سبک زندگی

جواب تحقیق کنید و کار کلاسی پودمان الگوریتم کار و فناوری نهم

گام به گام پاسخ و حل تحقیق کنید و کار در کلاس های صفحه 6 ، 7 ، 11 و 12 پودمان الگوریتم کاروفناوری نهم

جواب تحقیق کنید و کار کلاسی پودمان الگوریتم کار و فناوری نهم ؛ در این نوشته از بخش آموزش و پرورش ماگرتا با پاسخ و جواب تحقیق کنید صفحه ۶ و کار کلاسی های صفحه ۷ ، ۱۱ و ۱۲ درس پودمان الگوریتم کتاب کاروفناوری پایه نهم متوسطه اول آشنا می شوید. در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: جواب تحقیق و پرسش های پودمان عمران و خودرو کاروفناوری نهم

پاسخ تحقیق کنید و کار در کلاس پودمان الگوریتم کار و فناوری نهم
پاسخ تحقیق کنید و کار کلاسی پودمان الگوریتم کار و فناوری نهم

جواب تحقیق کنید صفحه 6 پودمان الگوریتم کار و فناوری نهم

در گروه خود با جست و جو در اینترنت، کتاب ها و منابع دیگر در مورد دانشمند ایرانی ابوجعفر محمد بن موسی الخوارزمی تحقیق و نتایج تحقیق خود را در کلاس ارائه دهید.

پاسخ: خوارزمی متولد 198 هجری قمری برابر 192 شمسی و 813 میلادی در خوارزم (خیوه کنونی) متولد شد و مؤلف کتب متعدد در نجوم و ریاضیات است اجداد خوارزمی احتمالا اهل خوارزم بودند ولی خودش احتمالا از قطر بولی ناحیه ای نزدیک بغداد بود. خوارزمی کارهای دیونانتوس را در رشته جبر دنبال کرد و به بسط آن پرداخت خود نیز کتابی در این رشته نوشت.

او در کتاب “حساب الهند” دستگاه شمارشی هندی را توضیح داده است. این کتاب یکی از آثاری بود که آشنایی اروپای غربی را با دستگاه مکانی اعشاری موجب شد. اصطلاح الگوریتم (Algorithmus) را که لاتین شده نام خوارزمی است به زبان ریاضی افزود.

کتاب دیگری از خوارزمی که مغرب زمین از طریق ترجمه لاتین با آن آشنا شد و متن عربی آن موجود است، کتاب «حساب الجبر و المقابله» می‌باشد. این ترجمه‌ها کلمه ال جبر را مترادف با تمام علم »جبر« قرار دادند که در واقع تا میانه قرن نوزدهم چیزی جز علم معادالت نبود. جداول نجومی و مثلثاتی خوارزمی (با سینوس و کتانژانت) نیز از زمره آثار عربی او است که بعدها به لاتین ترجمه شد.

آثار خوارزمی اهمیت زیادی در تاریخ ریاضیات دارد، زیرا یکی از منابع عمده‌ای است که از طریق آن شماره‌های هندی و جبر عربی به اروپای غربی راه گشود. از افتخارات بزرگ این دانشمند مسلمان ایرانی که موفق به اندازه‌گیری یک درجه از قوس نصف النهار شد، همین بس که صفحه 379 دایره المعارف اسلام فقط شرح کارهای ریاضی اوست و فرمولهای جالبی را تجزیه و تحلیل کرده است.

اولین بار Bath Edgar کتاب او را با عنوان Indorium Numero de Algorithmi به لاتین ترجمه کرد و جرج سارتن Sarton George در کتاب مشهور خود یعنی تاریخ علم، نیمه اول قرن نهم ریاضی را دوران خوارزمی خوانده است. در 1831 ،Rosen کتاب او را به انگلیسی ترجمه کرد که متن نسخه خطی این کتاب با شماره 214 ,Hunt در کتابخانه اکسفورد نگهداری می‌شود. الجبر و المقابله که به مامون تقدیم شده کتابی است درباره ریاضیات مقدماتی و شاید نخستین کتاب جبری باشد که به عربی نوشته شده است دانش پژوهان بر سر این که چه مقدار از محتوای کتاب از منابع یونانی و هندی و عبری گرفته شده است اختلاف نظر دارند.

معمولا در حل معادلات دو عمل معمول است خوارزمی این دو را تنقیح و تدوین کرد و از این راه به وارد ساختن جبر به مرحله علمی کمک شایانی انجام داد اثر ریاضی دیگری که چندی پس از جبر نوشته شد رساله ای است مقدماتی در حساب که ارقام هندی در آن به کار رفته بود و نخستین کتابی بود که نظام ارزش مکانی را به نحوی اصولی و منظم شرح می داد.

کتاب صورت الارض که اثری است در زمینه جغرافیا اندک زمانی بعد از سال 195 – 196 نوشته شده است و تقریبا فهرست طول ها و عرض های همه شهرهای بزرگ و اماکن را شامل می شود این اثر که احتمالا مبتنی بر نقشه جهان نمای مامون است به نوبه خود مبتنی بر جغرافیای بطلمیوسی بود این کتاب از بعضی جهات دقیق تر از اثر بطلمیوس بود خاصه در قلمرو اسلام.

خوارزمی در حدود سال 848 میلادی مطابق با 232 هجری قمری در گذشت.

پاسخ کار کلاسی صفحه 7 پودمان الگوریتم کار و فناوری نهم

یک کارگاه تولیدی لباس باید در هفته حداقل 560000 تومان سود داشته باشد. اگر قیمت فروش هر لباس 15 درصد بیشتر , از هزینه تولید آن باشد، الگوریتمی بنویسید که هزینه تولید یک لباس را بپرسد و حداقل تعداد لباسی را که باید در هفته تولید شود محاسبه کند.

پاسخ: برای خلاصه کردن جواب باید ابتدا مسئله را خوب فهمید سپس از متغییر ها یا علائمی برای خلاصه کردن جواب استفاده کرد در این الگوریتم متغیری که هزینه تولید یک لباس است را A می نامیم با ضرب A در 15 درصد مقدار سود حاصل از فروش هر لباس به دست می آید که به آن P می گوییم وقتی 560000 بر P تقسیم شود حداقل تعداد لباس هایی که در یک هفته باید تولید شود به دست می آید. گرد کردن یک عدد اعشاری به سمت بالا به خاطر رند کردن جواب است.

1) شروع
2) هزینه‌ تولید‌ یک‌ لباس‌ را‌ در‌ متغیر‌ A قرار‌ دهید.
3) مقدار‌ سود‌ حاصل‌ از‌ فروش‌ هر‌ لباس 15 × % A که‌ آن‌ را P می‌نامیم.
4) حداقل‌ تعداد‌ لباس‌های‌ دوخته‌ شده‌ برابر‌ است‌ یا 560000 تقسیم‌ بر‌ P که‌ آن‌ را X می‌نامیم.
5) گرد کردن X به‌ سمت‌ بالا
6) پایان

در تصویر زیر می توانید الگوریتم آن را مشاهده کنید:

جواب کار در کلاس صفحه 7 پودمان الگوریتم کاروفناوری نهم
جواب کار کلاسی صفحه 7 پودمان الگوریتم کاروفناوری نهم

جواب کلاسی صفحه 11 پودمان الگوریتم کاروفناوری نهم

روندنمای مثال 5 را به گونه ای تغییر دهید که بتواند میانگین هر تعداد عدد دلخواه را به دست آورد.

پاسخ:

در این روند نما بعد از شروع کار اعداد دریافت می شوند و در شرط سوال می شود که آیا معدل گیری شود یا خیر که اگر جواب خیر بود الگوریتم عدد بعدی را تا تعداد بی شماری عدد دریافت می کند. اما اگر جواب بله بود معدل گیری انجام می شود.

در تصویر زیر می توانید الگوریتم آن را مشاهده کنید:

پاسخ کار در کلاس صفحه 11 پودمان الگوریتم کاروفناوری نهم
پاسخ کار کلاسی صفحه 11 پودمان الگوریتم کاروفناوری نهم

جواب کار کلاسی صفحه 12 پودمان الگوریتم کار و فناوری نهم

بخش اول کتاب کار و فناوری پایه نهم شامل پودمان های الگوریتم و روندنما – ترسیم با رایانه و ساز و کار های حرکتی است. باید با کمک این سه پودمان یک پروژه انجام دهید. پروژه پیشنهادی، طراحی و ساخت یک ساز و کار حرکتی است. لذا ابتدا الگوریتم این پروژه را در زیر بنویسید و سپس روندنمای آن را با کمک نرم افزار Edraw رسم نمایید و آن را به همراه گزارش نهایی پروژه از طریق رایانامه برای دبیر خود ارسال کنید.

در شکل 8- 1 یک نمونه روندنما آورده شده است، آن را کامل کنید. الگوریتم پروژه طراحی و ساخت یک ساز و کار حرکتی در پروژه های بخش نیمه تجویزی کتاب نیز از پودمان الگوریتم استفاده خواهد شد. در اکثر این پروژه ها قبل اجرا از شما خواسته می شود که روندنمای انجام کار ها را ترسیم کنید.

پاسخ: روند نمای ساخت جرثقیل که در تصویر زیر می توانید روندنمای آن را مشاهده نمایید:

پاسخ کاردرکلاس صفحه 12 پودمان الگوریتم کار و فناوری نهم
پاسخ کار کلاسی صفحه 12 پودمان الگوریتم کار و فناوری نهم

همچنین بخوانید: جواب پودمان پایش رشد و تکامل کودک کاروفناوری نهم

توجه: شما دانش آموز پایه نهم متوسطه اول می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب پودمان هایی کتاب کار و فناوری پایه نهم متوسطه اول ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله جواب تحقیق کنید و کار کلاسی های پودمان الگوریتم کتاب کار و فناوری پایه نهم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و توانسته باشید از آن استفاده و بهره برده باشید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

10 دیدگاه

  1. خیلی مطالب عالی بود
    ولی یه مشکلی هست
    اینکه همه دانش آموزان کلاسمون از روی همین سایت مینویسن
    و در نتیجه جواب همه ۳۰ تا دانش اموز مثل هم میشه
    و اخرشم شر….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 11 =