ادبیاتفرهنگ و هنر

گسترش ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست

بازآفرینی حکایت «از کوزه همان برون تراود که در اوست» صفحه 32 نگارش پایه یازدهم

گسترش ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست از مثل نویسی صفحه ۳۲ نگارش یازدهم را می توانید در ادامه در بخش ضرب المثل ماگرتا مطالعه فرمایید.

مطلب پیشنهادی: گسترش ضرب المثل بار کج به منزل نمی رسد

گسترش ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست

گسترش ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست نگارش یازدهم

در زمان های قدیم تاجری زندگی می کرد که برای حمل اجناس خود دو غلام را استخدام کرده بود، یکی از آنها قوی بود، اما غلام دیگر ضعیف و لاغر بود. تاجر بارهایی را که باید از حیاطش به انبار ببرند به آنها نشان داد و به گوشه ای رفت و کار آنها را تماشا کرد.

غلام قوی با لحنی مسخره کننده به خدمت دیگر گفت :«من کلی از این بسته ها را جا به جا کردم اما تو فقط در همین زمان یک بسته را جا به جا کرده ای، پس من کمی استراحت می کنم تا از من عقب نیفتی». غلام ضعیف تر ترجیح داد سکوت کند و چیزی نگوید و به کارش ادامه دهد. او هر بار یک بسته برداشت و تا ظهر بدون اعتراض بارها را جابجا کرد.

حوالی ظهر تاجر آمد تا پیشرفت کار را ببیند. غلام زورمند که بازرگان را از دور دیده بود، برخاست و به سرعت چند بار بر دوش گرفت و به سمت انبار حرکت کرد. ناگهان در وسط راه بسته ها سر خوردند و غلام قوی تر آنها را روی زمین انداخت.

تاجری دوید و گفت: مرد، چه کار کردی؟ مگر نمی دانی این ها کارتن ها شکستنی هستند؟ غلام زورمند گفت :«تقصیر من نیست، آن یکی غلام کار نمی کند و من مجبورم بیشتر بسته ها را خودم ببرم تا کارها عقب نیفتد و سریعتر انجام شود». غلام ضعیف تر این بار هم چیزی نگفت و به کارش ادامه داد.

موقع گرفتن دستمزد بازرگان رو به غلام گفت «من از دور داشتم تو را می دیدم چرا چیزی نگفتی؟». غلام ضعیف گفت از کوزه همان برون تراود که در اوست، درست است که غلام دیگر قوی تر بود اما او برای مسخرگی به این جا آمده بود در حالی که من فقط برای کار کردن آمده بودم.

همچنین بخوانید:
معنی ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست
و
گسترش ضرب المثل زبان خوش، مار را از سوراخ بیرون می آورد

☑️ به پایان گسترش ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست رسیدیم، جهت مشاهده گام به گام سایر صفحات کتاب نگارش یازدهم کافیست آن را در گوگل به همراه عبارت «ماگرتا» جست و جو کنید. همچنین اگر نظری داشتید حتما آن را در بخش دیدگاه بنویسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 9 =