سبک زندگی

پانسیون چیست 🕵🏻 و چه فرقی با خوابگاه و سوئیت دارد؟

پانسیون دقیقا یعنی چه؟ تفاوت های پانسیون با خوابگاه و خانه دانشجویی در چیست؟

پانسیون چیست؟ پانسیون یکی از محبوب ترین و پرتردد ترین مرکز ها اقامتی میباشد که در شهرهای مهاجر پذیر و کلان شهر از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است البته پانسیون چه فرقی با خوابگاه دارد؟

پانسیون ، اقامتگاه و خوابگاه پانسیون و اقامتگاه و خوابگاه، هر سه این واژه و کلمه ها به معنی مکانی می باشند که اشخاص مدتی را برای انجام فعالیت یا ادامه تحصیل در آنجا می‌گذرانند. در صورتیکه می‌خواهید با معنای پانسیون و اقامتگاه و خوابگاه و کاربردهای پانسیون و اقامتگاه و خوابگاه و همینطور تفاوت های پانسیون و اقامتگاه و خوابگاه آشنا گردید با بخش سبک زندگی ماگرتا در ادامه همراه باشید.

پانسیون چیست
پانسیون چیست

پانسیون چیست و چه کاربردی دارد؟

واژه پانسیون (به فرانسوی: pension) اقامتگاهی است که مشتریان با پرداخت هزینه ماهیانه یا حتی سالیانه ، می توانند از مسکن، خوراک، لوازم خانگی و سایر امکانات آنجا استفاده کنند.

پانسیون نوعی مکان اقامتی است که معمولاً برای اقامت گروه بزرگی از افراد مرتبط با هم یا هم صنف طراحی می‌شود. خوابگاه‌ها در دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدرسه‌های شبانه‌روزی رواج بیشتری دارند. پادگان‌های نظامی، مجتمع‌های ورزشی، ادارات و شرکت‌های بزرگ نیز به طور معمول دارای امکانات اقامتی و خوابگاهی هستند.

تاریخچه پانسیون در جهان قدمت طولانی دارند و در کشورهای دیگر به نام هاستل و نام های دیگر معروفند. در دوره ای از رکود اقتصادی و رشد بی رویه شهرنشینی در جهان معماران و شهرسازان به فکر چاره ای افتادند و مهم تر از همه آنها که سبک شان به سبک بین المللی مشهور شد، کسانی مانند اندر روهه و لوکوربوزیه و رایت طرح هایی را در کشورهای مختلفی از جهان ارائه دادند. بیشتر انبوه سازی های مسکن در کشورها مانند برزیل به ابتکار لوکوربوزیه به وجود آمد. این تمهید و روش نگاه به زندگی از دل شعار آنها بیرون آمد که می گفت: کوچک زیباست.

این تعبیر شاید تعبیر ساده ای باشد اما یکی از بنمایه های فکری بزرگترین معماران و شهرسازان جهان بود. این ایده آنها را واداشت که به سمت انبوه سازی بروند و در دل این انبوه سازی پانسیون و خانه ای خصوصی برای اجاره نیز متولد شد. در کلانشهرهایی که مشکل مسکن زیاد است، با کوچک سازی و انبوه سازی می توان بر مشکلات انسان شهرنشین فائق آمد.

زندگی امروز مدام در حال تغییر و تحول است و به تبع آن انسان شهرنشین نیز روابط و شکل زندگیش تغییر کرده است. انسان جامعه امروز قبل از آن که در جهان تکنولوژی قرار بگیرد نیازهای ساده ای داشت و یکی از نیازهای ساده او، تهیه مسکن بود.

مکانی که به نظر معماران جایی برای زندگی و در نزدیکی محل کار او قرار داشت و این مکان اهمیت بسیار یافته بود. اما با ورود تکنولوژی و صنعت و رشد شهر نشینی در جهان امروز، نیازهای انسان نیز پیچیده شده اند.

شهر نشینی پدیده تازه ای نیست اما با پیچیدگی دنیای مدرن، شهرنشینی نیز به شبکه ای از هزارتوهای پیچیده ای تبدیل شده است که روز به روز بر گستردگی و پیچیدگی آن افزوده می شود.

از این روست که معمار بزرگی مثل «لوکوربوزیه» از خانه امروزی چنین تعبیری دارد: «ماشینی برای زندگی» چرا که در زندگی شهرنشینی و در جهانی صنعتی، ماشین به استعاره انسان مدرن و شهرنشین تبدیل شده است .

انسانی که نبض زندگیش را بر اساس نظامِ ماشینِ زندگی شهری تنظیم می کند و شتاب و سرعت و مهم تر از همه اینها زمان برجستگی و اهمیتی صد چندان یافته است. انگار رؤیای نقاشان فوتوریست به واقعیت تبدیل شده باشد.

تفاوت بین پانسیون و خوابگاه
تفاوت بین پانسیون و خوابگاه

شباهت ها و تفاوت بین خوابگاه و پانسیون

در خوابگاهها و پانسیونها اتاق ها غالبا ۲ تخته ، ۴ تخته و یا ۶ تخته می باشند. پانسیون ها غالبا مقررات خاص خود را داشته و برای ورود و خروج، صرف صبحانه، ناهار و شام تایم خاصی را تعیین می کنند و ساکنین موظف هستند مطابق با این مقررات عمل کنند.

اتاق ها در پانسیون معمولا به صورت ماهیانه و گاهی به صورت سالیانه به ساکنین اجاره داده می شوند. بدیهی است که برای تاسیس پانسیون باید از اتحادیه هتلداران و اداره اماکن نیروی انتظامی تهران بزرگ مجوزهای مورد نظر اخذ گردد.

خوابگاه چیست؟

خوابگاه (dormitory) نوعی مکان اقامتی است که معمولاً برای اقامت گروه بزرگی از افراد مرتبط با هم یا هم صنف طراحی می‌شود. خوابگاه‌ها در دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدرسه‌های شبانه‌روزی رواج بیشتری دارند. پادگان‌های نظامی، مجتمع‌های ورزشی، ادارات و شرکت‌های بزرگ نیز به طور معمول دارای امکانات اقامتی و خوابگاهی هستند.

خوابگاه دانشجویی چیست؟

خوابگاه دانشجویی با مدیریت دانشگاه و برای اسکان دانشجویان کار می‌کند. دانشجویان متقاضی سکونت در خوابگاه، در طول تحصیل به صورت فردی یا گروهی، تمام یا بخشی از دوران تحصیلی خود را در خوابگاه می‌گذرانند خوابگاه‌های دانشجویی برای اقامت دانشجویان در در پردیس دانشگاه یا در بیرون از محیط دانشگاه طراحی و ساخته می‌شوند. اتاق‌های خوابگاه‌های دانشجویی می‌تواند انفرادی یا گروهی باشد.

پانسیون چیست؟

امروزه در شهرهای بزرگی مانند تهران که سیل بی رویه مهاجرت آن را به معادله ای هزار مجهولی تبدیل کرده است، مدام در درون خود پدیده های تازه ای را ارائه می دهد. پدیده هایی که نیاز انسان شهری و کلانشهر ها را برآورده می کند.

اکنون در سراسر شهر تهران مکان هایی به اسم پانسیون رواج یافته است که خدمات خود را به قشر شهرنشین ارائه می کند:

پانسیون ها در جهان قدمت طولانی دارند و در کشورهای دیگر به نام هاستل و نام های دیگر معروفند. اما وجود و رشد این مکان ها در تهران علاوه بر مسئله مسکن به استعاره ای از زندگی شهرنشینی بدل شده است.

 • امنیت حاکم در خوابگاه ها بسیار بیشتر از پانسیون ها می باشد
 • هزینه های اقامت در خوابگاه های بی شک بیشتر از اقامت در پانسیون ها می باشد.
 • خوابگاه ها بیشتر مراکز اقامتی مناسب برای دانشجویان می باشد و افراد عادی که با اهداف دیگری به دنبال مراکز اقامتی ارزان هستند، آن را در اولویت های خود قرار نمی دهند.
 • دسترسی به پانسیون ها شهر تهران بسیار راحت تر از خوابگاه های آن می باشد.
 • قوانین و مقررات حاکم بر خوابگاه ها کمی متفاوت تر از قوانین و مقررات حاکم در پانسیون ها می باشد و همین امر نیز سبب شده تا افراد بعد از مطالعه قوانین حاکم، اقدام به تصمیم گیری رزرو آن داشته باشند.

مزایا و معایب پانسیون ها

معایب پانسیون

بی شک هر مزایایی به دنبال خود، معایبی را نیز به دنبال خواهد داشت که افراد می توانند با آشنا بودن از معایب اقامت در پانسیون مورد نظر خود، سازگاری بسیار بهتری را برای اقامت در این مراکز داشته و این مدت کوتاه را با آرامش سپری کنند. از مهمترین و اصلی ترین معایب پانسیون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. شلوغی بسیار بالا در بسیاری از اتاق ها که این امر برای افرادی که به شلوغی حساس هستند بسیار مشکل و سخت می باشد.
 2. پایین بودن کیفیت خدمات و امکانات ارائه شده در مقایسه با هتل ها و خوابگاه
 3. پایین بودن میزان امنیت حاکم در برخی از پانسیون ها در مقایسه با دیگر مراکز اقامتی
 4. افراد مجبور هستند تا با افرادی که از فرهنگ های مختلفی هستند در یک مکان زندگی داشته باشند.
 5. جا نیفتادن زندگی در پانسیون ها توسط بسیاری از خانواده های سنتی ایران زمین
 6. شیوع انواع بسیار مختلفی از بیماری های در میان افرادی که در این مراکز اقامتی زندگی می کنند.
 7. نداشتن هیچ گونه حریم شخصی برای افرادی که در این مراکز اقامتی زندگی می کنند.
 8. امکان سرقت برخی از اشیا توسط سایر هم اتاقیان
 9. کمتر بودن امکانات پانسیون و موقتی بودن اقامت در این نوع از مراکز اقامتی

فواید پانسیون

بی شک پانسیون نیز مانند سایر واحدهای اقامتی دارای یک سری معایب و مزایایی می باشد که هر فردی که به دنبال اقامت در این مراکز اقامتی هستند بایستی به این موارد آگاهی لازم را داشته باشند تا بتوانند به راحتی خود را با شرایط جدید به وجود آمده فوق دهند.

لازم به ذکر است که فواید پانسیون بی شک از معایب آن بسیار بیشتر و زیادتر می باشد و این امر نیز سبب محبوبیت آن شده و افراد می توانند به راحتی پانسیون مورد نظر خود را انتخاب کرده و با پرداخت هزینه های بسیار کم، اقدام به اقامت شبانه داشته باشند. از مهمترین و اصلی ترین فواید اقامت در پانسیون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پرداخت هزینه های بسیار کمتر و مقرون به صرفه برای اقامت شبانه خود
 2. در اختیار داشتن تمام خدمات و امکانات لازم برای یک زندگی موقتی
 3. آشنا شدن با افراد بسیار مختلف که از شهرهای متفاوت به تهران آمده و اهداف مختلفی را دنبال می کنند.
 4. آشنا شدن با آداب و رسوم بسیار متنوع
 5. افراد با اقامت در این مراکز اقامتی دیگر تنها نبوده و می توانند شب نشینی های و دورهمی های بسیار دلنشینی را با هم اتاقیان خود داشته باشند.
 6. حاکم بودن قوانین و مقررات بسیار سرسخت که سبب به وجود آمدن نظام و نظم در این مراکز اقامتی شده است و این امر نیز به دنبال خود آرامشی را به وجود خواهد آورد.

حال شما نیز می توانید با توجه به مزایا و معایب زندگی در پانسیون، تصمیم خود را برای رزرو یکی از مناسب ترین آنها را قطعی کرده و در اولین فرصت به دست آمده، رزرو خود را انجام دهید تا بتوانید به ادامه تحصیل یا کار خود در شهرهای بزرگ از جمله تهران بپردازید.

پانسیون، اقامتگاه و خوابگاه ؛ اقسام پانسیون ها
پانسیون، اقامتگاه و خوابگاه ؛ اقسام پانسیون ها

انواع پانسیون ها

در بخش قبلی نیز به این امر اشاره شد که امروزه تعداد بسیار زیادی از انواع پانسیون را در مناطق مختلف شهر مشاهده کنید. البته انواع این مراکز اقامتی را با توجه به عوامل بسیار زیادی تقسیم بندی می کنند که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جنسیت افرادی که در پانسیون اقامت می کنند
 • نوع خدماتی که در این مراکز اقامتی ارائه می شود.
 • نوع دسترسی به این مراکز اقامتی

شما نیز می توانید با توجه به علاقه و بودجه ی در اختیار خود، یکی از بهترین و مناسب ترین آن را رزرو کرده و اقدام به اقامت داشته باشید. اسکان در این مراکز اقامتی از مهمترین موضوعاتی می باشد که ذهن بسیاری از افراد را به سوی خود جذب کرده است چرا که بسیاری از افراد با چگونگی زندگی در این نوع از مکان های اقامتی آگاهی کافی را در اختیار نداشته و همین موضوع سبب بروز نگرانی در افراد می شود.

در حالی که جای هیچ گونه نگرانی نبوده و شما می توانید به راحتی با کسب اطلاعات در مورد نحوه اقامت و زندگی با افراد دیگر اطلاعاتی را از همکاران ما به دست آورده و بتوانید با خیال راحت و بدون بروز مشکلی، در این مکان اقامت به مدت کوتاهی به زندگی بپردازید.

امروزه در شهرهای بسیار صنعتی و مدرنیته کل جهان می توانید زندگی ماشینی را مشاهده کنید که افراد از صبح تا شب به دنبال انجام امور مختلف بوده و یک تخت و مکانی را برای اقامت شبانه خود رزرو می کنند تا بتوانند هزینه های کمتری را در این خصوص پرداخت کرده و بتوانند از پس زندگی در شهرهای کلان و صنعتی بر بیایند.

نتیجه نهایی

پانسیون‌ها مقررات سفت و سخت‌تری نسبت به مسافرخانه یا هتل دارند و در واقع قوانین آن‌ها شباهت زیادی به برخی قوانین خوابگاه‌ها دارد. به طور مثال وعده‌های غذایی فقط در ساعات تعیین شده ارائه می‌شوند و درب پانسیون در ساعت مشخصی از شب بسته می‌شود.

پانسیون‌ها بیشتر مناسب کارمندان و در وهله بعد، آن دسته از دانشجویانی است که خوابگاه به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد و از پس هزینه‌های خانه دانشجویی هم برنمی‌آیند.

اگر فردی مقرراتی و برنامه ریزی هستید توصیه می شود از پانسیون ها استفاده کنید اما اگر دنبال آزادی عمل و آزادانه اید بهتر است دنبال خانه اجاره ای یا سوئیت باشید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

3 دیدگاه

 1. Ali گفت:

  اصلا توضیحات نتونست تفاوت بین پانسیون ، خوابگاه و سوئیت رو مشخص کنه ی مشت متن بی مصرف بالا گذاشتین

  1. طهرانی گفت:

   شما اگر تعریف بهتری دارید خوشحال میشیم در همین قسمت اضافه کنید
   سپاس

   1. Bahram گفت:

    سلام ممنون از توضیحات ایا کسی که کارمندودانشجو نیست و برای کار به تهران رفته میتونه از پانسیون استفاده کنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *