سبک زندگی

جواب تحقیق کنید و پرسش های پودمان کار با فلز کاروفناوری هشتم

گام به گام پاسخ و حل تحقیق کنید و پرسش های صفحه ۵ ، ۱۶ و ۱۷ پودمان کار با فلز کتاب کار و فناوری هشتم

جواب تحقیق کنید و پرسش های پودمان کار با فلز کاروفناوری هشتم ؛ در این نوشته از بخش آموزش و پرورش ماگرتا با پاسخ و جواب سوال تحقیق کنید صفحه ۵ و پرسش های صفحه ۱۶ و ۱۷ درس پودمان کار با فلز کتاب کار و فناوری پایه هشتم متوسطه اول آشنا می شوید. در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: جواب پژوهش صفحه ۸۹ کار و فناوری هشتم

پاسخ تحقیق کنید و پرسش های پودمان کار با فلز کار و فناوری هشتم
جواب تحقیق کنید و پرسش های پودمان کار با فلز کار و فناوری هشتم

جواب تحقیق کنید صفحه 5 پودمان کار با فلز کاروفناوری هشتم

با جست و جو در اینترنت، کتاب ها و منابع دیگر در خصوص جداول استاندارد ورق های فلزی تحقیق کنید و نتایج تحقیق خود را در کلاس ارائه دهید.

پاسخ: زمانی که شمش های فولادی در کارخانه ها تحت حرارت قرار می گیرند و گرم می شوند ، آنها را از زیر غلتک هایی عبور می دهند تا به اندازه و ابعاد مختلفی از آن برسند. اگر ضخامت محصولی که تولید شده باشد از 4 میلی متر کمتر باشد به آن ورق می گویند. و اگر ضخامت آن بیش از 4 میلی متر باشد به آن صفحه می گویند.

انواع ورق های فلزی

در صنعت دو نوع ورقه فوالدی داریم که بر اساس نحوه تولید به دو دسته تقسیم می شوند:

ورق های پایه آهنی (فولادی) :

 • ورق سیاه (ورق گرم)
 • ورق روغنی (ورق سرد)
 • ورق گالوانیزه
 • ورق رنگی
 • ورق اسید شویی
 • ورق آجدار
 • ورق استیل

ورق های غیر آهنی :

 • ورق آلومینیوم
 • ورق برنج
 • ورق مس

هر کدام از این دو نوع ورق دارای انواع مختلفی هستند که از طرفی هر کدام از آنها ابعاد، وزن به طور کلی ویژگی های متفاوتی دارند که آنها را از هم متمایز می کند.

ورق سیاه

ورق سیاه در ۲ نوع ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی و در استانداردهای مختلف تولید می شود، ورق های نورد گرم (ورق سیاه ) معروفترین ورق فولادی است که با توجه به نوع آن مصارف گوناگونی در صنایع مختلفی از جمله صنعت ساختمان، تانکر سازی، خودروسازی، مخازن خاص، کشتی سازی و صنایع سنگین فلزی و … دارد.

جدول استاندارد وزنی ورق سیاه

ردیفطول (میلی متر)عرض (میلی متر)ضخامت (میلی متر)وزن (کیلوگرم)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۳۴۸
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۴۶۴
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۵۸۰
۵۲۰۰۰۱۰۰۰۶۹۶
۶۶۰۰۰۱۵۰۰۸۵۷۶
۷۶۰۰۰۱۵۰۰۱۰۷۲۰
۸۶۰۰۰۱۵۰۰۱۲۸۶۴
۹۶۰۰۰۱۵۰۰۱۵۱۰۸۰
۱۰۶۰۰۰۱۵۰۰۲۰۱۴۴۰

ورق روغنی

ورقه هایی که با این تکنولوژی تولید می شوند، به این صورت هستند که ورق های دارای ضخامت بالا را به وسیله عملیات نورد ضخامت های کمتری تبدیل می کنند. استفاده از نورد سرد باعث شده است که ورق های تولید شده با این روش دارای کیفیت ظاهری بسیار عالی باشند. به همین دلیل است که بیشترین استفاده از این ورق ها در مواردی است که به ظاهر جسم اهمیت زیادی داده می شود. ضخامت این ورق ها به صورت استاندارد از ۰.۳۰ میلی متر تا ۳ میلیمتر است و در عرض های استاندارد ۱۰۰ سانتیمتری و ۱۲۵ سانتیمتری تولید می شوند.

جدول وزنی ورق های روغنی

ردیفطول (میلیمتر)عرض (میلیمتر)ضخامت (میلی متر)وزن (کیلوگرم)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۳۰ صدم۵
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۴۰ صدم۶
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۵۰ صدم۸
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۱۱۶
۵۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲
۶۲۰۰۰۱۰۰۰۳۴۸

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه نوعی فولاد است که با روی پوشانده شده است. دلیل این امر مقاوم کردن ورق در برابر خوردگی است. از این ورق در جاهایی مانند سقف شیروانی ها، گلخانه ها و هر جایی که در آن امکان این وجود که سطح آن خورده شود به کار می رود. هر چه ضخامت روی بیشتر باشد مقاومت ورق نیز بیشتر می شود.

از این ورق بیشتر در جاهای مرطوب استفاده می شود زیرا حتی اگر پوشش آن شکستگی پیدا کند باز هم از زنگ زدن محفوظ می ماند. در بعضی موارد نیز در ساندویچ پانل از ورق گالوانیزه استفاده می شود.

استانداردهای مورد استفاده در این محصولات استاندارد AS/NZS 4680 , 1461 – ASTM A123 ISO – CAN/CSA G164 است. عرض استاندارد ورق گالوانیزه برابر با ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر با کوتینگ ۱۰۰- ۱۲۰ – ۱۸۰ – ۲۲۰ و ۲۷۵ می‌باشد.

جدول وزنی ورق های گالوانیزه

ردیفطول (میلیمتر)عرض (میلیمتر)ضخامت (میلی متر)چگالی ورق گالوانیزهوزن (کیلوگرم)
۱۲۱۰.۵۷.۸۶۸
۲۲۱۰.۷۷.۸۶۱۱
۳۲۱۱۷.۸۶۱۶
۴۲۱۱.۵۷.۸۶۲۴
۵۲۱۲۷.۸۶۳۲
۶۲.۵۱.۲۵۰.۵۷.۸۶۱۳
۷۲.۵۱.۲۵۱۷.۸۶۲۵
۸۲.۵۱.۲۵۱.۲۵۷.۸۶۳۱
۹۲.۵۱.۲۵۱.۵۷.۸۶۳۷
۱۰۶۱۰.۵۷.۸۶۲۴

ورق رنگی

رنگ پاشی معمولا روی ورق های گالوانیزه صورت می گیرد. ورق گالوانیزه را در کوره های خاصی رنگ پاشی می کنند. این ورق های به علت زیبایی و تنوع رنگی که دارند بیشتر در ساخت کانکس از آن ها استفاده می شود و دارای استاندارهای جهانی می باشند که در همه جا یکسان است.

ورق استیل

استیل، آلیاژی است که از آهن و کمتر از 2 درصد کربن به وجود می آید . میزان کربن موجود در این ورق باعث می شود که خواص مکانیکی و سختی آن متفاوت باشد. اگر کربن کمتر از 0.15 درصد باشد به آن فولاد ساده نرم کربنی می گویند و برای میخ ، پرچ و لوله های درزدار استفاده می کنند. از 0.15 تا 0.3 به کم کربن معروف است که شامل تیرآهن ، میلگرد ، چرخ دنده است.

اگر میزان آلیاژ کربن از 0.3 تا 0.6 درصد باشد به آن کربن متوسط می گویند که برای شفت ، میل لنگ ، فنر استفاده می شود و اگر آلیاژ بالای 0.6 درصد باشد پرکربن است و برای اره ، آچار ، مته و پیچ گوشتی به کار می رود. ورق استیل به دو صورت ساده کربنی و آلیاژی موجود است که تفاوت این دو نوع در عناصری می باشد که در آن وجود دارد. استیل ساده کربنی از عناصر معمولی شامل سیلیسیم ، منگنز ، گوگرد و فسفر تشکیل شده است. با افزودن آلیاژهای دیگری به این ترکیب، استیل ضدزنگ تولید می شود که خواص بالایی دارد.

حداقل 10.5 درصد کروم برای ضد زنگ شدن فلزات نیاز است تا کروم پس از ترکیب با اکسیژن هوا اکسید کروم را تشکیل دهد. در استیل های ضد زنگ که به استنلس نیز معروف هستند نیکل ، مولیبدن ، کروم نیز موجود است که باعث می شود در برابر خوردگی مقاومت کنند. از ویژگی های خوب این ورق این است که قابل بازیافت کامل است و می توان آن را دوباره قالب گیری کرد.

ورق های استیل از ویژگی های قابل توجهی برخوردار هستند که عبارتند از صاف و صیقلی بودن ، عدم زنگ زدگی یا خوردگی ، براقی ، روکش دار بودن ، ضد اسید و… . این محصول نیز همانند دیگر ورق ها به صورت رول و شیت عرضه می شود.

جدول وزنی ورق های استیل

ردیفطول (میلیمتر)عرض (میلیمتر)ضخامت (میلیمتر)وزن (کیلوگرم)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۴۰ صدم۶۴۰۰
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۵۰ صدم۸۰۰۰
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۱۱۶۰۰۰
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲۰۰۰
۵۲۵۰۰۱۲۵۰۱۲۵۰۰۰
۶۲۵۰۰۱۲۵۰۲۵۰۰۰۰

ورق اسیدشوئی

ورق‌های اسید شویی شده نیز از ورق‌های گرم تولید می‌شود که طی پروسه ایی اسید شویی می‌شوند و زغال‌های سطحی ورق و مقداری از ناخالصی‌ها گرفته می‌شود و قدری ظاهر ورق براق‌تر می‌شود یعنی نزدیک به ورق روغنی است.

به فرآیندی که طی آن چربی های روی ورقی که توسط نورد گرم به ضخامت دلخواه رسیده است، با استفاده از اسید کلریدریک از ورق زدوده می شود، اسیدشویی می گویند.

بخشی از محصول تولیدی در واحد نورد گرم جهت شستشوی سطح ورق بوسیله اسید، به واحد اسید شوئی انتقال می یابد. در خطوط اسیدشوئی کلاف ها پس از باز شدن توسط قرقره هاي باز کننده وارد حوضچه های اسید از نوع اسید کلر یدریک شده و در آنجا جهت اکسیدزدایی شسته می شوند.

این کلاف ها پس از شسته شدن و خارج شدن از حوضچه هاي اسيد توسط آب شسته شده و با عبور از تونل هوای گرم خشک می شوند. پس از عملیات اسيد شوئی بخشی از محصول به صورت کلاف اسید شوئی شده به بازار عرضه و بخش عمده آن برای تولید محصولات سرد به واحد نورد سرد انتقال می یابد.

جدول وزنی ورق های اسیدشوئی

ردیفطول (میلی متر)عرض (میلی متر)ضخامت (میلی متر)وزن (کیلوگرم)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۱٫۵۲۴
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۳۴۸
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۴۶۴
۵۲۰۰۰۱۰۰۰۵۸۰
۶۲۰۰۰۱۰۰۰۶۹۶

ورق آجدار

این محصول از جنس ورق سیاه و نورد گرم است که به حالت و شکل خاصی آن را فرم می دهند و روی آن را به صورت هایی مانند خطوط مورب و کج، دایره ای شکل و… قرار می دهند تا به حالت سرعت گیر شود (سطح این ورق دارای خطوط برجسته است). این محصول را در کف اتاق ها، کامیون و وانت بارها، آسانسور و… استفاده می کنند. ورق های آجدار با ضخامت 1.5 میلی متر و 10 میلی متر و در ابعاد 21 متر و 61.5 و 6*2 متر تولید می شوند.

ردیفطول (میلیمتر)عرض (میلیمتر)ضخامت (میلیمتر)وزن (کیلوگرم)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۱.۵۲۴
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۳۴۸
۴۶۰۰۰۱۵۰۰۶۴۳۲
۵۶۰۰۰۱۵۰۰۸۵۷۶
۶۶۰۰۰۱۵۰۰۱۰۷۲۰
۷۶۰۰۰۲۰۰۰۸۷۶۸

ورق آلومینیوم

روش محاسبه وزن ورق آلومینیوم به این صورت است که با استفاده از فرمول زیر می توانید وزن ورق آلومینیوم ساده و آجدار را محاسبه نمایید. لازم به ذکر است که چگالی آلومینیوم برابر با ۲.۷ می باشد. برای محاسبات، بهتر است در فرمول نیز ۲.۷ (۲.۶۶) قرار دهید.

ضخامت * (۲.۶۶) عرضطول = وزن ورق آلومینیوم / چنانچه در فرمول فوق، عرض و طول ورق آلومینیوم را یک وارد کنید می توانید وزن هر متر مربع ورق آلومینیوم را محاسبه نمایید.

ردیفطول (میلیمتر)عرض (میلیمتر)ضخامت (میلیمتر)وزن (کیلوگرم)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۴۲.۲
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۵۲.۷
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۶۳.۳
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۷۳.۸
۵۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۸۴.۴
۶۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۹۴.۹
۷۲۰۰۰۱۰۰۰۱۵.۴
۸۲۰۰۰۱۰۰۰۱.۲۵۶.۸
۹۲۰۰۰۱۰۰۰۱.۵۸.۱
۱۰۲۰۰۰۱۰۰۰۲۱۱
۱۱۲۰۰۰۱۰۰۰۳۱۶.۵

جواب پرسش صفحه 16 پودمان کار با فلز کاروفناوری هشتم

چه وسایلی را می شناسید که در آنها پیچ چپ گرد به کار رفته باشد؟

پاسخ: پیچ های سر دریل، پنکه، قطعات چرخشی دینام و الکتروموتور، ماشین لباس شویی، قطعات چرخشی خودرو، سنگ فرز، پروانه هواپیما و ….. .

توضیح بیشتر: پیچ اگر در جهت عقربه ساعت بچرخد و در مهره پیشروی نماید، راست گرد نامیده می شود و اگر در جهت خلاف عقربه ساعت در مهره پیشروی کند به آن چپ گرد گویند. پیچ راست گرد با RH و چپ گرد با LH مشخص می شود. پیچ های چپ گرد بر خلاف پیچ های راست گرد و معمولی، باز و بسته مى شوند یعنی به طرف چپ یا خلاف عقربه های ساعت بسته و در جهت عقربه هاى ساعت باز مى شوند.

یکی از خواص مهم پیچ های چپ گرد را می توان امنیت اتصال دانست، چون اغلب پیچ ها به سمت چپ باز می شوند، بنابراین در جاهای ارتعاشی و چرخشی در اثر لرزش پیچ می خواهد به سمت چپ باز شود ولی چون چپ گرد است، بیشتر بسته شده و محکم تر می شود.

از این پیچ ها در وسایلی که حرکت دورانی و چرخشی به سمت راست دارند استفاده می شود تا در اثر چرخش پیچ های گردنده وسیله باز نشوند و باعث لقی و افت کار وسیله نشود و می تواند در وسایل زیر استفاده شود.

جواب پرسش صفحه 17 پودمان کار با فلز کاروفناوری هشتم

در شکل 42ــ1 ، نمای بالای قاب عکس را مشاهده می کنید. سوراخ ها به صورت ضربدری هستند. به نظر شما دلیل این طراحی چه بوده است؟

پاسخ: 1) زیبایی کار
2) به علت اینکه شیشه قاب عکس در وسط تسمه وجود دارد و نمی توان در وسط پیچ قرار داد.
3) به علت عرض نسبتا زیاد تسمه چون اگر دو پیچ را در یک طرف قرار دهند در اثر فشار به قاب باعث خرابی چوب می شوند و تسمه بیرون می آید.
4) مهار تسمه از طرف طول و از طرف عرض قاب

توجه: شما دانش آموز پایه هشتم متوسطه اول می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب سوالات پودمان های کتاب کار و فناوری پایه هشتم متوسطه اول ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله جواب تحقیق کنید و پرسش های پودمان کار با فلز کتاب کاروفناوری هشتم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و توانسته باشید از آن استفاده و بهره برده باشید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

7 دیدگاه

 1. موسی الرضا لکزایی گفت:

  سلام کامل بود ممنون

 2. i.n گفت:

  ناموسا این همه رو چجوری بنویسم تحویل معلم بدم😑

 3. آرین گفت:

  سلام
  عالی

  ولی چرا جواب خودارزیابی هارو نمیگذارین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. لوسی پونسی گفت:

  سلام عالی بودممنون ❣❣

 5. یسرا امیدی گفت:

  سلام
  ممنون عالی بود .

 6. یسرا امیدی گفت:

  سلام
  خیلی ممنون عالی بود.💖

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *