ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل دوستی خاله خرسه + داستان و ریشه

داستان و مفهوم کامل حکایت دوستی خاله خرسه

معنی ضرب المثل دوستی خاله خرسه چیه؟ این حکایت درباره عشق ورزشی به دوست از روی نادانی می باشد که تفاسیر کامل و داستان آن را در بخش ضرب المثل ماگرتا می خوانیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل جیک جیک مستونت بود فکر زمستونت نبود

معنی ضرب المثل دوستی خاله خرسه

معنی دوستی خاله خرسه یعنی چه

از حکایت دوستی خاله خرسه چه زمانی استفاده می شود؟
وقتی که کسی فکر می کند که دیگران را دوست دارد، اما در واقع آنها را آزار می دهد. مثل محبت های بیجا، محبت افراطی و اشتباه از روی علاقه و ….

مفهوم حکایت چه می باشد؟
شخصی می خواهد به دوستش کمکی کند اما از روی ناآگاهی کاری می کند که دوستش را از دست می دهد و پشیمان می شود.

ریشه ضرب المثل دوستی خاله خرسه

پیرمردی در یک باغ بزرگ در روستایی دورافتاده زندگی می کرد. این پیرمرد همه چیز دنیا را داشت، اما خیلی تنها بود، چون پدر و مادرش در کودکی مرده بودند و برادر و خواهری نداشت. او برای کار به شهری دوردست سفر کرد. در ابتدا چون فقیر بود هیچکس با او دوست نشد اما وقتی اوضاعش خوب شد خودش از دوستی با آنها امتناع کرد زیرا می دانست دوستی آنها به خاطر پول اوست.

روزی پیرمرد دلش شکست و به کوه رفت. در راه خرسی را دید که ناراحت بود. از او پرسید که چرا ناراحتی؟ خرس پاسخ داد: «من پیر شدم، بچه‌هایم بزرگ شده‌اند و من را ترک کرده‌اند و اکنون بسیار تنها هستم.» وقتی پیرمرد داستان زندگی‌اش را برای خرس تعریف کرد، تصمیم گرفتند با هم دوست شوند.

مدتها گذشت و بخاطر محبتهای پیرمرد خرس او را بسیار دوست داشت. وقتی پیرمرد خواب بود، خرس با دستمال مگس های اطراف را می پراند. یک روز که پیرمرد خواب بود، چند مگس سرسخت از صورت پیرمرد تکون نمی خوردند و پیرمرد را آزار می دادند. خرس در آخر عصبانی شد و با خود گفت: الان یک کاری باهات می کنم که دیگر دوست عزیزم را اذیت نکنی.

سنگ بزرگی را برداشت و مگس هایی را که روی صورت پیرمرد نشسته بودند نشانه گرفت و سنگ را محکم پرتاب کرد به این ترتیب پیرمرد در راه دوستی با خرس جان خود را از دست داد و از آن به بعد برای دوست نادانی که از روی عشق دوستش را آزار می دهد، این ضرب المثل به کار برده می شود.

دوستی خاله خرسه به انگلیسی

در زبان انگلیسی این حکایت به صورت kiss of death به کار می رود که معنای آن در آغوش گرفتن و بوسه مرگ از روی نادانی و جهالت می باشد.

همچنین بخوانید: معنی ضرب المثل جوجه را آخر پاییز می شمارند

🔰 شما چه دیدگاهی نسبت به معنی ضرب المثل دوستی خاله خرسه دارید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

2 دیدگاه

  1. رقیه انصاری مقدم گفت:

    این ضرب المثل خیلی عالی بودحتماسرچ گوگل کنیدوببینیدواقعاعلی بودددد😘😘😘😘😘

    1. ابوالفضل گفت:

      عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *