سبک زندگی

جواب سوالات درس تپه ی کوچک تفکر ششم ، صفحه ۸۶ و ۸۸

پاسخ کامل پرسش های درس تپه کوچک کتاب تفکر و پژوهش ششم ابتدایی ، داستان فیلم تپه کوچک و اهمیت خودشناسی

جواب سوالات درس تپه ی کوچک تفکر ششم به همراه پاسخ کامل پرسش های گفت و کنید صفحه ۸۶ فعالیت در خانه صفه ۸۸ در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا برای شما دانش آموز پویا فراهم شده است.

مطلب پیشنهادی : جواب سوالات درس شکلی دیگر تفکر و پژوهش ششم

پاسخ  سوالات درس تپه ی کوچک تفکر ششم

جواب گفت و کنید صفحه ۸۶ درس تپه ی کوچک تفکر ششم

پس از نمایش فیلم «چیزی» چند دقیقه درباره آن تامل کنید. سپس درباره‌ی این پرسش ها گفت و گو کنید.

۱- در فیلم چه دیدید؟

داستان فیلم در مورد یک تپه کوچک می باشد که کنار تپه های بزرگتری با ویژگی های خاصی می باشند. تپه کوچک این تپه ها خیلی دوست دارد اما آن ها او را مسخره می کنند. تپه کوچک سنگ های کوچکی که در وجود خودش دارد را به آنها نشان می دهد اما باز هم مسخره می شود.

تپه کوچک از این رفتارها بسیار غمگین می شودو سنگ هایش را به سوی دیگری پرت می کند. تپه های بزرگتر برای مسخره کردن او نقشه می کشند تا او را اذیت کنند. آنها بسیاری از ابرها را به هم می چسبانند تا یک ابر بزرگ باران زا تشکیل شود سپس ابر را بالای سر تپه کوچک میبرند تا خیس شود.

وقتی که شب شد، کوه ها خوابیدند ولی تپه کوچک نتوانست بخوابد. تپه کوچک، در خیالات خود می دید که از کوه ها بزرگتر شده است و تمام ویژگی های آنها را بدست آورده است تا اینکه صدایی رشته خیالاتش را می شکند. او به صدا توجه می کند و می بیند که صدا از همان سنگ کوچکش می آید.

درس تپه ی کوچک تفکر ششم ، او سنگ را بر می دارد و زیر قطرات آب می گیرد و می بیند از سنگ صدا و آهنگ تولید می شود! او که می فهمد چقدر سنگش با ارزش است، آن را می بوسد و درون خود قرار می دهد و آرام می خوابد.

صبح می شود و ابر هم دیگر رفته است. تپه بیدار می شود و می بیند که بزرگ شده است و درون دهانش پر بوته است، کوه ها به تپه خیره می شوند و دوباره او را مسخره می کنند که ناگهان کوهی از فندق روی سرشان می ریزد؛ چراکه تپه رشد کرده بود و تبدیل به یک درخت بسیار بزرگ تبدیل شده بود!

۲- هر یک از عناصر موجود در فیلم نماد چه چیزی بودند؟ پاسخ خود را با توضیح بیان کنید.

نماد نفت، طلا و نماد آتش فشان (معادن سنگ های ارزشمند)

۳- تفاوت تپه ی کوچک با کوه ها در چه بود؟ چرا این طور فکر می کنید؟

او نسبت به تپه های دیگر خیلی کوچک بود و ظاهرا نمی توانست خیلی مهم باشد چون گوهر وجودی خودش را نمی شناخت اما تپه های دیگر از قابلیت های خود شناخت داشتند.

۴- چه تغییراتی در کوه ها و تپه ی کوچک در جریان فیلم رخ داد؟ چرا اینطور فکر می کنید؟

تپه کوچک کم کم ارزش وجودی خود را شناخت و تلاش کرد که پیشرفت کند و چیزهای ارزشمندی را به دست بیاورد، در نهایت همین اتفاق نیز افتاد و او همه چیزهایی که می خواست را به دست آورد اما تپه های بزرگتر در خواب غفلت بودند و همین امر کم کم باعث شد که تپه کوچک اینقدر بزرگ بشه و پیشرفت کنه که دیگ تپه های بزرگ دیده نشوند.

۵- اگر کوه ها و تپه ی کوچک نماد آدم ها باشند، آیا در زندگی واقعی با چنین رفتارهایی مواجه شده اید؟ تجربه ی خود را بیان کنید.

پاسخ این سوال به عهده دانش آموز!

۶- در این داستان تپه ی کوچک از خود شناختی نداشت، برای کسی که خود را نمی شناسد چه مسائلی ممکن است پیش بیاید؟

نا امید شدن، پیشرفت نکردن و افسردگی، نرسیدن به حداکثر میزان استعدادی که هر شخص دارد.

پاسخ فعالیت در خانه صفحه ۸۸ تفکر ششم

مقابل آینه بایستید و درباره ی ویژگی های خود تامیل کنید سپس پاسخ پرسش ها زیر را در کتاب بنویسید.

اگر کسی از شما بپرسد چقدر خود را می شناسید، چه پاسخی به او می دهید؟ خود را چگونه توصیف می کنید؟

من آدم سخت کوشی هستم و تا رسیدن به هدف هایم از تلاش دست نمی کشم. چیزی که باعث می شود اینقدر من انگیزه داشتم، هدف بزرگی است که در سرم دارم. من می خواهم یک فوتبالیست شوم. برای رسیدن به این هدف باید در برابر هر چیز استوار باشیم و تسلیم نشویم.

آیا این توصیف را برای معرفی خودتان مناسب و کامل می دانید؟

بله، زیرا در مورد آن خیلی فکر کرده ام و تصویری از چیزی است که در خودم دیده ام.

آیا می دانید کیستید و به کجا می خواهید برسید؟

بله، هدف های خودم را می شناسم و می دانم که می خوام چه کاره شوم و چه کارهایی را در زندگی ام انجام دهم.

نوشته ی خود را به اعضای خانواده و دو نفر از دوستانتان نشان دهید و از آنها در مورد مناسب و کامل بودن توصیف ها نظرخواهی کنید.

✅ جواب سوالات درس تپه ی کوچک تفکر ششم به پایان رسید! اگر سوال یا پیشنهادی دارید، از قسمت دیدگاه در انتهای همین مطلب به گوش ما برسانید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

262 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *