ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل زاغ سیاه چوب زدن + ریشه و داستان

مفهوم و ریشه حکایت زاغ سیاه کسی را چوب زدن با توضیح کامل

معانی ضرب المثل زاغ سیاه کسی را چوب زدن به همراه ریشه و داستان کامل این حکایت را در ادامه در بخش ضرب المثل ماگرتا برای شما کاربر عزیز فراهم کرده ایم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل پا در کفش کسی کردن

معنی ضرب المثل زاغ سیاه چوب زدن

معنی و کاربرد ضرب المثل زاغ سیاه کسی را چوب زدن

کاربرد این ضرب المثل زمانی است که کسی از دور مواظب رفتار کسی است و پنهانی او را تعقیب می کند تا ببیند او چه می کند، هدف چنین شخصی از انجام این کار آگاهی از چیزهای پنهان و رازهایی است که فهمیدنش برایش سودمند است. مثال: آن قدر زاغ سیاهشان را زدم تا مچشان را گرفتم.

ریشه و داستان زاغ سیاه چوب زدن

اکثر افراد گمان می کنند که در این حکایت منظور از زاغ همان پرنده شبیه کلاغ می باشد اما در اینجا زاغ همان زاج می باشد که نوعی نمک است و دارای رنگ های سیاه، سبز و سفید می باشد.

در گذشته اگر یکی از صنعتگران می‌دید که کاموا، بوم یا چرم مشکی همکارش طرح‌دار، شفاف یا براق تر خودش است، سعی می‌کرد پنهانی ظرفی که همکارش در آن زاغ خود را در آن حل می کرد را پیدا کند و چوبی را در آن بچرخاند تا با بوییدن آن بفهمد چه چیزی به آن اضافه کرده است. بدین ترتیب بوده است که مفهوم این کار را که در آن زمان نوعی جاسوسی به شمار می آمد بعدها به صورت اصطلاحی برای هر گونه زیرنظر گرفتن و جاسوسی کردن به کار برده اند.

همچنین بخوانید
معنی جمله همه چیز را همگان دانند چیست
و
معنی ضرب المثل سواره خبر از حال پیاده ندارد

⭐️ در این نوشته معنی ضرب المثل زاغ سیاه چوب زدن را بررسی کردیم، اگر شما نیز نظری دارید حتما آن را از بخش دیدگاه با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.