار و جنجال می کند و هر چه در دلش دارد را بیرون می ریزد خرابکاری او یا تاثیری ندارد یا اگر داشته باشد خیلی کم است. در ادامه با داستان این حکایت با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل در دروازه را میشه بست ولی دهان مردم را نه

معنی ضرب المثل نعره هیچ شیری خانه چوبی را خراب نمی کند من از رفتار بی سر و صدای موریانه ها می ترسم

مفهوم ضرب المثل نعره هیچ شیری خانه چوبی را خراب نمی کند من از رفتار بی سر و صدای موریانه ها می ترسم

معنای این ضرب المثل این است که شیر اگرچه حیوان بزرگی است و غرش آن صدای وحشتناکی ایجاد می کند، اما این غرش نمی تواند آسیبی به خانه چوبی وارد کند، اما این خانه چوبی بی سر و صدا توسط برخی موریانه ها اشغال شده است. جویدن درخت این خانه خراب می شود.

حال از این ضرب المثل می توان نتیجه گرفت که: در زندگی انسان نیز دشمنی وجود دارد که آرام و بی سر و صدا وکالت می کند و بدون اینکه توجه ما را به خود جلب کند، خرابکاری می کند، می تواند ضربه بسیار مؤثری به ما وارد کند.

اما دشمنی که شروع به دعوا می کند و هر چه را در دل دارد بیرون می اندازد، خرابکاری او یا اثری ندارد یا اگر هم داشته باشد بسیار کم است.

شیر غرش می کند و نشان می دهد که انسان با بلند کردن صدایش نمی تواند به هدف یا مقصد خود برسد، اما موریانه اگرچه صدایی ندارد اما می تواند خانه چوبی را ویران کند.

این ضرب المثل می خواهد بفهمیم که برای رسیدن به جایی مجبور نیستیم صدایمان را بلند کنیم، این بارانی که باعث روییدن گل ها می شود و نه رعد و برق دشمنی که با شیرینی و چاپلوسی به شما نزدیک می شود، زیرا انتظارش را ندارید برای انجام هر کاری اشتباه؛ می تواند زندگی شما را خراب کند و این انسان بیشتر به شما ضربه بزند.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل مار از پونه بدش میاد در خونش سبز میشه
و
معنی ضرب المثل پنج انگشت باهم برادرند برابر نیستند

✅ به پایان این ضرب المثل نعره هیچ شیری خانه چوبی را خراب نمی کند من از رفتار بی سر و صدای موریانه ها می ترسم رسیده ایم؛ اگر نظری در این ضرب المثل دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.