ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر + گسترش آن

مفهوم حکایت هرکه بامش بیش برفش بیشتر به همراه داستان و گسترش آن به زبان ساده

معنی ضرب المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر چیست؟ هر چه پول و ثروت بیشتر باشد و زندگی گسترده تر باشد، مشکلات بیشتر می شود. برای مشاهده داستان و تفاسیر بیشتر در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل شاهنامه آخرش خوش است

معنی ضرب المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر

مفهوم حکایت هر که بامش بیش برفش بیشتر

هر کس جایگاه بالاتری داشته باشد، دردسرها و گرفتاری های بیشتری نیز دارد. ثروتمند بودن، راحتی مطلق نیست و هر چه ثروت بیشتر باشد، گرفتاری های بیشتری هم دارد. این ضرب المثل معمولاً در مواقعی به کار می رود که فردی دارای ثروت و دارایی فراوان است اما از مشکلات مربوط به ثروت خود شکایت می کند.

داستان ضرب المثل هر که بامش بیش برفش بیشتر

حکایت شده است که روزی پادشاهی مرد و چون جانشینی نداشت وصیت کرده بود اولین نفری که وارد شهر شود را به عنوان جایگزین او پادشاه کنند و کلیه‌ی اختیارات مملکت را به او واگذار کنند. فردای آن روز اولین فردی که وارد شهر شد، گدایی بود که تمام عمرش را پول‌هایش پس انداز می کرد و لباس های کهنه و پاره وصله دار به تن داشت.

ارکان حکومت و بزرگان وصیت شاه را اجرا کردند و همه مال و ثروت را به او دادند و او را از سرزمین ذلت بیرون کردند و بر تخت عزت و قدرت نشاندند. پس از گذشت زمانی حاکمان حکومت از اطاعت او روی گردانیدند و پادشاهان کشورهای همسایه از هر سو به کشور او حمله کردند. پادشاه جدید که توانایی مدیریت امور را از دست داده بود، بخشی از قدرت را به آنها سپرد.

روزی یکی از دوستان قدیمی او که اتفاقا دوست گرمابه و گلستانش بود وارد شهر می شود و می شنود که دوستش اکنون پادشاه آن کشور است. برای دیدنش و عرض تبریک نزد او رفت. درویش پادشاه شده گفت: ای یار عزیز در عوض تبریک، تسلیت گوی آن دم که تو دیدی غم نانی داشتم و امروز تشویش جهانی! رنج خاطر و غم و غصه‌ام امروز در این مقام و مرتبه صدها برابر آن زمان و دورانی است که به اتفاق به گذایی مشغول بودیم و روزگار می گذراندیم!

و اینگونه شد که می گویند: هر که بامش بیش، برفش بیشتر!

گسترش ضرب المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر

کار آدم مهمی مثل رئیس جمهور خیلی سخت تر از آدم بی شغله، پس هر کی مهمتر و بزرگتر باشد مشکلاتش بیشتر می شود. مثل خود ضرب مثل که گفته است هرکه بامش بیش برفش بیشتر یعنی که هرکه بامش از لحاظ مساحت بیشتر باشد وقتی برف می آید وظیفه‌اش بیشتر و سنگین تر از کسی است که بامش از لحاظ مساحت کوچکتر است یا مردی که بسیار ثروتمند است باید همیشه مواظب مال خود باشد و از زندگی بهره‌ای نبرد، اما فردی که ثروتمند نیست لازم نیست مراقب اموالش باشد و بیشتر از زندگی لذت می برد.

شعر با هر که بامش بیش برفش بیشتر

هر که شد شوریده تر بی خویش تر
هرکه عاشق تر، یقین، دل ریش تر
عشق را با درد قسمت می‌کنند
هر که بامش بیش، برفش بیشتر
«احمد فرجی»

همچنین بخوانید:
معنی ضرب المثل عاقل نکند تکیه به دیوار شکسته
و
معنی ضرب المثل زاغ سیاه چوب زدن

☑️ به پایان مقاله معنی ضرب المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر رسیدیم، اگر شما نیز در مورد این حکایت دارید حتما آن را از بخش دیدگاه با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *