ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل پنج انگشت باهم برادرند برابر نیستند

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل «پنج انگشت باهم برادرند برابر نیستند»

معنی ضرب المثل پنج انگشت باهم برادرند برابر نیستند؛ این حکایت درمورد دوستی میان انسان‌ها است که مفهوم، گسترش و بازآفرینی، و اصطلاح انگلیسی آن را در ادامه در بخش ضرب المثل ماگرتا می خوانیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل فرزند خصال خویشتن باش

معنی ضرب المثل پنج انگشت باهم برادرند برابر نیستند

مفهوم ضرب المثل پنج انگشت باهم برادرند برابر نیستند

همه ما انسان هستیم ولی هیچ کدام اخلاق، رفتار و نژادهای ما به هم شبیه نیست؛ برخی ها سفید پوست یا سرخ پوست یا زرد پوست هستند یکی بلند است دیگری کوتاه، یکی لاغر است و دیگری چاق، یکی با خانواده است و دیگری بدون سرپرست.

پس همه باهم فرق داریم و برابر نیستیم؛ همگی انسانیم و ظاهرا شبیه هم می باشیم ولی موقعیت، شرایط و اخلاقی متفاوت داریم. ما انسان‌ها باید باهم متحد و دوست باشیم ولی فرق‌هایی باهم دیگر داریم. مثلا هر انگشت دست کاری را می‌تواند انجام دهد، مثل ماها که هرکدام یک کاری را می‌توانیم انجام دهیم.

این ضرب المثل بسیار روشن به مفهوم برابری انسان‌ها پرداخته است؛ در واقع ما انسان‌ها همگی در شرایط برابری به وجود آمده‌ایم، اگر بخواهیم با یک تئوری پاسخ آن را بدهیم خیلی راحت می‌توان گفت انسان‌های زیادی در طول تاریخ ضریب هوشی بالایی داشتند اما در اوج فقر مردند و یا انسان‌های زیادی هیچگونه تحصیلات آکادمیکی نداشتند اما از لحاظ جایگاه اجتماعی بسیار عالی زیسته اند و این برابری به شیوه های مختلفی خود را نمایان می‌کند.

یک نفر هوش دارد و یک نفر پول، اما این ضرب المثل به ما یاد آوری می‌کند که دست از مقایسه خود با دیگران برداریم و به دنبال نقاط قوت در خود باشیم، زیرا می‌گویند انسان‌های ضعیف فقط به دیگران توجه می‌کنند و مدام راجب موفقیت آنها صحبت می‌کنند، آدم‌های متوسط راجب موفقیت‌ها بحث می‌کنند اما انسان‌های موفق راجب ایده‌ها و راه حل‌ها صحبت می‌کنند.

شاید شما در مقایسه با دیگران برابر نباشید، اما قطعا درون شما جواهری از الماس گران بهایی نهفته شده است که باید آن را کشف کنید، به عنوان مثال شما هیچ ورزش کاری را پیدا نخواهید کرد که یک شبه قهرمان فوتبال شده باشد و موفقیت آن، نتیجه سال‌ها تلاش و پشتکار بوده، اما شما فقط تصویری که آن شخص دارد از زندگی حال خود نشان می‌دهد را می‌بینید و نه آن چیزی که واقعیت دارد.

متاسفانه شرایط زندگی انسان‌ها را محدود می‌کند، اگر پدر شما به ازای هر کاری که انجام می‌دهید به شما یک کتاب بدهند قطعا شما کار آفرین خواهید شد، اما نقطه مقابل آن، اگر پدر شما به ازای کار شما پول پرداخت کند، شما به این سبک زندگی و کارمند بودن عادت خواهید کرد.

در واقع دلیل بسیاری از ناکامی‌های ما جهان اطراف ماست که نمی‌توانیم به طبیعت خود برگردیم و روند رشد تکاملی را از لحاظ علوم روانشناختی در پیش بگیریم. زیرا مغز انسان به دنبال بقاست و بقا نیاز به اوج گرفتن و محدود نبودن دارد که متاسفانه با استفاده از شیوه‌های تربیتی غلط که بر پایه ترس و تنفر بوده است سعی کرده‌ایم همیشه فرزندانمان را از پیشرفت بترسانیم.

گسترش و باز آفرینی پنج انگشت برادرند برابر نیستند

این ضرب المثل باعث می‌شود در کم‌ترین زمان و با کوتاه‌ترین کلمه منظور خود را به دیگری برسانیم. بعضی از افراد رک نیستند و نمی‌توانند منظور خود را رک و راست بگویند، بنابراین می‌توانند به صورت ضرب المثل حرف خود را بزنند.

خیلی از ضرب المثل ها معنی دقیقی نمی‌دهند وقتی با یک نفر بحث می‌کنید، می‌توانید آخر بحث از این ضرب المثل ها استفاده کنید و به بحث خاتمه بدید. در ادامه این موضوع با یک نمونه از مفهوم ضرب المثل آشنا شویم. این ضرب المثل عقیده یک جامعه یا یک خانواده را می‌گوید و این وضعیت را به پنج انگشت تشبیه کرده است.همه ما انسان‌ها از لحاظ صفت، روحیات، ظاهری و باطنی جور دیگری هستیم و مثل هم نیستیم.

مثلا شرایط یکی روبه‌راه است و درس می‌خواند و دکتر می‌شود، شرایط یکی محیا نیست و کارگر می‌شوند هیچ کدام به دیگری شبیه نیست و به یکدیگر برتری ندارند پنج انگشت که یکی نمی‌شود.

تاریخچه ضرب المثل پنج انگشت باهم برادرند برابر نیستند

هیچ انسانی دقیقا شبیه هم نیستند شاید کمی مشابه باشند. هرکدام از نظر باطنی و هم از نظر ظاهری جور دیگری هستند؛ پس نباید هیچگاه همدیگر را قضاوت کنیم. اگر همه شبیه هم بودیم زندگی خیلی کسل کننده و بی روح می‌شد و از هیچ کس نباید توقعی داشته باشیم که شبیه ما باشند و دقیقا عین خودمان فکر و عمل کنند. باید سعی کنیم با کسی بد نباشیم بخاطر این موضوع و همدیگر را دوست داشته باشیم و برای هم ارزش و احترام قائل شویم.

باید بدانیم که هیچ کدام عین هم نیستیم و باید همدیگر را با تفاوت‌های رفتاری و ظاهری بشناسیم. حتی برخی از امامان هم نسبت به دیگری فرقی دارند و شبیه هم نیستند درست است که همگی اهل دعا و نماز هستند ولی شخصیت و رفتار هیچ یک از آن‌ها عین هم نیست.

اصطلاح انگلیسی پنج انگشت برادرند برابر نیستند

Five fingers are not brothers

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل دوستی خاله خرسه
و
معنی ضرب المثل با خدا باش پادشاهی کن

به پایان مقاله در مورد پنج انگشت برادرند برابر نیستند رسیده ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *