بارداری و کودکسبک زندگی

بهترین راه شاد کردن بچه یک تا دو سال

فکر می کنید چه چیزی موجب می‌شود تا یک کودک شاد داشته باشیم؟ کارشناسان کودک معتقدند که خوشبختی چیزی نیست که ما به صورت فیزیکی به کودکانمان هدیه بدهیم، بلکه باید خوشبختی را به کودکان آموزش داد. ادوارد هالوول روانپزشک و نویسنده می‌گوید کودکانی که امکانات بیش از اندازه برایشان مهیا می‌شود، در نوجوانی بسیار بدبین خواهند شد. زیرا خوشبختی فرمولی داخلی است نه خارجی.

کودک شاد
کودک شاد

احساسات کودک را بخوانید

از روی رفتار کودک نوپای خود می‌توانید شادی یا ناراحتی او را بفهمید. به علائم زیر دقت کنید:

  • کودک شاد: لبخند می‌زند، کنجکاوی نشان می‌دهد، به کودکان علاقه نشان می‌دهد و نیاز به تحریک مداوم ندارد.
  • کودک ناراضی: ساکت است، خیلی غذا نمی‌خورد، بطور خودجوش با کودکان دیگر درگیر نمی‌شود، بازی نمی‌کند، سوال نمی‌کند.

اگر شما یک کودک طبیعی خجالتی یا درونگرا  داشته باشید؛ طبیعتا زیاد نمی‌خندد یا زیاد تعامل برقرار نمی‌کند. این علائم برای کودک درونگرای شما به معنای آن نیست که او یک کودک ناراضی است. در مورد کودک خجالتی هم باید گفت که خجالتی بودن، با غم و اندوه تفاوت دارد. برای کودکان خجالتی یا منزوی باید به تغییر رفتار آن‌ها دقت کنید.

پائول هالینگر استاد روانپزشکی در شیکاگو برخی از سیگنال های ذاتی کودکان برای برقراری احساسات را به شکل زیر شناسایی کرده است. دو سیگنال “علاقه” و “لذت” احساسات مثبت و مربوط به کودک شاد هستند و سیگنال های منفی “پریشانی”، “عصبایت” و “ترس” مربوط به کودکان ناراحت هستند. هر کودکی در مواجه با اتفاقات ممکن است واکنش متفاوتی از خود نشان دهد. مثلا برخی از کودکان ممکن است به والدین خود بچسبند، برخی ممکن است عقب نشینی کنند و… زمانی که با خلق و خوی فرزند خود آشنا می‌شوید، در یادگیری نشانه هایی که چیزی در دنیای او درست نیست، بهتر خواهید شد.

با کودک نوپای خود لذت ببرید

بهترین راه خوشحال کردن بچه ها
بهترین راه خوشحال کردن بچه ها

اگرچه خرید اسباب بازی پسرانه و دخترانه یا خوردن بستنی رویای فرزند شما است، ولی چیزی که او را به یک کودک شاد تبدیل می‌کند، بازی کردن با او و توجه به او است. بازی باعث شادی کودک و رشد مهارت‌های ضروری برای ایجاد شادی در آینده می‌شود. بازی بدون ساختار به او این امکان را می‌دهد که آن چیزی که دوست دارد را خلق کند.

به کودک 1 تا 2 ساله خود کمک کنید، مهارت جدید کسب کند

اکثر افراد شاد بر یک مهارت تسلط دارند، مثلا اگر کودک شما پرتاپ توپ به سمت شما را تمرین کند، یاد می‌گیرد که چگونه باید توپ پرتاپ کند که درست باشد (از اشتباهاتش درس می‌گیرد)، همچنین پشتکار و نظم را یاد می‌گیرد و سپس با تلاش، موفقیت را تجربه می‌کند.

از جمله دست آوردهای کسب مهارت این است که او متوجه می‌شود، می‌تواند زندگی خود را کنترل کند. از تلاش برای انجام کارها احساس رضایت می‌کند. احساس کنترل داشتن بر زندگی یکی از عوامل مهم در تعیین شادی بزرگسالان است.

اجازه رویارویی با مسائل

والدین سعی می‌کنند همواره تمام چیزها را برای فرزند خود مهیا کنند تا او را خوشحال کنند. درست است که رفع نیاز باید تا حدود زیادی وجود داشته باشد، اما کارشناسان کودک توصیه می‌کنند تا والدین همیشه وارد عمل نشوند و اجازه دهند تا کودک خودش مساله را حل کند. بگذارید بجنگد و مسائل را خودش بفهمد، این اجازه می‌دهد تا کودک شما مهارت حل مساله و کنار آمدن با مشکلات را یاد بگیرد. یادتان باشد سلامت کودک شما از هرچیزی مهم‌تر است.

دادن طیف وسیعی از تجربیات مختلف به کودک 1 تا 2 ساله (حتی تجربیات دشوار و ناامید کننده)، موجب افزایش احساس قدرت درونی می‌شود، که این خود عامل شادی است.

مهارت یادگیری نحوه مقابله با ناامیدی و درک شکست‌های اجتناب ناپذیر، برای داشتن یک کودک شاد لازم و ضروری است. اما توجه داشته باشید که نقش شما به عنوان والد این است که کودک را به سمت حل مساله راهنمایی کنید، نه ارائه جواب مساله.

بهترین راه شاد کردن کودک
بهترین راه شاد کردن کودک

ایجاد حس استقلال

اگر کودک 1 تا 2 ساله شما حس استقلال و اعتماد به نفس داشته باشد، ظرف عزت نفس او پر از شادی و احترام به خود می‌شود. یکی از راه‌های پر کردن ظرف عزت نفس که در کودکی شکل می‌گیرد این است که کودک خود را تشویق کنید تا به مدت 10 تا 15 دقیقه در طول روز به تنهایی بازی کند.

گاهی ناراحتی اشکالی ندارد

والدین بصورت مداوم سعی می‌کنند جلوی ناراحتی کودک خود را بگیرند. اگر مثلا او یه یک تولد دعوت نشود و دچار طردشدگی شود، یا به دلیل اینکه به چیزی که می‌خواسته نرسیده باشد و گریه کند، نگران نمی شوند.

بنابراین ما برای درک درستی از زندگی به کودک مان بدهیم باید این درک را به فرزند خود بدهیم که واقعا گاهی ناراحت بودن اشکالی ندارد و غمگین بودن بخشی از زندگی است. اگر شما به عنوان والد سعی کنید هر ناراحتی را از بین ببرید، ممکن است این پیام را ارسال کنید که ناراحتی اشتباه است و غم و اندوه را نباید به رسمیت شناخت. بنابراین به کودک خود اجازه تجربه غم را بدهید.

کمک به فرزندان در بیان شفاهی احساس

به فرزندان خود بیاموزید که احساسات خود را بیان کنند. کودک خردسال کلمات شاد یا عصبی را خیلی زود درک می‌کند. وقتی آنها بیان احساسات خود را بصورت شفاهی می‌آموزند، ظرفیت بسیار بزرگ و کاملا جدیدی برای تشخیص و مدیریت احساسات خود بدست می‌آورند.

بخشیدن و به اشتراک گذاشتن را به فرزندان خود یاد دهید

به کودک نوپا در طول فرایند رشد آموزش دهید که کمک به دیگران چقدر می‌تواند رضایت بخش باشد. افرادی که در زندگی خود معنا دارند کمتر احساس افسردگی می‌کنند. مثلا کودکان دختر نوزاد خود را هنگام خرید لباس نوزادی دخترانه بغل کنید و ببرید تا حداقل لباس‌ها را تماشا کند.

الگویی برای کودک 1 تا 2 ساله خود باشید

دوارا وانگ استاد روانپزشکی در دانشگاه نیومکزیکو می‌گوید خلق و خوی شما از طریق رفتارتان به فرزندتان منتقل می‌شود. این خبر می‌تواند خوب یا بد باشد، اما بچه ها حتی کودکان خردسال، روحیه والدین خود را درک و تقلید می‌کنند. بنابراین بهتر است از چیزهای کوچک لذت ببرید و برای آن چیزی که هستید سپاسگزار باشید. در این‌صورت الگوی مثبتی برای فرزند خود خواهید بود. به کودک خود کمک کنید تا نیمه پر لیوان را ببیند. مثلا اگر برای رفتن پارک هوا طوفانی شد، با او کلوچه بپزید. به او یاد دهید: به جای غمگین شدن از چیزهایی که ندارد با چیزهایی که دارد، شاد باشد.

شما با انجام یک سری کارها می‌توانید کودک شاد و خوشحالی را پرورش دهید. علاوه بر کارهایی که در متن گفته شد می‌توانید از موارد دیگری نیز استفاده کنید. خوردن شام با اعضای خانواده حس همبستگی را در کودک ایجاد می‌کند. محیط زندگی در روحیه بسیار مهم است بنابراین سعی کنید محیط را شاد نگه دارید. برای اینکه یک کودک شاد داشته باشید، باید اول روی شادی خود کار کنید. در مجله اینترنتی مدیسه می‌توانید بهترین روش‌هایی که با آن می‌توانید سبک زندگی بهتری را تجربه کنید و آن را به میزان زیادی بهبود ببخشید، پیدا کنید. حتما از این مجله برای شناسایی این تکنیک‌های فوق‌العاده استفاده کنید تا با راهنمایی‌های نویسندگان مدیسه بتوانید سبک زندگی خود را به جهشی بزرگ بهبود ببخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 4 =