سرگرمی

باورهای غلط در مورد اتاق فرار

درست است که بازی‌های اتاق فرار یا همان اسکیپ روم بسیار هیجان انگیز و سرگرم کننده هستند، اما واقعاً همه این بازی‌ها ترسناک هستند؟ شما ممکن است در یک اتاق محبوس شده و مجبور شوید در یک محدودیت زمانی خاص فرار کنید، اما اگر نتوانید معماها را حل کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ باید تا چه اندازه در یک محیط تاریک و ترسناک منتظر بمانیم؟ آیا افرادی بیرون هستند که مراقب ما باشند؟

احتمالا، همه ما تمایل زیادی داریم تا اتاق های فرار را تجربه کنیم، اما سوالات زیادی هم برایمان مطرح می‌شود و اگر شناخت کافی درباره اتاق‌های فرار نداشته باشیم، احتمالا باورهای اشتباهی هم در مورد این سرگرمی داریم. اگر بتوانیم این باورهای غلط را بشناسیم، بدون شک بهتر می‌توانیم از این تجربه و سرگرمی منحصر به فرد لذت ببریم.

باورهای غلط در مورد اتاق فرار

اتاق فرار چیست؟

اتاق فرار یک بازی ماجراجویانه بر مبنای حل معماست اما فقط به معما محدود نمی‌شود. شما و دوستانتان وارد اتاقی می‌شوید که براساس یک تم یا سبک مانند خانه تسخیر شده، صحنه جنایت یا یک صندوق بانک طراحی شده است. این اتاق پر از معما، سرنخ و حتی صندوقچه‌های مخفی است. هدف شما این است که سرنخ‌ها را پیدا کنید و تمام معماها را قبل از اتمام زمان حل کنید!

به طور معمول، معماها و حتی دکور اتاق‌ها متفاوتند و به این ترتیب، سرنخ‌هایی در سراسر اتاق پنهان می‌شوند. شاید سرنخ اصلی در یک کتاب در قفسه، فشار دادن پشت قاب عکس روی دیوار یا سایر موارد باشد. معماها معمولاً از یک ترتیب متوالی پیروی می‌کنند تا شما را به چالش بکشند و عموما تا زمان حل یک معما، نمی‌توانید به سراغ مراحل بعدی بازی بروید.

محدودیت زمانی اتاق فرار

محدودیت زمانی عنصری چالش برانگیز در بازیست. این بدان معناست که شما و هم‌گروهی‌هایتان باید زمان خود را برای فرار از اتاق مدیریت کنید! این زمان عموما بین 45-90 دقیقه است و می‌تواند بر اساس سطح دشواری اتاق طولانی‌تر یا کوتاه‌تر باشد. اگر می‌خواهید برنده شوید، شما و گروهتان باید سرعت عمل خود را ثابت کنید.

تعداد بازیکنان اتاق فرار

اتاق فرار یک بازی انفرادی نیست. نکته این است که به عنوان یک تیم با هم کار کنید، بنابراین معماها معمولاً در سراسر اتاق پخش می‌شوند و سرنخ‌های مربوط به آنها در مکان‌های مختلف پنهان می‌شوند. اتاق‌های فرار برای گروه‌های تیمی (معمولا بیش از 3 نفر) طراحی شده‌اند. در نتیجه، شما هرگز در یک اتاق فرار تنها نیستید.

باورهای غلط در باره سرگرمی اتاق فرار

باور 1: همه اتاق فرارها ترسناک هستند.

ممکن است حین انجام ماموریتتان در این بازی، با جلوه‌های خاص مثل نورپردازی، تصاویر ترسناک و حتی موجودات زنده که اصطلاحا به آن‌ها اکتور گفته می‌شود روبرو شوید. به همین علت بسیاری از افراد تصور می‌کنند که 100 درصد اتاق های فرار ترسناکند.

همه اتاق فرارها ترسناک

درست است که برخی از اتاق‌های فرار دارای ژانر ترس و وحشت مانند فرار از آخرالزمان زامبی‌ها یا حل معمای یک خانه خالی از سکنه هستند اما عمده این بازی‌ها طوری طراحی شده‌اند که بیشتر سرگرم کننده باشند، نه واقعاً وحشتناک! شما ترس واقعی را احساس می‌کنید، اما نه در حدی که سکته کنید. ولی در هر حال در نظر داشته باشید که ژانر ترسناک فقط یکی از ژانرهای اسکیپ روم است و علاوه بر اتاق فرار ترسناک ، بازی‌های غیر ترسناک هم وجود دارد.

باور 2: اگر نتوانید معما را حل کنید داخل اتاق گیر می افتید!

ایده گیر افتادن در داخل اتاق می‌تواند برخی از افرادی که احساس کلاستروفوبیک (تنگناهراسی) دارند را نگران کند. اما ابتدا باید بدانید اتاق‌های فرار فضایی با دکور خاصند که شما برای لحظاتی ترس را تجربه می‌کنید. بنابراین این فضاها بهیچ عنوان واقعی نیستند. تعداد نفرات گروه ممکن است بر احساس کلاستروفوبیک شما تأثیر بگذارد. هنگام رزرو بازی حتماً این نکته را درنظر بگیرید. در هر صورت می‌توانید در هر زمانی و به هر دلیلی از اتاق خارج شوید.

باور 3: اتاق فرار بازی خطرناکی است!

بازیکنانی که برای اولین بار در اتاق فرار بازی می‌کنند، ممکن است نگران این باشند که اگر بازی را به درستی انجام ندهند، در خطر خواهند بود. در واقع، طراحان بازی، اتاق فرار را طوری طراحی می‌کنند که برای بازیکنان امن باشند. قبل از اینکه شروع به حل معما کنید، گیم مستر (ناظر و هدایت‌کننده بازی) قوانینی را بیان می‌کند که باید از آنها پیروی کنید. تنها خطری که برای شما ممکن است ایجاد شود، خطرهای معمولی است. بعنوان مثال، اگر یکی از سرنخ‌ها یا ابزارها یک پیچ‌گوشتی باشد، مهم است که هنگام کار با آن مراقب باشید و زمانیکه اتاق تاریک است، از حرکت کردن بپرهیزید.

باور 4: امکان انصراف از بازی تا انتهای آن وجود ندارد

برای فرار از اتاق باید معماها را حل کنید و نمی‌توانید تا حل نکردن آنها، اتاق را ترک کنید! این یک تصور غلط است قفل بودن درب یک توهم برای بالا بردن آدرنالین شما در بازی است، اما هرگز برای ترساندن واقعی شما طراحی نشده است. اگر برای ادامه بازی تردید دارید، احساس ناراحتی می‌کنید یا موقعیت اضطراری دارید که باید اتاق را ترک کنید، پس جای نگرانی نیست.

باور 5: در اتاق فرار حق باخت ندارید

اگر نتوانید سرنخ‌ها را پیدا کنید یا معماها را حل کنید، آیا پشت درب قفل شده می‌مانید؟ آیا مجازات می‌شوید؟ مطمقاً نه! به یاد داشته باشید که این بازی‌ها برای سرگرم کردن شما طراحی شده‌اند. موفق نشدن در بازی‌ها امری کاملاً طبیعی است. اگر نتوانید بازی را به پایان برسانید یا اگر زمان پایان یابد، بازی به اتمام می‌رسد. سپس قفل درب باز می‌شود و ناظر بازی به خاطر سختکوشی به شما تبریک می‌گوید. شما می‌توانید بازی را دوباره امتحان کنید یا از هم ‌تیمی‌های خود برای تلاش شجاعانه امتیاز بگیرید.

باور 6: فقط نابغه‌ها از پس اتاق فرار بر می‌‌آیند!

برای تفریح در اتاق فرار لازم نیست یک نابغه حل معما باشید! اتاق‌های فرار با در نظر گرفتن همه افراد، از هر طبقه و سطح تحصیلی طراحی شده‌اند. قبل از بازدید، توضیحات اتاق فرار را بررسی کنید تا سطح دشواری آن را ارزیابی نمایید. برخی از اتاق‌ها برای بازیکنان جوان‌تر یا کم ‌تجربه‌تر طراحی شده‌اند، در حالی که برخی دیگر شامل معماهای پیچیده‌تری هستند که برای عاشقان معما ترتیب داده شده‌اند. برخی از اتاق‌ها حتی نیاز به فعالیت بدنی دارند. جزئیات هر بازی همیشه قبل از اجرای آن در توضیحات اتاق ذکر شده‌اند.

باور 7: هیچ نیروی کمکی وجود ندارد

گردانندگان اسکیپ روم در پشت صحنه، همیشه بازی را مشاهده می‌کنند. درنتیجه در صورت نیاز سرنخ‌هایی را به شما می‌دهند یا به هر سؤال که ممکن است در مورد قوانین داشته باشید پاسخ می‌دهند. برخی از اتاق‌های فرار یک دستگاه بی‌سیم در اختیار شما می‌گذارند و شما می‌توانید در صورت نیاز با آن‌ها در ارتباط باشید.

هیچ نیروی کمکی وجود ندارد

اتاق فرار را در اسکیپ زوم تجربه کنید!

اسکیپ زوم (EscapeZoom.ir) مرجعی برای معرفی و رزرو تمامی اتاق فرارهای ایران است و شامل انواع بازی با ژانرهای مختلف (ترسناک، دلهره آور، جنایی، درام، تاریخی، اکشن، هیجانی، فانتزی و جنگی) است.

اگر ساکن شهر تهران هستید، در کنار سایر تفریحات و سرگرمی‌ها می‌توانید یکی از صدها اتاق فرار موجود در این شهر، تجربه کنید. برای برخی افراد این تجربه آنقدر مهیج و به یاد ماندنی است که تمایل دارند بارها و بارها این تفریح را تجربه کنند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اتاق فرار تهران را در لیست تفریحات و سرگرمی ها قرار دهید.

برای تجربه اتاق فرار اصفهان نیز می توانید در سایت اسکیپ زوم، شهر اصفهان را انتخاب کرده و و با مطالعه اطلاعات موجود در هر بازی و برحسب ژانر، لوکیشن، قیمت و سناریو، اتاق فرار مناسب خود را انتخاب و رزرو کنید.

بازی‌های اتاق فرار مشهد نیز اخیرا از استقبال خوبی برخوردار بوده‌اند. البته اتاق فرار محدود به شهرهایی مثل تهران ، اصفهان و .. نیست. در سایت اسکیپ زوم نام شهر خود را جستجو کنید، به احتمال زیاد این بازی در شهر شما هم میزبان شماست و می‌توانید خاطره بی‌نظیری را برای خود، خانواده یا دوستانتان رقم بزنید. امیدواریم لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *