ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل چاقو دسته خودش را نمی برد + مفهوم و ریشه حکایت

معنی و مفهوم چاقو دسته خودش را نمی برد به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل چاقو دسته خودش را نمی برد : خاصیت چاقو، بریدن است و تنها چیزی که چاقو نمی‌تواند آن را ببرد دسته خودش است! از همین مطلب استفاده کرده‌اند و از آن  ضرب المثل درست کرده‌اند، یک فرد هر چقدر هم بد ذات و پست باشد به خودش آسیبی نمی‌رساند و به خانواده و اطرافیانش هم صدمه‌ای نمی‌زند؛ حتی اگر با آن‌ها بد باشد، چون بین آن‌ها عشق و محبت وجود دارد.

انسان‌ها مانند چاقو هستند، یعنی چاقو هم خوب است مثل زمانی که از آن استفاده درستی می‌کنیم ولی می‌تواند آسیب‌رسان باشد؛ مانند زمانی که می‌توان با چاقو خشنونت و جنایت انجام داد، اما این چاقو هر چقدر هم آسیب‌رسان باشد و باعث صدمه‌ای شود، به دسته خودش آسیب نمی‌زند؛ درواقع انسان‌ها کسانی را که از وجود خودشان می‌دانند کنار نمی‌گذارند و به آنها آسیب نمی‌زنند.

برای آشنایی با مفهوم بیشتر در مورد ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل نرود میخ آهنین در سنگ

معنی ضرب المثل چاقو دسته خودش را نمی برد

مفهوم ضرب المثل چاقو دسته خودشو نمی‌بره 

ضرب المثل چاقو دسته خودش را نمی برد به ذات یک شخص اشاره کرده است که هرچقدر انسان بد ذات و بد طینت باشد به خودش آسیبی وارد نمی‌کند و همیشه سعی دارد خودش را نجات دهد و فقط به خودش اهمیت می‌دهد.

شمار بیشتری از مردم مخصوصا در موقعیت‌های شغلی مختلف وقتی بخواهند به جایگاه بالاتری برسند، هیچ‌وقت صبر نمی‌کنند تا آن درجه، به شخص دیگری برسد و به خودشان زیان نمی‌زنند و موقعیت را برای خود برمی‌دارند و اینگونه افراد به جای ضرر، به خود منفعت می‌رساند. تفسیر این ضرب المثل یعنی هیچ چیز در این دنیا و جهان وارونه این روزها سر جای خودش نیست.

داستان یا تاریخچه چاقو دسته خودش را نمی برد

اگر یادتان باشد در زمانی نه چندان دور شوروی سابق افغانستان را اشغال کرد، در آن زمان رقیبی داشت از جنس عقاب سر سفید و آن رقیب  دیرینه به حمایت از افغانستان برخواست، البته نه از سر دلسوزی بلکه بخاطر رقابت قدرت در این میان باید فردی را مجهز می‌کردند و بدین ترتیب گروهی تشکیل شد برای مقابله با شوروی.

بعد از جنگ این فرد که حالا قدرتمند شده بود، دچار جهش ژنتیکی از نوع هاری شد و شروع کرد به پاچه گرفتن و عجبا که پاچه همون افرادی را گرفت که روزگاری پرورشش داده بودند و در یک صبح تابستانی چنان گازی از صاحب خود گرفت که دو برج عظیم در نیویورک فرو ریخت و دنیا در بهت و حیرت ماند. او شد ٱسامه و عجیب که چاقوی برنده‌ای که آمریکا ساخته بود بدجور دسته خودش را برید.

این ضرب المثل را می‌توان در شعر زیر از مولانا پیدا کرد:

کی تراشد تیغ دسته خویش را / رو به جراحی سپار این ریش را

گسترش و بازآفرینی چاقو دسته خودش را نمی برد

این ضرب المثل می‌خواهد بگوید حتی چاقو هم به دسته خود رحم می‌کند، پس خیانت و خباثت در حق نزدیکان و خویشاوندان روا نیست و هیچگاه به نفع خود به کسی صدمه نزنیم و فقط به فکر بریدن ریشه نباشیم.

همچنین باید از گذشته و اتفاقاتی که برای شخصی دیگر، که فقط فکر منفعت خود بوده‌اند درس بگیریم.

نتیجه: پس می‌توان گفت هر زمان که سعی داریم از خود حفاظت کنیم در همان حین نباید به دیگران هم چه با رفتار و چه با کردارمان به لطمه بزنیم.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل

Blood is thicker than water
خون از آب غلیظ تر است

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل گرگ بالان دیده
و
معنی ضرب المثل کفگیر به ته دیگ خورده

✅ به پایان این ضرب المثل دسته خودش را نمی برد رسیده ایم؛ اگر نظری در این ضرب المثل دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *