بارداری و کودکسبک زندگی

۵ تاثیر اصلی قصه های کودکانه بر رشد ذهنی و شخصیتی کودکان

چرا خواندن قصه های کودکانه برای فرزندتان بسیار مهم است؟ قصه های کودکانه در قالب موسیقی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که کودک خود را غرق در بازی کودکانه ای ببینید که نقش اصلی این بازی و داستان، شخصیت خود کودک شما نیست و او به جای یکی از شخصیت های کتاب هایش و قصه های کودکانه ای که تا به حال از زبان شما شنیده است، ایفای نقش می کند. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا پسران و دختران اسباب بازی های خاص، رنگ های خاص و داستان های خاص را انتخاب می کنند؟ چرا دخترها می خواهند لباس صورتی بپوشند و شاهزاده خانمی با لباس پرنسسی شوند یا پسرها می خواهند جنگجویان و ماجراجویان فضایی باشند؟

همه این ها به قصه های کودکانه ای که برای بچه ها گفته می شود، بر می گردد که می تواند تفاوت های اساسی میان آنها ایجاد کند. محققان دریافته‌اند که داستان‌ها تأثیر زیادی بر درک کودکان از نقش‌های فرهنگی و جنسیتی دارند. داستان‌ها فقط سواد کودکان را تقویت نمی‌کنند؛ بلکه آنها ارزش ها، باورها، نگرش ها و هنجارهای اجتماعی را منتقل می کنند که به نوبه خود، ادراک کودکان از واقعیت را شکل می دهد.

داستان های کودکانه برای سرگرم کردن کودکان
داستان های کودکانه برای سرگرم کردن کودکان

چرا خواندن قصه های کودکانه برای فرزندتان بسیار مهم است؟

 • تجربه احساسات جدید

کتاب خواندن و تعریف کردن قصه های کودکانه، به فرزند شما این امکان را می دهد که از دنیای خودش به دنیای دیگری از خیال و رویا وارد شود. کودکان در بین صفحات یک کتاب و یا بخش های یک قصه، می‌توانند در زندگی آن شخصیت‌های داستانی غرق شده و فرهنگی کاملاً متفاوت از فرهنگ بومی خود، بیاموزند. همچنین کتاب ها و داستان ها، کلمات و عبارات جدید را به کودک می آموزند و به آن ها این فرصت را می دهد که طیف وسیعی از احساسات جدید را تجربه کنند و مهارت‌ها و دانش‌هایی را که برای زندگی در اجتماع به آن احتیاج دارند، فرا گیرند.

 • بهبود رابطه‌ی والدین و فرزندان

یکی از رفتارهایی که به صمیمت بین والدین و کودکان و نزدیکی بیشتر آنها کمک می کند، خواندن کتاب و قصه های کودکانه با همدیگر است. گذراندن وقت کودکان و والدین با هم، در حین خواندن قصه های کودکانه با صدای بلند، به ایجاد پیوندهای قوی والدین و فرزند کمک می کند و در تقویت رشد سالم مغز کودک موثر است. کودکانی که بیشتر برایشان قصه خوانده می‌شود، مهارت‌های زبانی و شنیداری بهتری دارند، ارتباطات عاطفی قوی‌تری با عزیزانشان تجربه می‌کنند و عشق مادام‌العمر به خواندن کتاب و قصه پیدا می‌کنند.

قصه برای کودکان
قصه برای کودکان
 • تقویت یادگیری در کودکان

به دلیل پتانسیل بالای قصه های کودکانه در بهبود یادگیری کودکان، اثرات کتاب خواندن بر رشد کودک، بسیار گسترده است و مطالعات متعدد، بر مزایای آن تاکید کرده اند. به این ترتیب، معلمان و والدین در موقعیت بسیار خوبی قرار دارند تا اطمینان حاصل کنند که خواندن، بخشی کلیدی از برنامه روزانه کودکان باشد. در ادامه این مطلب اطلاعات بیشتری را در مورد چرایی اهمیت این موضوع بررسی می کنیم و فواید کتاب خواندن و روایت قصه های کودکانه برای فرزندان عزیزتان را برمی شمریم.

 • پرواز کودک در دنیای خیالی‌اش

خواندن قصه های کودکانه برای کودکان، قوه تخیل آنها را تحریک می کند و درک آنها را از جهان گسترش می دهد، به خصوص کتاب هایی که تصویر های رنگی از شخصیت های داستان ارائه می دهد. به طور مثال، اکثر کودکان پس از شنیدن داستان ها و یا دیدن برنامه های کودک، خود را به جای قهرمان ها و شخصیت های داستان تصور می کنند و این نقش بازی کردن، ذهن کودک را برای یادگیری آماده تر می کند و به رشد و پرورش استعدادهای شکوفا نشده کودکان کمک می کند.

 • درک بهتر کودک از دنیای پیرامونش

روایت قصه های کودکانه متعدد برای کودکان، آن ها را برای درک کلمات پرورش می دهد و در آینده و در مدرسه نیز در پیشرفت آنها کمک کننده است. دانشمندان ثابت کرده اند که کتاب خواندن برای کودک، مهارت های شناختی و ادراکی کودکان را بهبود می بخشد و در رشد بهتر آنها از همه جنبه های فردی و اجتماعی بسیار موثر است.

به طور کلی، خواندن قصه های کودکانه با صدای بلند یک فعالیت لذت بخش می باشد که هم والدین و هم فرزندان می توانند از آن لذت ببرند. علاوه بر این، قصه خواندن فعالیتی است که معلمان هم در مدرسه و یا مهد کودک می توانند به وسیله آن کودکان را سرگرم کنند و هم نکات زیادی از زندگی را در قالب داستان وارد ذهن کودک کنند؛ بنابراین بهتر است به طور منظم، چه در مدرسه و چه در خانه، کودکان را تشویق به شنیدن این داستان ها و قصه های کودکانه بکنیم.

سایر فواید خواندن کتاب و قصه های کودکانه در کودکان:

 • نوعی تمرین برای مغز است.
 • سرگرمی هیجان انگیز و رایگان است.
 • تمرکز کردن و توانایی ایجاد تمرکز را بهبود می بخشد.
 • اطلاعات و دانش والدین را بالاتر می برد.
 • خواندن قصه های کودکانه باعث بهتر خوابیدن کودک می شود.
 • انگیزه را در کودک بیشتر می کند.
 • قصه های کودکانه استرس والدین و فرزند را کاهش می دهند.
قصه های خواب آور برای کودکان

قصه های کودکانه در قالب موسیقی

قصه خواندن تنها راه کمک به رشد زبان و سواد کودک شما نیست. گفتن داستان، آواز خواندن و گفتن قصه های کودکانه در قالب موسیقی نیز فعالیت های عالی برای پیشرفت ذهن کودکان و بهبود مهارت های سواد آموزی اولیه هستند و هم زمان فرزند شما را هم بسیار سرگرم کرده و هم با ریتم شاد قصه های صوتی ، کودک شما از این فعالیت ها بیشتر از کتاب خواندن لذت خواهد برد.

موسیقی هنر ذاتی انسان است، به طوری که از بدو تولد در وجود همه انسان ها میل به شنیدن ریتم و آهنگ احساس می شود. شما و فرزندتان ممکن است دوست داشته باشید، داستان های خود را بسازید یا داستان هایی از خانواده را با آهنگ کودکانه مورد علاقه خود ترکیب کنید. در خانه، در راه مدرسه، در حمام و یا اتاق انتظار پزشک و در هر مکان دیگری، اگر دوست دارید، می توانید به جای خواندن کلمات، در مورد تصاویر کتاب ها با ریتم مورد علاقه فرزند خود صحبت کنید. آیا شما و فرزندتان می توانید با هم داستان بسازید؟ هر کاری که می توانید با آهنگ و کلمات بکنید و بعدها اثرات آن را در ذهن و شخصیت کودک خود ببینید. فرزند شما کلمات را یاد می گیرد و مهارت های زبانی خود را از طریق آهنگ ها، داستان ها و مکالماتی که با هم به اشتراک می گذارید، توسعه می دهد.

کلام پایانی

و در پایان باید گفت قصه گویی از گذشته های دور تا دنیای مدرن امروز، وسیله ای برای سرگرمی، یادگیری و تجربه اندوزی بوده است. داستان ها می توانند تاثیرات مثبتی داشته باشند، با این حال، تأثیرات منفی آنها را نیز نمی توان انکار کرد. گاه پرداختن بیش از حد به رویا و خیال، کودک را از زندگی واقعی دور می کند و تصوراتی به او می دهد که ممکن است در واقعیت زندگی اجتماعی به او ضربه بزنند؛ بنابراین رعایت تعادل میان داستان و واقعیت، امری مهم است که توصیه می شود در این زمینه از قصه های کودکانه زیر نظر کارشناسان و روان شناسان خبره بهره گرفته و یا به وب سایت های معتبر و علمی محتوای کودکانه مانند وب سایت کودک وولک به آدرس   www.voolak.com مراجعه کنید.

محتواهای موجود در وب سایت وولک و داستان ها و آموزش های این سایت، مرز خیال و رویا با حقیقت را برای کودکان شما مشخص می کند و تعریف کردن قصه های کودکانه از زبان شخصیت های محبوب و با نمک، باعث شده است تا کودکان، مشتاق شنیدن این داستان های آموزنده باشند و علاوه بر سرگرم شدن کودکان، مطالب مفید زیادی را در بستر قصه ها، آهنگ ها و رنگ ها به فرزندان شما می آموزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *