ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل عاقل نکند تکیه به دیوار شکسته

مفهوم کامل حکایت عاقل نکند تکیه به دیوار شکسته به همراه زمان کاربرد آن

عاقل نکند تکیه به دیوار شکسته به چه معناست؟ برای نگارش دوازدهم، برای مطالعه معنی و ریشه این حکایت قدیمی و پرکاربرد در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل قدر عافیت داند که به مصیبتی گرفتار آید

معنی ضرب المثل عاقل نکند تکیه به دیوار شکسته

مفهوم حکایت عاقل نکند تکیه به دیوار شکسته

این حکایت مفهومی خیلی نزدیکی با ضرب المثل چون عقل نباشد جان در عذاب است دارد. پیام ضرب المثل این است که اگر انسان بخواهد به کسی تکیه کند باید جایی را انتخاب کند که محکم و قابل اعتماد باشد و چشم بسته به همه اعتماد نکند زیرا اگر این کار را بکند آسیب های خیلی بدی می خورد. انسان عاقل هیچوقت کاری را که به ضررش باشد انجام نمی دهد.

دیواری که شکسته باشد با کوچکترین فشاری فرو می ریزد و اگر فردی زیر آن بنشیند قطعا آسیب می بیند. به همین دلیل این ضرب المثل می گوید که عاقل به دیوار شکسته تکیه نمی کند و به جانش احترام می گذارد; اما این معنا، معنای ظاهری ضرب المثل است. این مثل در واقع کنایه از اینکه انسان عاقل در زندگی اش به اسباب سست و غیر موثق متوسل نمی شود.

از میان همه موجودات عالم، تنها انسان قدرت تفکر و تعقل دارد و به همین دلیل انسان بر سایر موجودات جهان برتری دارد. حال که ما انسان ها چنین امتیازی داریم باید از آن استفاده کنیم و از این نعمت الهی به درستی استفاده کنیم و راه درست را برویم. در نهایت توصیه من به شما عزیزان این است که در همه کارها تلاش کنید و بر اساس عقل خود کار کنید و تصمیم بگیرید نه بر اساس دل و همیشه سعی کنید عقلانی ترین راه را انتخاب کنید و انجام دهید حتی اگر قلبتان راضی به آن کار نبود.

⭐️ در این وبسایت مجموع کاملی از ضرب المثل ها و حکایت ها قرار داده شده است، اگر نیاز به معنی حکایت دیگری داشتید حتما موقع سرچ در گوگل عبارت «ماگرتا» را در انتهای آن اضافه کنید.

همچنین بخوانید: معنی ضرب المثل شنیدن کی بود مانند دیدن

⭐️ در این نوشته معنی ضرب المثل زاغ سیاه چوب زدن را بررسی کردیم، اگر شما نیز نظری دارید حتما آن را از بخش دیدگاه با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.