ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل بالاتر از سیاهی رنگی نیست

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل «بالاتر از سیاهی رنگی نیست» به همراه تاریخچه و ریشه حکایت

معنی ضرب المثل بالاتر از سیاهی رنگی نیست : رنگ سیاه از رنگ‌های پرطرفداری است که استفاده از آن در زندگی روزمره افراد روند افزایشی داشته است. از قدیم بیان شده که رنگ سیاه، نماد و نشانه بدبختی است و سبب جذب بدبختی های پشت سرهم می‌شود.

زمانی که صحبت از این ضرب‌المثل به میان می‌آید، می‌توان فهمید که بدبختی‌های زیادی وجود دارد و میزان آن‌ها از حد خود بالاتر رفته است. در واقع این جمله کنایه از سختی و بدبختی‌های بسیاری دارد. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری درمورد این حکایت، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

معنی ضرب المثل بالاتر از سیاهی رنگی نیست

مفهوم و کاربرد ضرب المثل بالاتر از سیاهی رنگی نیست

ضرب‌المثل بالاتر از سیاهی رنگی نیست به سختی و بدبختی‌های افراد اشاره دارد. زمانی که فردی هیچ تلاشی برای موفقیت و افزایش مقام خود نمی‌کند، حتما با شکست روبرو خواهد شد و این موضوع را یک بدبختی برای خود خواهد دانست.

در واقع زمانی که کسی با شکست و بدبختی‌های زیادی در زندگی روزمره خود روبرو شود، مردم برای مسخره کردن او از این ضرب المثل استفاده می‌کنند و با استفاده از این ضرب‌المثل قصد دارند تا این فرد را با بدبختی‌های خود روبرو کنند. فرد نیز باید قادر باشد تا درمقابل مشکلات خود مقاومت کرده و آن‌ها را حل کند. به این طریق خواهد توانست تا آن‌ها را به آسانی پشت سر بگذارد.

داستان یا تاریخچه حکایت بالاتر از سیاهی رنگی نیست

تاریخچه تاریخی این ضرب‌المثل به زمانی برمی‌گردد که یکی از داستان نویسان کشورمان که از قضا فردی نظامی بوده است برای اولین بار از آن استفاده کرد. او تا به حال توانسته با داستان‌های خود طرفداران بسیاری جذب کند. این نویسنده در داستان هفت پیکر خود توانست با به کار بردن این ضرب‌المثل، آن را مشهور کند و اجازه استفاده مردم از آن را به وجود بیاورد.

او در بخشی از داستان خود که مربوط به شخصی به نام بهرام گور ساسانی بوده از این ضرب‌المثل استفاده کرده و از آن به شکل ذیل یاد کرده است: هفت رنگ است زیر هفت اورنگ نیست بالاتر از سیاهی رنگ.

گسترش و بازآفرینی این حکایت

در زندگی هر فردی هرگونه مشکلات و سختی‌هایی وجود دارد که افراد باید قادر باشند تا با آن‌ها مقابله کنند. زمانی که افراد با سختی و مشکلاتی در زندگی خود روبرو می‌شوند، این ضرب‌المثل کاربرد پیدا می‌کند و افراد برای مورد تمسخر قرار دادن آن‌ها از این ضرب‌المثل استفاده می‌کنند. باید بدانید که هرگونه مشکلی هم که رخ داده باشد، شما باید قادر باشید تا ناامیدی را از دست دور کنید و با امیدواری سعی در حل کردن آن‌ها داشته باشید.

انشا با موضوع بالاتر از سیاهی رنگی نیست

⭕️ مقدمه: بدشانسی و بدبختی از موضوعات مهم در جامعه امروزی هستند. همه ما حداقل چندین بار با این دو مورد روبرو شده‌ایم. بدشانسی و بدبختی قادرند تا سبب شکست افراد شده و جلو موفقیت آن‌ها را بگیرند. البته نمی‌توان گفت که افراد نقشی در این موضوعات ندارند، اتفاقا گاهی اوقات خود مردم سبب ایجاد این چنین مواردی می‌شوند.

⭕️ بدنه: بدبختی و بدشانسی‌های زیادی تا به حال در زندگی هریک از ما اتفاق افتاده که آن را گردن سرنوشت و تقدیر انداخته‌ایم. ولی باید بدانید که افراد نیز یکسری نقش‌هایی در آن‌ها دارند و می‌توانند با روحیه‌ی خوب و سعی و تلاش خود قادر باشند تا به موفقیت‌های زیادی برسند.

⭕️ نتیجه: پس می‌توان گفت که شما نیز همانند افراد موفق قادر خواهید بود تا با تلاش خود به مقامات بالایی رسیده و بدشانسی و بدبختی نداشته باشید. لازم به ذکر است که همه این مسائل به خودتان بستگی دارد.

بالاتر از سیاهی رنگی نیست به انگلیسی

در زبان انگلیسی از اصطلاح «A beggar can never be bankrupt» که به معنی یک فقیر هرگز نمی تواند ورشکست شود می باشد، برای بیان این ضرب المثل استفاده می شود.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل توبه گرگ مرگ است
معنی ضرب المثل ترک عادت موجب مرض است
معنی ضرب المثل چاقو دسته خودش را نمی برد

🔰 در این نوشته معنی ضرب المثل بالاتر از سیاهی رنگی نیست را خواندیم، اگر سوال یا پیشنهادی دارید آن را از قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *