ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل صد من یک غاز ⚜️+ ریشه و داستان

معنی و مفهوم ضرب المثل صدتا یه غاز به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل صد من یک غاز : این ضرب المثل راجع به چرت و پرت گفتن و گفت و گوهای بی ارزش است، به همین علت حرف‌های صد من یک غازی به آن گفته می‌شود.

به عنوان مثال شخصی در جمعی نشسته است و شروع به صحبت کردن می‌کند آن هم به مدت طولانی ولی حرف‌هایی می‌زند که بدون فکر و بیهوده است. برای آشنایی با مفهوم بیشتر در رابطه با ضرب المثل، در ادامه با داستان این حکایت با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل روم به دیوار

معنی ضرب المثل صد من یک غاز

مفهوم ضرب المثل صد من یک غاز

ضرب المثل صدمن یک غاز، کنایه از زدن حرف‌های کلافه کننده فردی است که دیگران از سخن گفتن بی ارزش آن شخص خسته می‌شوند که بدون مقدمه دهانش را باز می‌کند و خودش هم متوجه بیهوده حرف زدنش در جمع نمی‌شود و ای کاش این آدم‌ها درست حرف زدن را یاد بگیرند. 

داستان یا تاریخچه ضرب المثل صدتا یک غاز

در زمان‌های گذشته مردم، سکه 12 دینار را غاز عنوان می‌کردند. غاز مخفف کلمه غازی بکی یا همان غازی بیکی است، «غازی بیک ابن فرخ» نام شاهی است که در سال 907 هجری در منطقه‌هایی از قفقاز تسلط داشت.

از آن جایی که سکه‌ی او خیلی بی ارزش بود، مردم آذربایجان از آن به بعد هر سکه کم ارزشی را با نام غازی بیکی خطاب می‌کردند و در ادامه کلمه «من» در قدیم (من) واحدی برای اندازه‌گیری وزن بوده که هر من برابر با سه کیلوگرم می‌بود، بنابراین (صد من) برابر با 300 کیلوگرم است.

گسترش و باز آفرینی ضرب المثل صد من یه غاز

پدر و مادرها می‌توانند همیشه با احترام و مودبانه باهم رفتار کنند تا فرزندان‌شان با مشاهده آن‌ها از رفتارشان یاد بگیرند تا خوب حرف زدن و با ارزش سخن گفتن بین همه رواج پیدا کند و بچه‌ها و بزرگان با بد حرف زدن جلو دیگران سرافکنده و خجالت‌زده نشوند.

مثلا فرزندی که تنها بچه‌ی یک خانواده است تا زمانی که راه درست، با نکات و راه و روش مناسب به او گفته شود هیچوقت سعی ندارد به کسی آسیب برساند، مخصوصا در جمعی که با دوستانش باشد؛ او با کلامش طوری حرف نمی‌زند که بقیه از او رنجیده یا از حرف‌هایش اذیت شوند. به طور تحلیلی بهتر است آن‌قدر حرف‌های ما درست و به جا زده شود تا شنوندگان از شنیدنش فراری نشوند.

انشاء با موضوع ضرب المثل صدتا یه غاز

مقدمه: درست و به جا سخن گفتن باعث می‌شود چه از سمت خودمان، چه دیگران تعریف و تمجید بشنویم؛ پس به جای اینکه حرفی بزنیم تا کسانی که مارا می‌شناسند از سخنان ما دوری کنند، برعکس از سخنان مفید و ارزشمند ما بهره ‌مند شوند و لذت ببرند.

بدنه: تعریف جالب از دانایی به منظور گفتن حرف‌هایی ‌است که دیگران از گویش ما لذت برده باشند و کسل و سر خورده نشوند که این موضوع هم باعث ایجاد حال خوب در آ‌ن‌ها شود و هم خودِ ما.

نتیجه: پس می‌توان گفت که زدن هر حرفی جای خودش را دارد و بهتر است قبل از حرف زدن خوب فکر کنیم و بعد آن را بر زبان بیاوریم، تا بقیه از شنیدن صحبت‌های ما خسته و کلافه نشوند و حرافی نکرده باشیم، اینگونه فرد دلنشینی می‌شویم تا دیگران از حضور ما در کنارشان کیف کنند.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل صد من یه غاز

Sweet nothing
هیچ چیز شیرین نیست

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل لی لی به لالا گذاشتن
و
معنی ضرب المثل در پوست خود نمی گنجید

به پایان ضرب المثل صد من یه غاز رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *