سبک زندگی

جواب کاربرگ ۱۵ مطالعات اجتماعی ششم 🤓 دقت در آثار تاریخی

پاسخ کاربرگ 15 : دقت در آثار تاریخی مطالعات ششم دبستان با جواب ، سوالات کاخ چهلستون

جواب کاربرگه ی شماره ۱۵ اجتماعی ششم که مربوط به بخش دقت در آثار تاریخی کاخ چهلستون در زمان صفویان می باشد، در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا برای شما فراهم شده است. همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی : جواب کاربرگ ۱۶ اجتماعی ششم

جواب کاربرگ شماره ۱۵ مطالعات اجتماعی ششم

جواب کاربرگ ۱۵ اجتماعی ششم

کاخ چهلستون یکی از کاخ های صفویان در اصفهان است. سقف این تالار بر بیست ستون استوار شده است و جلوی آن یک استخر بزرگ وجود دارد. در تالار اصلی آن نقاشی های زیبایی به چشم می خورد.

1- چرا با اینکه این کاخ بیست ستون دارد به آن چهلستون می گویند؟

این موضوع دو دلیل دارد، اول اینکه عدد چهل در عرفان اسلامی بیانگر و نماد تعداد و زیادی می باشد و دومین دلیل این است که انعکاس تصویر 20 ستون ایوان ضلع شرقی کاخ در استخر مقابل، جمع تعداد ستون ها را به عدد چهل می رساند، بیست ستون‌ در واقعیت و تصویر بیست ستون در آب.

2- نقاشان روی گنبد مساجد و مینیاتورهای داخل کاخ ها، بیشتر چه نقش هایی کشیده اند؟

نقاشی چیزهایی که بیشتر در دل طبیعت وجود دارند مانند درختان بزرگ، گل و گیاهان بسیار زیبا و پرنده ها.

3- شهر اصفهان پل های مشهوری دارد که در زمان صفویه ساخته شده است. پرس و جو کنید و نام آن ها را بنویسید. اگر توانستید عکس یکی از پل ها را هم در این محل بچسبانید.

پل خواجو : توسط شاه عباس دوم در سال 1060 هچری قمری بر روی زاینده رود ساخته شده است. این پل را با نام های حسن بیک، بابا رکن ‌الدین و پل گرها نیز می شناسند.

سی‌ و سه‌ پل یا پل الله‌ وردی خان : این بنا توسط الله وردی خان همزمان با حکومت شاه عباس صفوی بر روی زاینده رود ساخته شده است. این پل بیشتر محل برگزاری جشن و مراسم های مهم بوده است.

پل چوبی : در زمان حکومت شاه عباس دوم در شهر اصفهان ساخته شده است.

شما چه پل های دیگری را برای جواب کاربرگ ۱۵ اجتماعی ششم می شناسید؟ از طریق بخش نظرات نام آن ها را با سایر دانش آموزان به اشتراک گذارید✅.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

7 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *