سبک زندگی

جواب کاردرکلاس و فعالیت صفحه ۱۳۱ ریاضی چهارم

گام به گام فعالیت و کاردرکلاس صفحه 131 ریاضی کلاس چهارم ابتدایی با تدریس کامل فصل 6 شکل های هندسی

جواب صفحه 131 ریاضی چهارم ابتدایی : در این نوشته سوالات کاردرکلاس و فعالیت صفحه ۱۳۱ ریاضی چهارم از فصل ۶ شکل های هندسی را حل کرده ایم، برای مشاهده پاسخ ها با آموزش و پرورش ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: جواب فعالیت صفحه ۱۳۰ ریاضی چهارم

جواب کاردرکلاس و فعالیت صفحه ۱۳۱ ریاضی چهارم

جواب کاردرکلاس صفحه ۱۳۱ ریاضی چهارم

۱- در مثلث رو به رو ارتفاع نظیر راس (م) را رسم کنید.

حل سوالات کاردرکلاس صفحه 131 ریاضی چهارم
حل سوالات کاردرکلاس صفحه 131 ریاضی چهارم

ارتفاع نظیر راس (و) کدام ضلع مثلث است؟ ضلع (و ن)
قاعده‌ی آن کدام ضلع است؟ ضلع (م ن)

نکته: در مثلث قائم الزاویه دو ضلع مثلث، خود ارتفاع و قاعده هستند.

۲- در شکل های زیر، ۸ ارتفاع متوازی الاضلاع در دو قسمت ۴ تایی رسم شده است. ارتفاع های مساوی هم رنگ رسم شده اند. در هر دسته، قاعده‌ی مربوط به هر ارتفاع را نیز رنگ کنید.

پاسخ کاردرکلاس صفحه 131 ریاضی چهارم فصل 6
پاسخ کاردرکلاس صفحه 131 ریاضی چهارم فصل 6

دانش آموز عزیز حتما قبل از مشاهده پاسخ این سوالات یکبار خودتان آن ها را حل کردید تا بتوانید به راحتی مشکلات درسی‌تان را برطرف کنید.

پاسخ فعالیت صفحه ۱۳۱ ریاضی چهارم ابتدایی

۱- در صفحه‌ی شطرنجی رو به رو مشخص کنید که مساحت هر متوازی الاضلاع چند واحد سطح است. توضیح دهید که چگونه مربع های واحد را می شمرید.

گام به گام سوالات صفحه 131 ریاضی چهارم فصل شکل های هندسی
گام به گام سوالات صفحه 131 ریاضی چهارم فصل شکل های هندسی

با رسم دو ارتفاع در داخل هر متوازی الاضلاع، آن را به دو مثلث مساوی و یک مستطیل تقسیم بندی می کنیم. سپس با بریدن یکی از مثلث‌ها و قرار دادن آن در کنار مثلث دیگر، متوازی الاضلاع را به یک مستطیل تبدیل می کنیم. با شمردن تعداد مربع های واحد داخل مستطیل متوازی الاضلاع را بر حسب واحد سطح به دست می آوریم.

۲- مساحت مستطیل، طول × عرض است. با رسم قطر مستطیل دو مثلث با مساحت های برابر به دست می آید. مساحت هر مثلث را در شکل های رو به رو مشخص کنید.

آموزش حل سوالات صفحه 131 ریاضی چهارم فصل ششم
آموزش حل سوالات صفحه 131 ریاضی چهارم فصل ششم

هر مستطیل از دو مثلث مثلث قائم الزاویه درست شده است، بنابراین مساحت هر مثلث قائم الزاویه نصف مساحت مستطیل است.

۳- با توجه به سوال های بالا و شکل های زیر، توضیح دهید که چگونه می توان مساحت متوازی الاضلاع را پیدا کرد. یک متوازی الاضلاع روی مقوا رسم کنید و دور آن را با قیچی ببرید، فعالیت زیر را روی مقوای بریده شده انجام دهید. آیا در شکل، مساحت مستطیل و مساحت متوازی الاضلاع مساوی هستند؟ توضیح دهید.

توضیح و تدریس صفحه 131 ریاضی چهارم فصل شکل های هندسی
توضیح و تدریس صفحه 131 ریاضی چهارم فصل شکل های هندسی

در شکل سمت چپ، ارتفاع متوازی الاضلاع را رسم کردیم و یک مثلث قائم الزاویه به وجود آمده که آن را رنگ کرده ایم. اگر این مثلث را جدا کنیم و آن را در سمت راست متوازی الاضلاع بچسبانیم، یک مستطیل به وجود می آید (شکل سمت راست). طول این مستطیل، برابر با قاعده‌ی متوازی الاضلاع و عرض آن برابر ارتفاع متوازی الاضلاع است. از آنجا که مستطیل سمت راست از متوازی الاضلاع سمت چپ به دست آمده، پس این دو شکل دارای سماحت های یکسان هستند، چون مساحت مستطیل از ضرب طول در عرض به دست می آید.

قاعده × ارتفاع = مساحت متوازی الاضلاع

🟪 در این نوشته جواب کاردرکلاس و فعالیت صفحه ۱۳۱ ریاضی چهارم ابتدایی را مرور کردیم، اگر سوالی داشتید آن را از قسمت نظرات بپرسید. همچنین جهت مشاهده گام به گام سایر تمرین های کتاب کافیست شماره صفحه آن را به همراه کلمه «ماگرتا» در گوگل جست و جو کنید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

‫56 دیدگاه ها

  1. ناشناس گفت:

    خیلی خوب بود ممنون فقط سوال آخر خیلی زیاد بود

  2. سارا گفت:

    میشه جواب فعالیت را کامل بدین ممنون میشم 🌹 🌹 🌹 🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.