ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل صد تا چاقو بسازه، یکیش دسته نداره + داستان و بازآفرینی

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «صد تا چاقو بسازه، یکیش دسته نداره» به همراه بازآفرینی

معنی ضرب المثل صد تا چاقو بسازه، یکیش دسته نداره ؛ برای مشاهده مفهوم، داستان و بازآفرینی این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل چاقو دسته خودش را نمی برد

معنی ضرب المثل صد تا چاقو بسازه، یکیش دسته نداره

مفهوم ضرب المثل صد تا چاقو بسازه، یکیش دسته نداره

این ضرب المثل معمولا برای کسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که مورد اطمینان نبوده و همیشه برای جلو بردن کارهای خود از دروغگویی و دغل بازی استفاده می‌کنند. این دسته از افراد با طرز فکر غلط خود فکر می‌کنند که زرنگ هستند و به راحتی امکان فریب دادن مردم را دارند.

ولی باید بدانند که این طرز فکر اشتباه بوده و فریب دادن بقیه نیز کار درستی نیست و انجام آن سبب خواهد شد که افراد از شما سلب اعتماد کرده و دیگر اعتمادی میانتان شکل نگیرد. برای مثال فردی را فرض کنید که پولدار بوده و همیشه از پول خود استفاده می‌کند تا با این روش بتواند آن را بیشتر کند.

این فرد به حدی زرنگ و فریب‌کار است که وقتی کسی قصد همکاری با او را داشته باشد، مردم او را از این کار منع می‌کنند. پس بهتر است به جای اعتماد کردن به غریبه و درخواست از آن‌ها، در انتخاب اطرافیان خود دقت بسیاری به خرج دهید. از این طریق خواهید توانست با افراد درستی ارتباط داشته و به هیچ وجه ضربه‌ای نخورید.

داستان حکایت صد تا چاقو بسازد یکی از آن ها دسته نداره

در روزی از روزها فردی بی پول برای اینکه بتواند درآمدی داشته باشد، از طریق فالگیری و فریب دهی مردم اقدام به کسب درآمد کرد. او هر روز راجع به فردی تحقیق می‌کرد و سپس به محله‌ی آن‌ها می‌رفت و فرد را با چیزهایی که می‌دانست به سمت خود مجذوب می‌کرد.

آن‌ها که نیز همه چیز را درست می‌دیدند، حتی کوچک‌ترین شکی نیز به آن نمی‌کردند. پس از گذشت مدتی که او توانسته بود پول بسیاری به دست بیاورد، ولی با این حال باز هم سعی داشت درآمدی داشته باشد. رفته رفته این فالگیر به مشهوریت جهانی رسید و چون همه مردم به گفته‌های او اعتماد داشتند نزد او می‌آمدند.

روزی پیرزنی به نزد او آمد و گفت: ای فلانی من از نقشه و کارهای شوم تو باخبر هستم و تو نیز موظف هستی بدون دردسر محله ما را ترک کنی. او که هیچ ترسی از صحبت‌های پیرزن نداشت، به او توجهی نکرد و به راه افتاد.

پیرزن نیز تمامی افراد روستا را جمع کرد و کل اتفاقات و وقایع را برایشان تعریف کرد و گفت: ایشان یکی از بهترین و برجسته‌ترین دروغگوهای جهان است که حتی اگر صد تا چاقو بسازه، یکیش دسته نداره. یعنی اینکه او فردی دروغگو است و تمامی صحبت‌های او نیز دروغ بوده و حتی اگر راست هم بگوید، دیگر کمتر کسی به گفته‌هایش گوش خواهد داد.

گسترش صد تا چاقو بسازه، یکیش دسته نداره

چاقو وسیله کاربردی و پرمصرفی بوده که اگر به شکل صحیحی استفاده نشود، می‌تواند مشکلات بسیاری را به وجود بیاورد. چاقویی که دسته نداشته باشد، هیچ کاربرد خاصی نداشته و در واقع بدرد نخور خواهد بود. فرد فریب‌کار نیز همانند چاقو بوده و اگر بدون دسته باشد، امکان انجام هیچ کاری را نخواهد داشت.

چاقوی بدون دسته می‌تواند دست را زخم کند و به همین صورت آدم فریب‌کار نیز خواهد توانست با استفاده از حقه‌هایی مردم را فریب دهد. هر دو موضوع چیزی مرتبط به یکدیگر بوده و هدف آن‌ها دست یافتن به منفعت خود از طریق شکست و ضرر رساندن به بقیه است.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل بالاتر از سیاهی رنگی نیست
و
معنی ضرب المثل خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی

☑️ به پایان معنی ضرب المثل صد تا چاقو بسازه، یکیش دسته نداره رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *