سبک زندگی

جواب کار کلاسی و بارش فکری پودمان الکترونیک کاروفناوری هشتم

گام به گام پاسخ و حل کار کلاسی و بارش فکری های صفحه ۲۷ ، ۳۰ ، ۳۴ و ۳۶ پودمان الکترونیک کار و فناوری هشتم

جواب کار کلاسی و بارش فکری پودمان الکترونیک کاروفناوری هشتم ؛ در این مطلب از بخش آموزش و پرورش ماگرتا به پاسخ و جواب سوال های براش فکری صفحه ۲۷ ، کار کلاسی صفحه ۳۰ ، بارش فکری صفحه ۳۴ و ۳۶ درس پودمان الکترونیک کتاب کار و فناوری هشتم متوسطه اول پرداخته ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: جواب تحقیق کنید و پرسش های پودمان کار با فلز کاروفناوری هشتم

پاسخ کار کلاسی و بارش فکری پودمان الکترونیک کار و فناوری هشتم
پاسخ کار کلاسی و بارش فکری پودمان الکترونیک کار و فناوری هشتم

جواب بارش فکری صفحه 27 پودمان الکترونیک کار و فناوری هشتم

اگر از یک باتری کتابی 9 ولتی استفاده کنید، دیود نوردهنده می سوزد، چرا؟

پاسخ: زیرا شدت جریانی که یک باتری 9 ولتی به علت اختلاف پتانسیل بالا ایجاد می کند زیاد است و لامپ دیود را می سوزاند. برای اینکه لامپ نسوزد باید از مقاومت الکتریکی استفاده کرد تا شدت جریان را کم کند و لامپ نسوزد. پس استفاده از «مقاومت اهمی» یکی از راه های جلوگیری از سوختن دیود نوردهنده است.

جواب کار کلاسی صفحه 30 پودمان الکترونیک کاروفناوری هشتم

تفاوت پیل نو و کارکرده : ولتاژ دو پیل نو و کار کرده را با مولتی متر اندازهگیری کنید و در جدول 1-2 بنویسید.

پاسخ: برای انجام این آزمایش باید آمپر متر را به صورت متوالی یا سری در مدار لامپی که به باتری وصل کرده ایم قرار داده و مقدار شدت جریان را در هر دو حالت استفاده از پیل نو و پیل کار کرده اندازه گیری کرد.

با توجه به رابطه ای که بین شدت جریان – مقاومت و ولتاژ برقرار است. اگر مقدار ولتاژ یا اختلاف پتانسیل باتری در اثر مصرف زیاد کم شود در نتیجه آن با فرض ثابت بودن مقدار مقاومت اجزای مدار، مقدار شدت جریان نیز کم می شود و نور لامپ کم و کم تر می شود تا جایی که اختلاف پتانسیل 2 سر باتری به صفر برسد (در اثر افزایش مقاومت داخلی باتری) در این صورت دیگر جریانی برقرار نیست و لامپ روشن نمی شود.

بدیهی است که در جدول زیر اگر باتری سالمی را در مدار قرار دهیم یعنی باتری نو و 1/5ولتی را مقدار جریان بیشتری عبور کرده و لامپ پر نور تر است. اما در صورت استفاده از باتری مستعمل که یک ولت برق داشته باشد مقدار جریان کم تری نیز از مدار عبور می کند و لامپ کم نور تر نمایان می شود.

جدول زیر را باید به صورت عملی و با آمپرمتر آزمایش را انجام و تکمیل نمود. البته مقادیر جدول زیر حدودی و ممکن است با نتیجه شما متفاوت باشد.

جدول 1-2 ــ تفاوت پیل نو و کار کرده

نوع باتری (پیل)پیل نوپیل کار کرده
ولتاژ (V)1/5 ولت1 ولت

پاسخ بارش فکری صفحه 34 پودمان الکترونیک کاروفناوری هشتم

به جای فیبر سوراخ دار از چه ترکیب ساده جایگزین می توان استفاده نمود؟

پاسخ: برای این کار می توان به صورت خالقانه از وسایل مناسب مثل اسفنج – قالب های پلاستیکی یونولیت – صفحات سوراخدار مقوایی و پلاستیکی و ……. استفاده کرد. در ضمن باید توجه داشت که نباید بدنه این وسایل رسانای جریان الکتریکی باشند. ولی از زیر بتوانیم قطعات را به هم متصل و مدار را برقرار کنیم.

جواب بارش فکری صفحه 36 پودمان الکترونیک کار و فناوری هشتم

1) چگونه می توان اندازه مدار را کوچک تر کرد؟

پاسخ: استفاده از کیت پیش ساخته شده، استفاده از باتری سکه ای، استفاده مناسب و بهینه از قطعات مورد استفاده، درست کردن و اتصال مناسب قطعات و عدم استفاده از وسایل غیر ضروری

2) از چه وسایل معیوب و دور ریختنی، می توانید قطعات پروژه را به دست آورید؟

پاسخ: انواع جعبه های خالی و دور ریختنی وسایل مختلف در شکل های مختلف گرد، چهارگوش و …. البته با خلاقیت باید از مواد و ابزار مختلف استفاده کرد مانند فیبر، یونولیت پلاستیک، اسفنج و ……….

3) به جای میکروسوئیچ از چه طرح ابتکاری ساده، می توانید استفاده کنید؟

پاسخ: می توان با اتصال دو قطعه فلزی به مدار و قرار دادن فنر در زیر نقطه اتصال کاری کرد که هنگام بستن درب جعبه صدای موزیک قطع و با باز کردن آن صدای موزیک برقرار شود.

همچنین بخوانید: جواب پژوهش صفحه ۸۹ کار و فناوری هشتم

توجه: شما دانش آموز پایه هشتم متوسطه اول می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب سوالات پودمان های کتاب کار و فناوری پایه هشتم متوسطه اول ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله جواب کار کلاسی و بارش فکری پودمان الکترونیک کتاب کاروفناوری هشتم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و توانسته باشید از آن استفاده و بهره برده باشید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

5 دیدگاه

 1. ناشناس گفت:

  لطفا سوال های این فصل هم بزارید ممنون.تشکر

 2. امیر گفت:

  آقای زنجیران شما چند سالتونه ؟؟؟

   1. آرین گفت:

    تو کی که سنشو میگی ؟

 3. ساناز گفت:

  خیلی ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *