سبک زندگی

جواب کار کلاسی و پرسش های پودمان برق کاروفناوری نهم

گام به گام پاسخ و حل کار کلاسی ، تحقیق کنید و پرسش های صفحه 54 ، 55 ، 56 ، 60 ، 62 ، 63 و 65 پودمان برق کار و فناوری نهم

جواب کار کلاسی و پرسش های پودمان برق کاروفناوری نهم ؛ در این نوشته از بخش آموزش و پرورش ماگرتا با پاسخ و جواب سوالات پرسش صفحه ۵۴ ، کار کلاسی صفحه ۵۵ ، کار غیر کلاسی صفحه ۵۶ ، پرسش صفحه ۶۰ و ۶۲ و تحقیق کنید صفحه ۶۳ و ۶۵ پودمان برق کتاب کار و فناوری نهم متوسطه اول آشنا می شوید. در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: جواب پرسش های پودمان بازی های رایانه ای کار و فناوری نهم

پاسخ کار کلاسی و پرسش های پودمان برق کاروفناوری نهم
پاسخ کار کلاسی و پرسش های پودمان برق کاروفناوری نهم

جواب پرسش صفحه 54 پودمان برق کار و فناوری نهم

منظور از انرژی های نو چیست؟ چند نمونه را نام ببرید.

پاسخ: انرژی های تجدید پذیر را اصطلاحا انرژی های نو می گویند. مانند:

انرژی های خورشید، باد، زمین گرمایی، بیوگاز، امواج، هیدروژنی و … از این دسته هستند. انرژی نو یا انرژی جایگزین به آن دسته از انرژی‌ها گفته می‌شود که برای تولیدشان از منابع بدون کربن استفاده می‌گردد؛ مانند انرژی خورشیدی، انرژی بادی، انرژی دریایی، زمین گرمایی، نیروگاه‌های آبی و کربن خنثی مانند زیست توده. از هیدروژن نیز که در پیل‌های هیدروژنی قادر به ذخیره انرژی است، به عنوان انرژی نو نام برده می‌شود.

این نوع انرژی‌ها معایب سوخت‌های فسیلی مانند افزایش غلظت دی‌اکسیدکربن و در نتیجه افزایش دمای کره زمین و تغییرات آب و هوایی و آلودگی زیست‌محیطی را ندارد علاوه بر این منابع تولید آن‌ها تمام ناشدنی و نامحدود است. انرژی های تجدیدناپذیر منابع هیدروکربنی هستند که در دو نوع زنده (گیاهان) و غیر زنده (مواد معدنی مانند زغال نگ،نفت، گاز و …) موجود هستند و به سوخت های فسیلی معروف هستند.

جواب پرسش صفحه 55 پودمان برق کاروفناوری نهم

در جدول 1-5 چه نکات ایمنی رعایت نشده است؟ برای هریک توضیح مختصری بنویسید.

 1. کار‌ با‌ برق‌ درحالی‌ که‌ محیط‌ مرطوب‌ است.
 2. استفاده‌ بیش‌ از‌ اندازه‌ از‌ خروجی‌ پریز
 3. عبور‌ سیم‌ برق‌ از‌ محل‌ تردد‌ افراد
 4. اتصال‌ جسم‌ هادی‌ به‌ سیم‌ برق‌ و‌ تخلیه‌ از‌ طریق‌ بدن‌ انسان
 5. برخورد‌ اجسام‌ به‌ سیم‌های‌ انتقال‌ برق
 6. خاموش نبودن کلید اصلی برق هنگام تعمیر
 7. بیرون‌ کشیدن‌ دو شاخه‌ وسایل‌ برقی‌ با‌ استفاده‌ از‌ کشیدن‌ سیم
 8. دستکاری‌ پریز‌ برق‌ توسط‌ نوزادان
 9. ورود‌ به‌ محدوده‌ پست‌های‌ فشار‌ قوی‌ و‌ اماکن‌ ممنوعه‌ مرتبط‌ با‌ برق

پاسخ کار غیر کلاسی صفحه 56 پودمان برق کاروفناوری نهم

مقررات ملی ساختمان چند مبحث دارد؟ موضوع مبحث 13 آن چیست؟

پاسخ: مقررات ملی ساختمان مجموعه ای است از ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی که لازم است در طراحی، نظارت و اجرای عملیات ساختمانی اعم از تخریب، نوسازی، توسعه بنا، تعمیر و مرمت اساسی، تغییر کاربری و بهره برداری از ساختمان که به منظور تأمین ایمنی، بهره دهی مناسب، آسایش، بهداشت و صرفه اقتصادی فرد و جامعه وضع می گردد. وزارت مسکن و شهرسازی در اجرای ماده 33 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، وظیفه تدوین مقررات ملی ساختمان را بر عهده دارد.

برای ساختمان ها استانداردهای 22 گانه ای تدوین شده است که مبحث 13 این مقررات و استانداردها، با عنوان “طرح و اجرای تأسیسات برقی ساختمان ها” تدوین شده است. تأسیسات برقی ساختمان های مسکونی و تجاری – اداری – درمانی – آموزشی – عمومی – صنعتی – کشاورزی و دامداری و نمایشگاه های دائمی و موقت، پارک های تفریحی، کارگاه های ساختمانی باید با رعایت مفاد این مقررات و نیز آئین نامه ها و استانداردهای ذکر شده در این مبحث اجرا شوند.

خلاصه ای از مقررات ملی ساختمان:

 1. مبحث اول: تعاریف کلیه واژه ها و اصطلاحات فنی در تمام مباحث مقررات ملی ساختمان
 2. مبحث دوم: نظامات اداری
 3. مبحث سوم: حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق
 4. مبحث چهارم: الزامات عمومی ساختمان
 5. مبحث پنجم: مصالح و فرآورده های ساختمانی
 6. مبحث ششم: بارهای وارد بر ساختمان
 7. مبحث هفتم: پی و پی سازی
 8. مبحث هشتم: طرح و اجرای ساختمان های با مصالح بنایی
 9. مبحث نهم: طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه
 10. مبحث دهم: طرح و اجرای ساختمان های فولادی
 11. مبحث یازدهم: اجرای صنعتی ساختمان ها
 12. مبحث دوازدهم: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا
 13. مبحث سیزدهم: طرح و اجرای تأسیسات برقی ساختمان ها
 14. مبحث چهاردهم: تأسیسات گرمایی، تعویض هوا و تهویه مطبوع
 15. مبحث پانزدهم: آسانسورها و پله های برقی
 16. مبحث شانزدهم: تأسیسات بهداشتی
 17. مبحث هفدهم: تأسیسات لوله کشی و تجهیزات گاز طبیعی ساختمان ها
 18. مبحث هجدهم: عایق بندی و تنظیم صدا
 19. مبحث نوزدهم: صرفه جویی در مصرف انرژی
 20. مبحث بیستم: علائم و تابلوها
 21. مبحث بیست و یکم: پدافند غیرعامل
 22. مبحث بیست و دوم: مراقب و نگهداری از ساختمان ها

پاسخ پرسش صفحه 60 پودمان برق کار و فناوری نهم

سیم ارت به چه دلیل استفاده می شود؟

پاسخ: سیم ارت (earth) به معنای سیم زمین می باشد که در صنعت برق به آن سیستم اتصال زمین می گویند . وظیفه اصلی سیستم ارتینگ این است که هر جریان الکتریکی که وارد این سیستم شد را به طور کامل به زمین منتقل کند. سیستم ارتینگ متشکل از چاه ارت و سیم متصل به چاه می باشد.

اگر ما بدنه تمام دستگاه های برقی اعم از صنعتی و مخابراتی و خانگی و…و یا به طور کلی هر نوع مصرف کننده برق را توسط یک رشته سیم به سیم اتصال به زمین متصل کنیم، یک سیستم ارتینگ ایجاد کرده ایم.

هدف از ایجاد این سیستم این است که اگر هریک از سیم های فاز و یا سیم نول به هر طریقی به بدنه دستگاه اتصال یابد و مدار الکتریکی مورد نظر دچار نشتی جریان شود؛ این نشتی جریان توسط سیم ارت به زمین منتقل شده و از برق گرفتگی و یا در مواردی اتصالی دستگاه جلوگیری می شود.

جواب پرسش صفحه 62 پودمان برق کار و فناوری نهم

آیا لامپ هایی که به عنوان کم مصرف شناخته می شوند، در روشنایی خانگی بهترین گزینه است؟ اگر جواب منفی است دلیل آن چیست؟ در مورد راه حل جایگزین بیندیشید.

پاسخ: لامپ های کم مصرف نسبت به لامپ های پر مصرف قدیمی گزینه های بهتری برای روشنایی منزل هستند چون باعث صرفه جویی و کم شدن هزینه خانواده می شود. اما امروزه این لامپ ها به هیچ عنوان گزینه ی ایده آل و فیکسی برای روشنایی منازل نیست: زیرا:

1) این لامپ ها تنوع رنگ و نور ندارند و بیشتر به رنگ سفید هستند که این نور سفید و خیره کننده باعث مشکلات و عیوب چشمی می شود.

2) ورود لامپ های متنوع و رنگی مختلف LED به بازار با مصرف بسیار کم و نور زیاد.

3) تزیین و نورافشانی منزل با این لامپ ها LED بسیار بهتر و راحت تر است.

جواب تحقیق کنید صفحه 63 پودمان برق کاروفناوری نهم

شکستن لامپ های مهتابی و کم مصرف چه ضرری برای سلامت انسان و چه خطری برای محیط زیست دارد؟

پاسخ: با توجه بر اینکه “جیوه” یک ماده سمی ست، و از آن در لامپ های کم مصرف استفاده شده، انتشار این ماده در محیط ، اثرات نامطلوبی بر روی مغز جنین، عقیم شدن، سردرد و کاهش حافظه دارد. از این رو در حال حاضر در دنیا استفاده از این ماده در تولید “ترموستات” و “دماسنج”ها ممنوع اعلام شده است.

مشکل اصلی این ماده سمی زمانی است که لامپ های کم مصرف شکسته می شود و جیوه آن در محیط منتشر می شود پس زمانی که لامپ های فلوروسنتی فشرده شکسته می شود پودر جیوه بر روی وسایل و اشیای موجود در محیط می نشیند که در این صورت لازم ا ست ضمن استفاده از دستکش و دستمال های تنظیف، سیستم های تهویه، برودتی و جاروبرقی خاموش شود تا از انتشار آن در محیط زیست جلوگیری شود.

پاسخ تحقیق کنید صفحه 65 پودمان برق کار و فناوری نهم

1) در مورد راه های دیگر سیم کشی کلید تبدیل و استاندارد بودن آن تحقیق کنید.

پاسخ: کلید تبدیل بیشتر در اتاق های خواب یا سالن های بزرگ و راه پله ها استفاده می شود. در سیم کشی کلید تبدیل باید سیم فاز به پیچ مشترک یک کلید متصل شود و سپس اتصال پیچ های غیر مشترک دو کلید توسط سیم به هم و در نهایت خروج سیم متصل شده به پیچ مشترک کلید دوم و اتصال به لامپ .حال هر روش دیگر سیم کشی این کلید، غیر از این روش خطرناک و غیراستاندارد است. و نمی توان با آن لامپ را از دو نقطه خاموش و روشن کرد.

2) درباره دو جایگزین برای کلید تبدیل در راه پله ها تحقیق کنید.

پاسخ: امروزه کلید تبدیل برای راهروها کمتر استفاده می شود و بیشتر از سنسورهای تایمردار یا چشمی الکترونیک هوشمند استفاده می گردد. سنسورهای تایمردار بر اساس زمان دلخواه و قابل تنظیم می تواند لامپ را خاموش یا روشن کند. چشم الکترونیک در صورت ورود افراد به محیط مورد نظر باعث روشن شدن المپ می شود.

3) درباره سیستم مدیریت هوشمند ساختمان BMS تحقیق کنید.

پاسخ: ساختمان های جدید در مساحت و ارتفاع رشدی روزافزون دارند از سوی دیگر تامین ملزومات زندگی در این ساختمان ها و کنترل مصرف انرژی در آنها چالشی است که دیگر نمی توان با روش های سنتی پاسخ گوی آن بود. بطور کلی مدیریت هوشمند ساختمان می تواند بخشهای مدیریت و راهبری تاسیساتی، مدیریت و راهبری اقتصادی، مدیریت و راهبری حفاظتی و امنیتی، مدیریت مصرف انرژی، مدیریت ریسک سرمایه گذاری در بخش های مختلف را شامل شود.

سیستم مدیریت ساختمان و تکنولوژى خانه هوشمند امکانات متنوع و گسترده اى در اختیار مى گذارد که با کمک این تکنولوژى تمامى وسایل و تجهیزات تأسیسات ساختمان، برحسب شرایط و خصوصیات محل و نیاز استفاده کننده گان، توسط صفحه اى در تابلوی مرکزی نمایش داده می شوند و از همان جا قابل کنترل و مدیریت هستند.

همچنین بخوانید: جواب پرسش های پودمان ساز و کارهای حرکتی کاروفناوری نهم

توجه: شما دانش آموز پایه نهم متوسطه اول می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب پودمان هایی کتاب کار و فناوری پایه نهم متوسطه اول ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله جواب کار کلاسی و پرسش های پودمان برق کاروفناوری نهم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و توانسته باشید از آن استفاده و بهره برده باشید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

1 دیدگاه

 1. Za گفت:

  واقعا ممنون از سایت خوبتون بسیاااااار کاربردی و عالی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *