ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی گنج حکمت کلان تر و اولی تر فارسی دوازدهم 🔼+ آرایه ها و کلمات

ترجمه و مفهوم و ارایه های ادبی حکایت کلان تر و اولی تر صفحه 128 درس 14 کتاب ادبیات فارسی پایه دوازدهم متوسطه دوم

معنی گنج حکمت کلان تر و اولی تر فارسی دوازدهم ؛ در این نوشته با معنی کلمات و مفهوم و آرایه های ادبی حکایت کلان تر و اولی تر صفحه ۱۲۸ درس چهاردهم کتاب ادبیات فارسی دوازدهم متوسطه دوم رشته های تجربی و ریاضی و انسانی و فنی حرفه ای آشنا می شوید. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: معنی حکایت به جوانمردی کوش فارسی دوازدهم

معنی گنج حکمت کلان تر و اولی تر فارسی دوازدهم
معنی گنج حکمت کلان تر و اولی تر فارسی دوازدهم

معنی و آرایه های ادبی حکایت کلان تر و اولی تر فارسی دوازدهم

بازگردانی و معنی گنج حکمت کلان تر و اولی تر به زبان ساده فارسی دوازدهم :

اشتری و گرگی و روباهی از روی مصاحبت مسافرت کردند و با ایشان از وجهِ و توشه، گِرده‌ای بیش نبود. چون زمانی برفتند و رنج راه در ایشان اثر کرد، بر لب آبی نشستند و میان ایشان از برای گِرده مخاصمت رفت. تا آخر‌الأمر بر آن قرار گرفت هر کدام از ایشان به زاد بیشتر، بدین گِرده خوردن اولیٰ‌تر.

معنی: روزی سه جانور شتر، گرگ و روباهی همراه هم به سفر رفتند و تنها آذوقه‌شان، یک قرص نان بود. بعد از اینکه مسافتی را رفتند، خسته شدند و کنار جوی آبی نشستند تا استراحت کنند و به خاطر خوردن قرص نان بینشان اختلاف افتاد. سرانجام اینگونه تصمیم گرفتند که هر کس از دیگران سن بیشتری داشته باشد برای خوردن نان شایسته‌تر در نظر گرفته شود. (بزرگتر از لحاظ سنی حق بیشتری داشته باشد.)

آرایه ها: آب در «لب آب»: مجاز از جوی آب
مصاحبت، مسافرت: سجع
قرار گرفتن: کنایه از تصمیم گرفتن و حکم دادن

اولی: شایسته؛ اولیتر: شایسته تر (با آنکه «اولیٰ» خود صفت تفضیلی است، در گذشته به آن «تر» افزوده اند)
حذف فعل «باشد» به قرینۀ معنوی

گرگ گفت: «پیش از آنکه خدای – تعالی – این جهان بیافریند، مرا به هفت روز پیش‌تر مادرم بزاد!» روباه گفت: «راست می‌گویی؛ من آن شب در آن موضع حاضر بودم و شما را چراغ فرا می‌داشتم و مادرت را اعانت می‌کردم!»

معنی: گرگ گفت: هفت روز قبل از آنکه خدای بلندمرتبه این جهان را بیافریند مادرم مرا به دنیا آورد. روباه هم گفت: تو راست می گویی، چون من آن شب آنجا بودم و چراغی برای شما گرفته بودم و به مادرت کمک می کردم!

آرایه ها: را در «شما را چراغ فرا داشتم»: حرف اضافه

پیام: تقدم و اولویت سالمندان.

اشتر چون مقالات گرگ و روباه بر آن گونه شنید، گردن دراز کرد و گِرده بر گرفت و بخورد و گفت: «هر که مرا ببیند، به حقیقت داند که از شما بسیار کلان‌ترم و جهان از شما زیادت دیده‌ام و بار بیشتر کشیده‌ام!»

معنی: شتر چون گفتگوی روباه و گرگ را بدین گونه شنید، گردنش را دراز کرد و نان را خورد و چنین گفت: هر که هیکل مرا ببیند، تصدیق خواهد کرد که سن و سال من از همۀ شما بیشتر است و به خوردن قرص نان، شایسته ترم.

آرایه ها: جهان زیادت دیدن کنایه از با تجربه بودن
سجع: دیده ام، کشیده ام
اغراق در جملاتی که گرگ و روباه درباره سن و سالشان بیان می‌کنند.

تاریخ ادبیات: «سندبادنامه» کتابی است از محمد بن علی ظهیری سمرقندی به زبان فارسی، که در نیمه اول قرن هفتم هجری نوشته شده است. این کتاب در قالب حکایت‌ها و قصه های کوتاه درباره علم اداره مملکت و رفتار با رعیت داست.

مفهوم و پیام حکایت کلان تر و اولی تر فارسی دوازدهم

این حکایت در مورد از خودگذشتگی می باشد و به ما می آموزد که در شرایط سخت از سهم خود بگذریم و به هم نوعان و دیگران کمک کنیم و فردی طمع کار نباشیم که فقط به فکر خودمان باشیم.

معنی واژگان و کلمات گنج حکمت کلان تر و اولی تر فارسی دوازدهم

اشتر: کاربرد پیشین شتر
مصاحبت: هم نشینی، هم صحبت داشتن، هم‌سخنی
وجه: سرمایه، پول، نقدینه
زاد: توشه، خوردنی و آشامیدنی که در سفر همراه می‌برند
گرده: قرص نان، نوعی نان

مخاصمت: دشمنی، خصومت
آخرالامر: سرانجام
به زاد بیشتر: سالمندتر
اولی: شایسته
اولی‌تر: شایسته تر
جمله معترضه: تعالی

پیشتر: قبل تر
فرا داشتن: بلند کردن و بر سر دست گرفتن؛ نگه‌ داشتن
اعانت: یاری دادن، یاری
مقالات: جِ مقالت، گفتارها، سخنان
کلان: دارای سن بیشتر، بزرگ
زیادت: بیشتر

همچنین بخوانید: معنی گنج حکمت تیرانا فارسی دوازدهم

توجه: شما دانش آموزان عزیز و کوشا می توانید برای دسترسی سریع تر و بهتر به مطالب کمک درسی کتاب فارسی پایه دوازدهم متوسطه دوم ، کلمه و عبارت « ماگرتا » را به همراه مطلب مورد نظر خود جستجو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله معنی و کلمات و آرایه های ادبی گنج حکمت کلان تر و اولی تر صفحه 128 درس چهاردهم کتاب فارسی دوازدهم متوسطه دوم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. نظرات خود را در بخش دیدگاه به اشتراک بگذارید. 😊

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !