ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل ریگ به کفش داشتن ⚡️+ داستان و اصطلاح انگلیسی

معنی و مفهوم ضرب المثل ریگ به کفش داشتن به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل ریگ به کفش داشتن : این ضرب المثل را زمانی به کار می‌برند که فردی می‌خواهد دیگران را فریب دهد یا به آن‌ها حقه بزند که می‌گویند طرف ریگی به کفشش دارد؛ یعنی شخصی که دوز و کلک در کارش است.

برای آشنایی با مفهوم بیشتر در رابطه با این ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل طلا که پاکه چه منتش به خاکه

نقاشی ضرب المثل ریگ به کفش داشتن

مفهوم ضرب المثل ریگ به کفش داشتن

ضرب المثل ریگ به کفش داشتن غالبا اینگونه مطرح می‌شود.

مثل اینکه من به این تجارت خوش بین نیستم  شخصی که طرف معامله است شک برانگیز است؛ فکر می‌کنم ریگی در کفشش دارد و می‌خواهد این ملک یا باغ را به قیمت پایین‌تری از چنگال ما در بیاورد، ولی کور خوانده است.

داستان یا تاریخچه ریگ به کفش داشتن

در زمان‌های گذشته، خیلی از سربازان موقع جنگ سلاح‌های خود را که می‌خواستند به دلایلی قایم کنند، در جایی ازعلفزارها، لباس‌شان یا کفششان و… قرار می‌دادند، اگر کسی سلاحش را در کفشش جاسازی می‌کرد، موقع راه رفتن به ناچار می‌لنگید! اگر کسی از او می‌پرسید چرا لنگ لنگان راه می‌روی، برای اینکه رازش فاش نشود، می‌گفت: چیزی نیست؛ ریگ در کفشم رفته!

به خاطر همین است که بعد از این ماجرا، ضرب المثلی شد که هنگام مخفی کاری‌های افراد آن را به کار می‌برند.

گسترش و باز آفرینی ریگ به کفش داشتن

در جامع امروزی طوری شده است که انسان‌ها برای خرج زندگی و منافع خودشان دست به هرکاری می‌زنند و آدم‌ها را فریب می‌دهند و سر آن ها به قول معروف (کلاه) می‌گذارند.

بسیاری از مشاوران املاک دیده می‌شود که برای پیدا کردن هر خانه یا آپارتمان  برای مشتری، خیلی راحت حقه می‌زنند با زبانی چرب  و نرم، پول هنگفتی از مستاجران می‌گیرند و اینگونه سرمایه‌دار می‌شوند؛ بدون اینکه عذاب وجدان بگیرند که حق را ناحق کرده‌اند و پول کسی که به زحمت خرج خانواده اش را از راه حلال در می‌آورد، به راحتی گرفته‌اند.

کاش انسان‌ها بدانند حتی اگر در تنگنا و سختی هم باشند، نباید به خاطر سود خودشان مرتکب چنین خطا و گناهی شوند و از راه درست پول دربیاورند، آدم‌ها در این دوره زمانه طوری ساده لوحانه رفتار نکنند که هرکسی از آن‌ها سواستفاده کنند و جوری خودشان را زرنگ و بلد نشان دهند که آنها حساب کار دست‌شان بیاید و فریب‌شان ندهند.

انشا با موضوع ضرب المثل ریگی به کفش داشتن

مقدمه: تعریف اصلی و جالب این ضرب المثل این منظور را می‌رساند که شخصی در سر حیله یا مکری دارد و از دیگران خود را پنهان می‌کند تا کسی متوجه خلاف و اشتباه او نشود.

بدنه: اصطلاح این ضرب المثل حاشیه‌های یک فرد را می‌رساند که اصولاً اهل پنهانی حرف زدن و کار کردن است تا اطرافیان متوجه نشوند که قرار است چه کاری انجام دهد و نمی‌خواهد کسی از کارهای مخفی کارانه او سر در بیاورد، حتی شاید نزدیک‌ترین کسانش.

نتیجه: اگر جایی از زبان کسی شنیدیم که می‌گویند فلانی خیلی رفتارش عجیب است و باید او را زیر نظر داشته باشیم و مراقب او باشیم، درنهایت به این منظور می‌رسیم که وقتی نسبت به کسی شک و تردید داریم از این ضرب المثل استفاده کنیم.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل ریگ به کفش داشتن

As crooked as a dog’s hind leg
ترجمه تحت اللفظی این اصطلاح “خمیده مانند پاهای پشتی سگ” است. به فردی که روراست نیست و ریگی به کفش دارد این اصطلاح اطلاق می گردد.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل آب ریخته جمع شدنی نیست
و
معنی ضرب المثل چه کشکی چه پشمی

به پایان ضرب المثل ریگ به کفش داشتن رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *