ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل شتر با بارش گم می شود ⭕️+ مفهوم و بازآفرینی

معنی و مفهوم ضرب المثل شتر با بارش گم می شود به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل شتر با بارش گم می شود : وقتی یک جایی شلوغ و درهم برهم است می‌گویند شتر با بارش گم می‌شود؛ درواقع این ضرب المثل کنایه از تمیز نبودن بیش از حد جایی است.

شتر حیوان بزرگی است؛ مخصوصا با آن کوهان بزرگی که دارد، حتی از فاصله‌های خیلی دور هم دیده می‌شود و اگر همین شتر باری بر روی کوهان بزرگش گذاشته شود خیلی واضح دیده ‌می‌شود.

وقتی این ضرب المثل را با شتر باربر مثال می‌زنند یعنی آن قدر وضعیت محلی بد است که همین شتر با کوهان بزرگ و باربر را در آن محل مورد نظر قرار بدهی گم می‌شود.

به عنوان مثال اگر اتاق شما کوچک و خیلی نامرتب است و همه‌ی وسایل روی زمین پخش و پلا شده ‌است، قطعا اگر کسی در اتاقتان را باز کند می‌گوید این چه وضعی است شتر با بارش گم می‌شود. برای آشنایی با مفهوم بیشتر در رابطه با ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل شمشیر از رو بستن

معنی ضرب المثل شتر با بارش گم می شود

مفهوم ضرب المثل شتربا بارش گم می شود

این یک ضرب المثل رایج ایرانی است که خیلی مورد استفاده ‌قرار می‌گیرد؛ شتر نماد خوبی است؛ نماد ثروت، توانایی، بلندی و دارایی و نیرومند‌ترین و مقاوم‌ترین حیوان اهلی است که می‌تواند بار فراوانی را تحمل کند.

این مثل زمانی استفاده‌ می‌شود که واقعا جایی شلوغ و نامرتب است و نمی‌توان اشیا مورد نظر را پیدا کرد.  در جای شلوغ و نامرتب حتی نمی‌توان اشیاهای بزرگ را پیدا کرد پس نیاز به نظم بخشیدن دارد.

این ضرب المثل‌ها برای افرادی خیلی کاربرد دارد که خجالتی‌اند و نمی‌توانند رک و راست به کسی حرفشان را بگویند؛ پس ازاین کنایه‌ها و مثل‌ها استفاده می‌کنند و طرف مقابل می‌تواند راحت درک کند که این کنایه برای چه چیزی استفاده می‌شود.

بازآفرینی ضرب المثل شتر با بارش گم میشه

خیلی از ضرب المثل‌ها هم معنای دقیقی ندارند و می‌توانند چند معنی هم داشته باشند وقتی با یک نفر صحبت یا بحث می‌کنیم به عنوان تمام کننده آن بحث از ضرب المثل استفاده کنیم تا آن فرد به معنی آن فکر کند و از ادامه بحث خودداری کند.

زمان‌هایی لازم است که برای توصیف یک موضوع هیچ چیز مثل ضرب المثل نیست و آن حال و هوای محیط را فقط این مثل‌ها عوض می‌کنند.

استفاده از این ضرب المثل‌ها می‌تواند صحبت‌های شما را جذاب‌تر و زیبا‌تر جلوه بدهد.

حکایت ضرب المثل شتر با بارش گم شد

روزی روزگاری دختری با مادربزرگ پیرش در ده زندگی می‌کردند. دخترک مریض شده بود و حال جمع کردن اتاقش را نداشت و وسایل اتاقش کاملا نامنظم شده بود.

مادر بزرگ همین که آمد اتاقش خندید و گفت شتر با بارش گم می‌شود و دخترک خندید و گفت چشم مادربزرگ بعد از خوب شدن این حالم حتما اتاقم را مرتب خواهم کرد. مادربزرگ گفت ای ناقلا معنی ضرب المثل را فهمیده‌ای! نوه‌ی تیزهوش من هستی، اگر اتاقت را مرتب کنی روحیه‌ات باز و حالت بهتر می‌شود.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل شتر با بارش گم میشود

a hen would not find her chicks there
معنی تحت اللفظی این عبارت “اینجا یک مرغ جوجه‌هایش را پیدا نمی‌کند” است که در حقیقت کنایه از این است که جایی “خیلی شلوغ و درهم است” و یا معادل این اصطلاح فارسی است که می‌گوییم “شتر با بارش گم می‌شود”.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل جای سوزن انداختن نبود
و
معنی ضرب المثل آمدیم ثواب کنیم کباب شدیم

✅ به پایان ضرب المثل شتر با بارش گم می شود رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.