ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل پا در کفش کسی کردن

ریشه و داستان حکایت پا تو کفش کسی کردن

معنی ضرب المثل پا در کفش کسی کردن : این حکایت کنایه از ایجاد مزاحمت برای دیگران با دخالت کردن و فضولی کردن دارد که تفاسیر کامل آن را در بخش ضرب المثل ماگرتا می خوانیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل تهی پای رفتن به از کفش تنگ

معنی ضرب المثل پا در کفش کسی کردن

معنی پا در کفش کسی کردن

این ضرب المثل برای کسانی به کار می رود که حریم خصوصی دیگران را رعایت نمی کنند و با دخالت و فضولی کردن در کارهای دیگران باعث ناراحتی آن ها می شوند. در اینجا منظور از کفش همان حریم خصوصی می باشد و چون هر شخصی کفش مخصوص خودش را دارد از آن به عنوان نماد حریم شاخصی یاد شده است. حالا اگر یکی بیاید و بدون اجازه ما کفش های ما را بپوشد، در واقع به حریم شخصی ما نفوذ کرده است.

توضیح این ضرب المثل با مثال: داشتیم زندگی می کردیم که خواهر ایشان پا در کفش ما کرد و زندگی ما را خراب کرد با اینکه هیچ ربطی به او نداشت. یا اینکه مثلا می شود گفت اینها همه جا دست دارند و اگر کسی پا توی کفششان بکند، برایش پرونده می سازند و بدبختش می کنند.

ریشه و داستان ضرب المثل پا توی کفش کسی کردن

کفش برای انسان یک نوع وسیله حرکت است، یعنی انسان به طور استعاری هر راهی را با کفش خود طی می کند. پا در کفش کسی گذاشتن ریشه در این استعاره دارد، یعنی کسی بخواهد مسیری را کفش های کس دیگری طی می کند را به اراده خودش تغییر دهد و به جای او حرکت کند.

همچنین بخوانید
معنی ضرب المثل نان کسی را آجر کردن
و
معنی ضرب المثل دست بالای دست بسیار است

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل پا توی کفش کسی کردن دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.