ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل مشت نمونه خروار است ☑️ کلاس چهارم

داستان و ریشه حکایت مشت نشانه خروار است به همراه اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل مشت نمونه خروار است برای پایه چهارم؛ برای مشاهده مفهوم، زمان کاربرد و اصطلاح انگلیسی این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل از دل برود هر آن که از دیده برفت

معنی ضرب المثل مشت نمونه خروار است

معنی و مفهوم ضرب المثل مشت نمونه خروار است

این جمله یکی از پرکاربرد ترین و قدیمی ترین ضرب المثل های فارسی است که محبوبیت خیلی زیادی بین ایرانی ها دارد. مشت نمونه خروار است به معنای چیز کم به نشانه فراوان است. در واقع این مثل اشاره به این موضوع دارد که مقداری کم از هر چیز می تواند بیان کننده و نشان دهنده کیفیت کلی آن چیز باشد.

این ضرب المثل به این معنی است که مقداری کم از هر چیز نشانه کیفیت آن چیز است. شاید دیده باشید مثلا ما برای خرید برنج ابتدا یک کیلو از آن می گیریم و اگر خوب بود بیشتر از آن می خریم. قطعا برنجی که در ابتدا امتحان کردیم با برنجی که به مقدار زیاد گرفتیم تفاوتی ندارد. پس یک مشت نشانه خروار است و مقدار کمی از هرچیز نشان دهنده همان چیز به مقدار زیاد است.

اصطلاح مشت نمونه خروار است به انگلیسی
You may know by a handful the whole sack

گاهی اوقات مشت نشانه خروار نیست

وقتی با مجموعه ای از باورهای قبلی به چیزی نزدیک می شویم، این احتمال وجود دارد که آن باور بر رفتار ما تأثیر بگذارد. یا زمانی که با آن پدیده مواجه می شویم و برخلاف باور قبلی ماست، ناگهان رفتار ناخوشایندی از خود نشان می دهیم. به عنوان مثال، زمانی که تصور ذهنی من این است که یک محصول، محصولی بی اثر است ناخودآگاه می توانم برای حفظ باورم، هر نقصی را بزرگ کنم تا این فرض در ذهنم حفظ کنم.

همین را می توان در مورد دیگران نیز گفت. وقتی فکر می کنم مردم یک شهر شخصیت منفی دارند، ناخودآگاه می توانم در برابر آنها موضع بگیرم و بد رفتار کنم. راه حل این است که به خودمان یادآوری کنیم همیشه مشت نشانه خروار نیست. البته برعکس این موضوع نیز وجود و اگر عیب یا حتی یک ویژگی مثبت در اعضای مجموعه دیدیم به کل گروه تعمیم نمی دهیم. چون در هر قشر و صنف و گروهی، خوب و بد هست.

همچنین بخوانید
معنی ضرب المثل تیشه به ریشه زدن
معنی ضرب المثل هرکسی را بهر کاری ساختند

معنی ضرب المثل جوجه را آخر پاییز می شمارند

🔰 شما چه دیدگاهی نسبت به معنی ضرب المثل مشت نمونه خروار است دارید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.