سبک زندگی

جواب سوالات درس کیمیاگر تفکر و پژوهش ششم ، صفحه ۱۰۱ و ۱۰۲

گام به گام فعالیت های درس کیمیاگر تفکر و پژوهش ششم و جواب گفت و گو کنید صفحه 101 و فعالیت در خانه 102

جواب سوالات درس کیمیاگر تفکر و پژوهش ششم و پاسخ گفت و گو کنید صفحه ۱۰۱ و فعالیت در خانه صفحه ۱۰۲ را می توانید به صورت کامل در ادامه این مقاله از بخش آموزش و پرورش ماگرتا مطالعه نمایید.

مطلب پیشنهادی : جواب درس شکلی دیگر تفکر ششم

پاسخ پرسش های درس کیمیاگر تفکر و پژوهش ششم

جواب گفت و گو کنید صفحه ۱۰۱ درس کیمیاگر تفکر و پژوهش ششم

پس از نمایش فیلم «کیمیاگر» دقایقی در سکوت در مورد آن فکر کنید. سپس درباره‌ی پرسش های زیر گفت و گو کنید.

۱- یافتن صندوق چه تغییری در زندگی کشاورز ایجاد کرد؟

باعث شد دست از کشاورزی بردارد و به کیمیاگری بپردازد.

۲- به نظر شما چرا کتاب را در صندوقی زیر خاک دفن کرده بودند؟

در قدیم مردم چیزهای با ارزش خود را در زیر خاک دفن و پنهان می کرده اند.

۳- کشاورز قبل از انداختن ساز خود در آتش چه احساساتی داشت؟ چرا اینطور فکر می کنید؟

او تردید داشت و احساس ناراحتی می کرد. زیرا قبل از انداختن ساز در کوره مکث کرد و آخرین سازش را نواخت.

۴- تعریف شما از طمع و قناعت چیست؟ با مثال تعاریف خود را روشن کنید.

طمع یعنی حریص و آزمند بودن مثل داشتن مال و ثروت زیاد اما راضی نبودن از آن و قناعت یعنی صرفه جویی کردن و خشنودی مانند رضایت از داشته های خود و لذت بردن از آن.

۵- آیا به دنبال آرزوها بودن خوب است یا بد؟ چرا؟

به نظر من همه باید به دنبال آروزهای خود باشند اما آرزوهایی که واقعا دست یافتنی است زیرا اینگونه آرزوها به هدف تبدیل شده و نتیجه بسیار خوبی دارد.

حل فعالیت در خانه صفحه ۱۰۲ تفکر ششم

در این سوال از درس کیمیاگر تفکر ششم آمده است که با مراجعه به لغت نامه یا بزرگ ترها، حکایت زیر را به زبان ساده بنویسید.

بازرگانی را شنیدم که صد و پنجاه شتر بار داشت و چهل بنده خدمتکار. شبی در جزیره کیش مرا به حجره خویش در آورد. همه شب نیارمید از سخنهای پریشان گفتن که، فلان انبازم به ترکستان و فلان بضاعت به هندوستان است و این قباله‌ی فلان زمین است و فلان چیز را فلان ضمین.

گاه گفتی خاطر اسکندریه دارم که هوایی خوشست. باز گفتی نه که دریای مغرب مشوش است. سعدیا! سفری دیگرم در پیش است، اگر آن کرده شود بقیت عمر خویش به گوشه بنشینم. گفتم آن کدام سفر است؟

ادامه درس کیمیاگر تفکر ششم ، گفت گوگرد پارسی خواهم بردن به چین که شنیدم قیمتی عظیم دارد و از آنجا کاسه چینی به روم آرم و دیبای رومی به هند و فولاد هندی به حلب و آبگینه حلبی به یمن و برد یمانی به پارس، و زآن پس ترک تجارت کنم و به دکانی بنشینم.

انصاف از این ماخولیا چندان فرو گفت که بیش طاقت گفتنش نماند. گفت ای سعدی! تو هم سخنی بگوی از آنها که دیده ای و شنیده ای گفتم :

آن شنیدستی که در اقصای غور
بار سالاری بیفتاد از دستور

گفت چشم تنگ دنیا دوست را
یا قناعت پر کند یا خاک گور

گلستان سعدی، باب سوم در فضیلت قناعت

شنیدم بازرگانی صد و پنجاه شتر بار داشت و چهل غلام خدمتکار (که شهر به شهر برای تجارت حرکت می کرد) یک شب در جزیره کیش (واقع در خلیج فارس) مرا به حجره خود دعوت کرد.

به حجره اش رفتم، از آغاز شب تا صبح آرامش نداشت، مکرر پریشان گویی می کرد و می گفت : فلان شریکم در ترکستان است و فلان کالایم در هندوستان است، و این قافله و سند فلان زمین می باشد و فلان چیز در گرو فلان جنس است و فلان کس ضامن وام است، در آن اندیشه ام که به اسکندریه بروم که هوای خوش دارد ولی دریای مدیترانه توفانی است.

ای سعدی! سفر دیگری در پیش دارم، اگر آن را بروم، بقیه عمرم را گوشه نشین می شوم و دیگر به سفری نمی روم. پرسیدم کدام سفر است که بعد از آن گوشه نشین می شوی؟

پاسخ داد : می خواهم گوگرد ایرانی را به چین ببرم، شنیدم این کالا در چین خیلی با ارزش است بعد از چین کاسه چینی بخرم و به روم ببرم و در روم حریر خوی بخرم و به هند ببرم و در هند فولاد هندی بخرم و به شهر حلب ببرم و در آنجا شیشه و آیینه حلبی بخرم و به یمن ببرم و از آنجا هم لباس یمنی بخرم و به ایران بیاورم.

بعد از آن دیگر تجارت نمی کنم و در مغازه ام می نشینم. او اینقدر از این حرف های دیوانه می زند که خودش خسته می شود و می گوید سعدی تو هم یک چیزی بگو از چیزی که دیده ای و شنیده ای.

سعدی می گوید : آیا آن داستان را شنیدی که در سرزمین غور بازرگان قافله سالاری از پشت مرکب بر زمین افتاد و یکی گفتش چشم تنگ و آزمند دنیا پرست را تنها دو چیز پر می کند، یکی قناعت و دیگری خاک گور یا مرگ.

✅ در این مقاله سوالات درس کیمیاگر تفکر و پژوهش ششم را بررسی کردیم، شما می توانید با جست و جوی نام سایر درس ها به همراه عبارت «ماگرتا» در گوگل به آن ها نیز دسترسی داشته باشید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

240 دیدگاه

 1. چرا میخوای اسممو بدونی؟😑 گفت:

  کاش سوال آخری خلاصه تر بود😕

 2. یگانه کریمی گفت:

  ممنون اما چرا اون سوالش این همه طولانیه

  1. سانی😘 گفت:

   کدوم سؤالش

 3. زهرا لالمحمدی گفت:

  بسیار عالی ✨❤🌙💔

 4. یاسی گفت:

  کاش یکم جواب هارو خلاصه می‌کردند بخدا کتاب جا نداره

  1. 💜💜💜 گفت:

   عالی😉

  2. ستی گفت:

   دقیقا من مجبور شدم برگه بچسبونم

  3. یگانه کریمی گفت:

   راست میگه خدایی کتابانون اندازه کفه دستامونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *