ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل ماه پشت ابر نمی ماند و گسترش آن

گسترش و باز آفرینی ضرب المثل قدیمی ماه پشت ابر نمی ماند به همراه مفاهیم کامل آن

مفهوم اصلی ضرب المثل ماه پشت ابر نمی ماند؛ برای مشاهده معانی، ریشه، داستان و اصلاح انگلیسی این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل عقلش به چشمش است

معنی ضرب المثل ماه پشت ابر نمی ماند

مفهوم و کاربرد حکایت ماه پشت ابر نمی ماند

کاربرد این ضرب المثل برای کسانی است که می خواهند با دروغ و حیله دیگران را فریب دهند ولی خبر ندارند که در نهایت دروغشان آشکار می شود و آبروی خودشان می رود. البته این حکایت فقط برای بیان حیله گری نیست و برای انسان‌هایی که بدون چشمداشت به دیگران نیکی می کنند، اما هیچکس متوجه زحمات آن ها نمی شود نیز به کار می رود زیرا بالاخره روزی نتیجه تلاش و کردار نیک خود را خواهند دید و اینگونه آفتاب پشت ابر نمی ماند.

به قول معروف علاوه بر آخرت در این جهان هم بهشت و جهنم وجود دارد و اگر شخصی به شخص دیگر ظلم کند یا آن را فریب دهد نتیجه کارش را در همین دنیا نیز می گیرد مثلا اگر کسی دیگران را کلک بزند بالاخره روزی دستش بر ملا می شود و آبرویش می رود.

ضرب المثل ماه پشت ابر نمی ماند به انگلیسی
Nothing can be hidden forever

🔰 بد نیست بدانید که قدیمی ترها این ضرب المثل را به صورت «آفتاب پشت ابر نمی ماند» نیز بیان می کنند.

گسترش ضرب المثل آفتاب پشت ابر نمی ماند

ابرها حرکت می کنند و این خورشید است که مدام بر زمین می تابد. خورشید پنهان شده در پشت ابرها روزی به همه نشان داده خواهد شد. حقایق مانند خورشیدی است که برای همیشه نمی توان آن را پنهان کرد و در نهایت این حقایق از پشت پرده پلیدی بیرون می آید و به همه نشان داده می شود. دنیای این روزهای ما پر از نفاق و دورویی شده است.

زشتی هایی که مانند مه یا ابر تمام آسمان صاف را می پوشاند و انسان نمی تواند حقیقت واقعی زندگی را تشخیص دهد. زمانی می رسد که این زشتی ها از بین می روند و درستی خود را نشان می دهند چون از قدیم گفته اند که پایان شبیه سیه سپید است. بالاخره روزی نور حق بر جهان می تابد و همه مردم جهان از آن بهره مند می شوند. عده ای فکر می کنند که با تقلب و کلک پیشرفت کرده و به اهداف خود می رسند اما نمی دانند که به زودی همه این بدی ها کنار می رود و ذات شیطانی آنها در معرض دید همگان قرار گیرد.

همچنین بخوانید
معنی ضرب المثل شنیدن کی بود مانند دیدن
و
معنی ضرب المثل با یک گل بهار نمی شود

⭐️ در این نوشته معنی ضرب المثل ماه پشت ابر نمی ماند را بررسی کردیم، اگر شما نیز نظری دارید حتما آن را از بخش دیدگاه با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

1 دیدگاه

  1. مهناز گفت:

    عالی بود واقعا حرفی نداشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *