ادبیاتفرهنگ و هنر

جواب درک و دریافت روان خوانی ارمیا صفحه ۱۴۷ فارسی دوازدهم

پاسخ سوال های درک و دریافت صفحه 147 روان خوانی ارمیا کتاب ادبیات فارسی پایه دوازدهم متوسطه دوم

جواب درک و دریافت روان خوانی ارمیا صفحه ۱۴۷ فارسی دوازدهم ؛ در این نوشته با جواب و پاسخ سوالات درک و دریافت صفحه 147 روان خوانی ارمیا درس شانزدهم کتاب ادبیات فارسی دوازدهم متوسطه دوم رشته های تجربی و ریاضی و انسانی و فنی حرفه ای آشنا می شوید. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: معنی شعر نیایش لطف تو فارسی دوازدهم

جواب درک و دریافت روان خوانی ارمیا صفحه ۱۴۷ فارسی دوازدهم

جواب سوالات درک و دریافت صفحه 147 روان خوانی ارمیا فارسی دوازدهم

سوال ۱) شخصیت اصلی داستان چه کسی است؟ ویژگی‌های رفتاری او را مورد قرار دهید.

پاسخ: ارمیا – او یک فرد با نظم و با رفتار و متفاوت از دیگر رزمندگان است که در جبهه مجبور به دوستی با افرادی شده که تا به حال با آنها آشنا نبوده است.

سوال ۲) با توجّه به آیهٔ شریفه و بیت زیر، متن روان‌خوانی را تحلیل کنید.
– وَ ما رَمَیْتَ إِذْ رَمَیْتَ وَلکِنَّ اللهَ رَمَی. (انفال / ۱۷)

ز یزدان دان، نه از ارکان، که کوته دیدگی باشد / که خطّی کز خرد خیزد، تو آن را از بَنان بینی (سنایی)

پاسخ: معنی آینه: و پرتاب نکردی هنگامی که پرتاب کردی ولی خداوند پرتاب کرد.
معنی بیت: ز خداوند بدان نه از ارکان طبیعت. زیرا کوته بینی است که خطی را که از خرد برخاسته است تو آن را محصول انگشت بدانی.

هم آیه و هم بیت سنایی بر این نکته اشاره دارند که تمامی کار و امور جهان را از طرف خدا انجام می‌پذیرد، هرچند به ظاهر ما آن کارها را انجام دهیم.

در درس «ارمیا» نیز نویسنده به دوستش می‌گوید آن تیرهایی که تو شلیک می‌کنی ظاهراً از جانب توست و اگر خدا نخواهد چنین امری امکان پذیر نیست.

باور به این آیه، مایهٔ آرامش قهرمان داستان می‌شود و او با آسودگی و با خواندن این آیه از خدا کمک می‌طلبد تا دشمن را از بین ببرد و همین اتفاق هم می‌افتد. او خود را به خدا می‌سپارد و همچنین تیر را.

همچنین بخوانید: جواب درک و دریافت صفحه ۱۶۲ فارسی دوازدهم

توجه: شما دانش آموزان عزیز و کوشا می توانید برای دسترسی سریع تر و بهتر به مطالب کمک درسی کتاب فارسی پایه دوازدهم متوسطه دوم ، کلمه و عبارت « ماگرتا » را به همراه مطلب مورد نظر خود جستجو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله جواب سوالات درک و دریافت روان خوانی ارمیا صفحه ۱۴۷ کتاب فارسی دوازدهم متوسطه دوم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. نظرات خود را در بخش دیدگاه به اشتراک بگذارید. 😃

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *