ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل طاقچه بالا گذاشتن ♨️+ انشا و اصطلاح انگلیسی

معنی و مفهوم ضرب المثل طاقچه بالا گذاشتن به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل طاقچه بالا گذاشتن : این ضرب المثل می‌خواهد بگوید که خیلی از آدم‌ها هستند که خود را از نظر قیافه، مقام و منصب و ثروت برتر از همه می‌دانند؛ طوری که فکر می‌کنند هیچکس در حد و اندازه آن‌ها نیست که بخواهد حتی با آن‌ها هم کلام بشود یا رفت و آمد کند.

در واقع یعنی شخصی که خودش را بهتر و بالاتر از دیگران بداند، تا جایی که فکر کند کامل و بدون نقص است. برای آشنایی با مفهوم بیشتر در رابطه با ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل ریگ به کفش داشتن

معنی ضرب المثل طاقچه بالا گذاشتن

مفهوم ضرب المثل طاقچه بالا گذاشتن

خیلی از انسان‌ها هستند که از دوران کودکی بدون اینکه برای زندگیشان تلاش کنند یا زحمتی بکشند، در ناز و نعمت و بهترین رفاه بزرگ شده‌اند، طعم فقر و بی پولی را نکشیده‌اند یا برای چند روز غذای ساده نخورده‌اند و گرسنه نخوابیده‌اند. این آدم‌ها هر چیزی که خواسته‌اند برایشان سریع فراهم می‌شده، پس وقتی کسی را در جمعی ببینند که سر و وضع ساده و فقیرانه دارند، سمت آن‌ها نمی‌روند و از نظر این آدم‌های مرفه حتی سلام کردن و نگاه کردن به آن‌ افراد برایشان افت دارد.  

داستان یا تاریخچه طاقچه بالا گذاشتن

ضرب المثل طاقچه بالا گذاشتن ریشه در یکی از اصول معماری ایران دارد.

در زمان قدیم برخی از معماری‌های خانه‌ها طوری بود که دو نوع طاقچه می‌ساختند؛ یک طاقچه کوتاه‌تر که دست همه به آن می‌رسید و معمولا لوازم دم دستی خانه را روی آن قرار می‌دادند و دیگری طاقچه‌ای بود که بالاتر از این طاقچه‌ها ساخته می‌شد و معمولا دست هرکسی به آن نمی‌رسید. معمولا اشیاء قیمتی و زیور آلات را در آن قرار می‌دادند.

وقتی کسی خیلی خودش را دست بالا می‌گیرد، به او می‌گویند طاقچه بالا می‌گذارد؛ یعنی خودش را انقدر برتر می‌داند که مایل نیست هر کسی با او رابطه داشته باشد.

گسترش با بازآفرینی طاقچه بالا گذاشتن

پدر و مادرهایی که بهترین شرایط و ثروت را دارند، نمی‌گذارند بچه‌هایشان خود ساخته بار بیایند و فکر می‌کنند با این کار دارند بهترین خوبی را در حق فرزندانشان انجام می‌دهند، ولی نمی‌دانند با این کارشان آن‌ها را تنبل، بی مصرف و بی‌خیال بار خواهند آورد.

فرزندانی که از پس انجام کارهای جزئی خود برنمی‌آیند، درکی از چگونگی به ارزش رسیدن واقعی در زندگی ندارند و پولدار بودن خود را دلیل بر بی احترامی کردن و مسخره کردن آدم‌های پایین‌تر از سطح مالی خود می‌دانند.

انشا با موضوع ضرب المثل طاقچه بالا گذاشتن

مقدمه: پولداری و زیبایی یکی از مسائل مهم جامعه امروزی ماست که خیلی‌ها فکر می‌کنند فقط با این دو چیز خوشبخت هستند.

بدنه: همه باید بدانند که ارزشمند بودن در ثروت داشتن و مقام و مرتبه نیست بلکه در باطن پاک آدم‌ها است.

نتيجه: انسان‌ها فکر می‌کنند مادیات مهم ترین چیز در زندگی است که می‌تواند به آن‌ها ارزش و اعتبار حقیقی ببخشد ولی خبر ندارند که بهترین جایگاه منصبی در این جهان را هم داشته باشی ولی بهره‌ای از شعور و شخصیت نداشته باشی، هیچ ارزشی ندارد. بنابراین باید یاد بگیریم که از نظر سطح شعور، مهربانی، تواضع و باطن خود را ارزشمند کنیم.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل طاقچه بالا گذاشتن

to give oneself
به خود بالیدن

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل چه کشکی چه پشمی
و
معنی ضرب المثل جای سوزن انداختن نبود

به پایان ضرب المثل طاقچه بالا گذاشتن رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 3 =