سبک زندگی

جواب پرسش های پودمان صنایع دستی کاروفناوری هشتم

گام به گام پاسخ نامه و حل سوال های کار غیر کلاسی ، بارش فکری و پرسش های پودمان صنایع دستی کار و فناوری هشتم صفحه 54 ، 56 ، 59 ، 60 ، 61 ، 62 و 65

جواب پرسش های پودمان صنایع دستی کاروفناوری هشتم ؛ در این نوشته از بخش آموزش و پرورش ماگرتا با پاسخ و جواب سوالات کار غیر کلاسی ، بارش فکری و پرسش های صفحه ۵۴ ، ۵۶ ، ۵۹ ، ۶۰ ، ۶۱ ، ۶۲ و ۶۵ درس پودمان صنایع دستی بافت کتاب کار و فناوری پایه هشتم متوسطه اول آشنا می شوید. در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: جواب سوالات پودمان شهروند الکترونیکی 1 کاروفناوری هشتم

جواب پرسش های پودمان صنایع دستی کاروفناوری هشتم
جواب پرسش های پودمان صنایع دستی کاروفناوری هشتم

جواب پرسش صفحه 54 پودمان صنایع دستی کار و فناوری هشتم

در صورتی که طول و عرض طرح شما از اندازه نی ها بیشتر باشد چه کار خواهید کرد؟

پاسخ: با توجه به افزایش اندازه، طول نی ها باید متناسب با آن افزایش یابد. در این مواقع می توانید کارهای زیر را انجام دهید.

1) اتصال دو یا چند نی به یکدیگر و ساخت نی بلندتر
2) استفاده از مواد و وسایل شبیه به نی
3) استفاده از شیلنگ های نازک و بلند و برش آنها به اندازه دلخواه مانند شیلنگ سرم یا کولر

پاسخ کار غیر کلاسی صفحه 56 پودمان صنایع دستی کار و فناوری هشتم

در مورد انواع دفتین و کاربرد آن ها در اینترنت جست و جو کنید. گزارشی از یافته های خود را در کلاس ارائه دهید.

پاسخ: این وسیله نام‌های زیادی دارد و هر گویش و منطقه‌ای آن را به زبان خود تلفظ می‌کرده و اکنون به نام‌ دفه، دفتین، کرکیت، کلوزار و دستوک معروف شده، اما بیشتر این وسیله را به نام دفه می‌شناسند و این نام عمومیت پیدا کرده است. دفه یکی از وسایلی است که برای قالیبافی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و وظیفه این وسیله فلزی سر شانه‌ای، کوبیدن گره‌های فرش و همچنین پودهای آن است.

در نظر اول اگر این وسیله را در دست بگیرید متوجه می‌شوید بسیار سنگین است و کار با آن راحت نیست. دفه انواع مختلفی دارد. دفه‌های بزرگی که باید با دو دست کوبیده شود و دفه‌های سبک یکدستی. البته هر دو یک کار انجام ‌می‌دهند، اما این‌که هر کدام کجا مورد استفاده قرار می‌گیرد اهمیت دارد.

به طور معمول زمانی که بافت قالی به نیمه یا 50 درصد رسید از دفه دو‌دستی استفاده می‌کنند. به این دلیل که پرز‌های فرش دیگر اجازه ورود دفه یکدستی را که گره به درون تار بفرستد ندارد و دفه‌های سبک توانایی این کار را ندارند. پس باید از دفه‌های بزرگ دودستی استفاده شود تا این گره‌ها زیر تار و پود فرش قرار گیرند.

در نقاط مختلف ایران دفتین بر اساس نوع بافت انواع مختلفی دارند و به سه نوع کلی تقسیم می شوند. دفتین دستی کوچک، دفتین دستی متوسط و دفتین دستی بزرگ. وزن بعضی دفتین های سنگین تا حدود 2 کیلوگرم وجود دارد که همانطور که بالاتر گفتیم، بافنده با هر دو دست از آنها استفاده می کند.

پاسخ پرسش صفحه 56 پودمان صنایع دستی کاروفناوری هشتم

هنگام پودگذاری، چه ارتباطى میان ضخامت نخ و بلندی بافت وجود دارد؟

پاسخ: در بافت، هرچه نخ ضخیم تر باشد، طول نخ استفاده شده کمتر می شود و هرچه میزان ضخامت نخ کمتر باشد، مقدار بیشتری از نخ استفاده می شود. و اگر نخ پود ضخامت بیشتری داشته باشد زمان بافت کوتاه‌تر می‌شود و هر چه نخ پود کمتر باشد، زمان بافت بیشتر می‌شود. همچنین اگر نخ ضخیم تر باشد بلندی بافت نیز بیشتر و بزرگتر و بافته ما برجسته تر و ضخیم تر به نظر می رسد.

جواب پرسش صفحه 59 پودمان صنایع دستی کاروفناوری هشتم

اگر برای بافت خود در شروع کار، محاسبات درستی از میزان نخ مورد نیاز نداشته باشید یا به اشتباه طول نخ را کمتر محاسبه کنید، تارهای بافته شما به هم نمى رسند. راه کار پیشنهادی خود را برای ادامه کار و رفع این نقص بیان کنید.

پاسخ: در صورت برخورد با این موضوع می توان سر نخ را با نخ و سوزن در کنار پارچه به آرامی پنهان (دوخت) کرد و سپس تار جدیدی در آن محل قرار داد و شروع به بافت کرد و یا نخ جدید را با گره بسیار ریز ببافیم. انتهای نخ قبلی را گره بزنید و سپس بافت را ادامه دهید.

جواب بارش فکری صفحه 60 پودمان صنایع دستی کار و فناوری هشتم

نگاهی به بافته بیندازید. اگر در بافته از دو رنگ نخ استفاده کرده اید و در آن، گره و نخ اضافی می بینید، با دوستان خود روش هایی را برای مخفی کردن آن ها پیدا کنید.

پاسخ: برای پنهان ماندن کاموا و گره اضافی، شرط اول ظرافت و سلیقه کار است، یعنی باید سعی کنیم زیاده روی ها و اضافه های نخ را با دقت بالایی از بین ببریم. برای این کار می توانیم نخ و گره را در پارچه و نخ پنهان کنیم یا از تیغ یا قیچی کوچک برای از بین بردن گره و نخ زیاد استفاده کنیم. اگر گره‌ها و نخ‌های اضافی کوچک هستند، می‌توانیم این گره‌ها را با برس زدن یا شانه کردن با ابزار سختd از بین ببریم.

پاسخ پرسش صفحه 61 پودمان صنایع دستی کار و فناوری هشتم

چند نوع شیرازه پیچى دیگر وجود دارد و از هر کدام برای چه بافته ای استفاده می شود؟ برای دادن پاسخ به این پرسش بهتر است با دوستان و همکلاسی های خود سری به کارگاه های قالی بافی و گلیم بافی بزنید یا آنها را در اینترنت جستوجو کنید.

پاسخ: به دوخت لبه طولی بافته های مختلف مانند قالی شیرازه می گویند. که به معنای پوشاندن، مهر کردن و سفت کردن پودهای پارچه با هدف زیبایی – تنظیم و مهار پود است. و در نقاط مختلف ایران نام های مختلف و انواع مختلف وجود دارد که برای هر بافت اجرا و پیچیده شده و معمولاً در بافت قالی استفاده می شود.

نام چند نوع شیرازه عبارت اند از: شیرازه طبیعی یا متصل، شیرازه مصنوعی یا منفصل، شیرازه حصیری در بافت حصیر و …..

پاسخ پرسش صفحه 62 پودمان صنایع دستی کاروفناوری هشتم

اگر نخ ها در هر طرف از هر دو رنگ باشد طرح طناب چگونه خواهد شد؟ انجام دهید.

پاسخ: طرح بافت طناب بستگی به بافت پارچه دارد. اما در این نوع بافت ساده مثالی که در کتاب آورده شده به صورت شطرنجی خواهد شد. با این حال، با بافتن نخ های خلاق با رنگ های مختلف، می توانید طناب های طرح دار چند رنگ بسازید.

جواب کار غیر کلاسی صفحه 65 پودمان صنایع دستی کاروفناوری هشتم

نام چند شغل و نقش و کاربرد این پودمان را در این مشاغل بررسی کنید. و در جدول 1-4 بنویسید.

جدول 1ــ4 – مشاغل و نقش و کاربرد پودمان بافت درآنها

نام شغل هانقش و کاربرد
فروشندهصنایع دستی را به فروش می رساند.
طراحیک طراح می تواند طرح های کشیده شده را به افراد مربوطه معرفی کند.
قالی بافمی تواند قالی بافته شده را به شرکت ها عرضه کند و آنها را به فروش برساند.

در شبکه اینترنت انواع بافت مربوط به صنایع دستی کشور را جستجو کنید و نام، تصویر و روش بافت آنها را از طریق رایانامه برای دبیر خود ارسال کنید.

جواب کار غیر کلاسی صفحه 65 پودمان صنایع دستی کاروفناوری هشتم

ویژگی های صنایع دستی ایران

  • انجام بخشی از مراحل اساسی تولید توسط دست و ابزار وسایل دستی
  • حضور موثر، خلاق و تعیین کننده ی آسان در تولید هر محصول
  • تامین مواد اولیه از منابع داخلی
  • داشتن بار فرهنگی (استفاده از نگاره ها و رنگ آمیزی های بومی و سنتی)
  • عدم تشابه فراورده های تولیدی با یکدیگر
  • دارا بودن ارزش افزوده بالا
  • قابلیت توسعه در مناطق مختلف
  • قابلیت انتقال فنون طبق روش استاد و شاگرد

بافته‌های داری که شامل قالی (فرش دستبافت)، گلیم (یک‌رو و دورو)، زیلو و گبه می‌شوند. لازم به ذکر است که فرش دستبافت یکی از مهم‌ترین و بافته‌های داری و به طور کلی صنایع دستی ایران است.

جواب کار غیر کلاسی صفحه 65 پودمان صنایع دستی کاروفناوری هشتم

رودوزی‌های سنتی که شامل این موارد است: سوزن ‌دوزی، پته ‌دوزی، بخارا دوزی، نقش‌ دوزی، نوار دوزی، ملیله‌ دوزی، گلابتون ‌دوزی، خوس ‌دوزی، قلاب ‌دوزی، زرتشتی ‌دوزی، چشمه ‌دوزی، سکمه‌ دوزی، قیطان ‌دوزی، ده یک دوزی، پیله دوزی، آجیده دوزی، منجوق دوزی، سکه دوزی، نقده دوزی، تکه دوزی، زغره دوزی و پولک دوزی

هنرهای فلزی که شامل دواتگری، حکاکی روی فلز، ملیله‌کاری، زرگری، کوفته‌گری (طلاکوبی، نقره‌کوبی و مس‌کوبی)، چلنگری، قلمزنی، ریخته‌گری، مشبک کاری، قفل سازی، زیورسازی، ضریح سازی، علامت سازی و اسلحه‌ سازی است.

چاپ‌های سنتی  که به دو شیوه صورت می‌گیرد. یک نوع از آن چاپ روی کاغذ است و دیگری چاپ روی پارچه که سه نوع دارد: قلمکار، کلاقه‌ای و گره خورد.

حصیربافی که مشتمل بر سه نوع است: چیغ‌بافی، بوریابافی، بامبوبافی و مرواربافی.

رنگ‌ سازی سنتی که شامل رنگ‌های حیوانی، گیاهی، معدنی، شیمیایی و مرکب سازی است.

جواب کار غیر کلاسی صفحه 65 پودمان صنایع دستی کاروفناوری هشتم

هنرهای مرتبط با چوب که شامل انواع گوناگونی است: کنده‌ کاری، ساز سازی، خراطی، گره چینی، معرق کاری، منبت کاری، مشبک کاری، آروسی سازی، خاتم کاری، درودگری، نازک کاری، گره چینی، سوخت روی چوب و معرق-منبت.

سفالگری که بر چند نوع است. سفالِ بدون لعاب که خود شامل سفالگری با دست، چرخ کاری و نقش برجسته‌ی سفالی است. سفالِ لعابدار که شامل سفال دوغابی، نقاشی روی لعاب، نقاشی زیر لعاب و لعاب سازی می‌شود. نوعی دیگر از سفالگری کاشی‌کاری است که اماکن تاریخی ما مرهون هنر دست کاشی‌کاران برجسته‌ی این مرز و بوم بوده و سالانه‌ جهانگردان بسیاری را به خود فرا می‌خوانند. کاشی‌کاری خود انواع مختلفی دارد: کاشی‌ معرق، هفت رنگ، زرین فام، مینایی، معقلی، سفال مینایی و سفال زرین فام. خرمهره و بدل چینی از انواع دیگر سفالگری در ایران محسوب می‌شوند.

نمدمالی، پوستین دوزی، آثار چرمی و رنگرزی سنتی از دیگر محصولات صنایع دستی ایران به شمار می‌روند.

همچنین بخوانید: جواب کار کلاسی و بارش فکری پودمان الکترونیک کاروفناوری هشتم

توجه: شما دانش آموز پایه هشتم متوسطه اول می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب سوالات پودمان های کتاب کار و فناوری پایه هشتم متوسطه اول ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله جواب کار غیر کلاسی ، بارش فکری و پرسش های پودمان صنایع دستی بافت کتاب کاروفناوری هشتم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد.🤗

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *