ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل خلایق هرچه لایق + شعر کامل

مفهوم حکایت خلایق هرچه لایق به همراه شعر درباره لیاقت

معنی ضرب المثل خلایق هرچه لایق ؛ این حکایت درباره لیاقت افراد در زندگی می باشد که تفاسیر کامل آن را در ادامه در بخش ضرب المثل ماگرتا می خوانیم.

مطلب پیشنهادی:‌ معنی ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست

معنی ضرب المثل خلایق هرچه لایق

خلایق هر چه لایق یعنی چی؟

ضرب المثل خلایق هرچه لایق برای کسانی هستند که اگر چیز بدی نصیبشان شود یا اتفاقی برایشان می ‌افتد، گردن دیگران یا خدا می ‌اندازند. در صورتی که انسان ها چیزی نصیبشان می شود که لیاقت آن را دارند. باید بدانیم نباید ناکامی‌هایمان را به دیگران نسبت دهیم. باید تلاش خودمان را بیشتر کنیم تا جایی که لیاقت جایگاه های بالاتر را داشته باشیم.

هر کس به هرجایی که رسیده است، لایق آن بوده. اگر تلاش کرده و سختی کشیده است به جایگاه های بزرگی رسیده است و هر کس هم که به جایگاه بدی رسیده، تلاشی نکرده و تنبلی را به تلاش ترجیح داده و قطعا لیاقت چنین جایگاهی را دارد.

این را هم بدانیم که این دیگران نیستند که ما را هدایت می ‌کنند. شاید افرادی باشند که ما را تشویق به کار های بد یا خوب کنند اما در نتیجه این ما هستیم که تصمیم می گیریم به حرف چنین افرادی گوش کنیم یا نه. این ما هستیم که به دیگران می گوییم ما در اختیار شما هستیم هر جا می خواهید ما را ببرید برای اینکه می خواهیم بعدا مظلوم نمایی کنیم و به ظاهر دلیل برای تبرئه خود داشته باشیم و اشک بر معصومیت و مظلومیت خود بریزیم، هیچ توجیهی مسموع نیست ما لایق آن چیزی هستیم که به آن رسیده‌ایم.

الْخَبِیثَاتُ لِلْخَبِیثِینَ وَالْخَبِیثُونَ لِلْخَبِیثَاتِ وَالطَّیِّبَاتُ لِلطَّیِّبِینَ وَالطَّیِّبُونَ لِلطَّیِّبَاتِ 

زنان پلید (از نظر فساد اعتقاد و اخلاق و عمل) برای مردان پلید، و مردان پلید برای زنان پلیدند (به اقتضاى جاذبه ذاتی همدیگر را می یابند) و زنان پاک (از فساد اعتقاد و اخلاق و عمل) برای مردان پاک، و مردان پاک برای زنان پاکند.

سوره نور آیه ۲۶

با تامل در این آیه هم متوجه می ‌شویم که هر کس با جفت خود دوست می ‌شود. کبوتر با کبوتر باز با باز . چون خلق و خوی هرکس آن را می‌ پسندد که بیشتر با او هماهنگ است. اگر فرد پلیدی هستی انتظار نداشته باش فرد خوش قلب و پاکی با تو دوست شود. لیاقت تو یکی هم نوع خودت است. ذاتت را درست کن تا هم به جایگاه های خوبی برسی که لیاقتش را داری هم با افراد خوب و خوش قلبی دوست شوی.

شعر حکایت خلایق هرچه لایق

خستگی درمانده‌گی اوارگی
بی کسی واماندگی بیچارگی
ای خدایا این چه تقدیر من است؟
من نخواهم زین دگر این زندگی
هرچه سنگ است پیش پای لنگ من
بندگی دادی به من یا بردگی؟
در پی یک لقمه پیش ناکسان زانو زنم
زندگی دادی مرا یا مردگی؟
تو خدایی خالق زیر و زبر
پس چرا دادی به من واماندگی؟
کودکم از من طلب یک لقمه نان
پیش او من تا به کی شرمندگی؟
ای خدایا من بمیرم بهتر است
زنده ام هرگز نکردم زندگی
آمده از بهر یارب این پیام
ای تو کم تا عمر داری بایدت شرمندگی
بهر هر ناکس زدی زانو زمین تو بهر نان
بردگی بهر تو بالا تر بود از بندگی
این نداری بهر تو لایق بود
تا بیاموزی تو راه زندگی

☑️ در این نوشته معنی ضرب المثل خلایق هرچه لایق را مرور کردیم، اگر شما نیز دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

همچنین بخوانید:
معنی ضرب المثل هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد
معنی ضرب المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر
معنی ضرب المثل شاهنامه آخرش خوش است

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *