بارداری و کودکسبک زندگی

بهترین زمان برای بارداری چه زمانی است ؟ تایم مناسب حاملگی

انتخاب مناسب‌ترین زمان برای انجام بارداری کی هست ؟

زمان مناسب برای بارداری چه زمانی است ؟ این سوالی است که ممکن است ذهن بسیاری از ما را به خود مشغول کرده باشد.زمان‌ بندی مهم‌ترین موضوع برای افزایش شانس بارداری است. اسپرم بین سه تا پنج روز زنده می‌ماند، اما تخمک فقط ۱۲ تا ۲۴ ساعت زنده است، بنابراین بهتر است به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که در زمان تخمک‌گذاری به میزان کافی اسپرم زنده و سالم در لوله‌های رحم وجود داشته باشد. با ماگرتا همراه باشید.

حاملگی و بارداری
حاملگی و بارداری

مهم ترین نکته در بارداری، وقت شناس بودن است! در طول هر ماه تنها ۱۲ تا ۲۴ ساعت فرصت دارید تا برای حامله شدن اقدام کنید. خانم ها در طی ماه یک تخمک آزاد می کنند که ۱۲ تا ۲۴ ساعت زنده می ماند و در طی این زمان باید اسپرم به آن برسد تا لقاح انجام شود.

اسپرم ها هم تنها ۲ تا ۳ روز می توانند زنده بمانند و از این جهت باید به این زمان بسیار دقت کرد. برای آنکه احتمال بارداری را افزایش دهید، بهترین زمان آمیزش تقریبا ۱الی۲ روز قبل از تخمک گذاری تا روز تخم گذاری می باشد.

شما تقریبا ۳ روز برای این کار فرصت دارید تا شانستان را امتحان کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که در طول این چند روز باید تعداد آمیزش هایتان را هم بیشتر کنید تا احتمال را بالاتر ببرید زیرا در این زمان لوله رحم برای هدایت اسپرم بسیار آماده است.

زمان تخمک گذاری در خانم ها چه زمانی است؟

برای شناسایی بهترین زمان بارداری بهتر است در ابتدا با فرایند تخمک‌گذاری آشنایی بیشتری داشته باشیم. هنگامي كه يك نوزاد دختر متولد مي‌شود، تخمدان‌هايش حاوي ميليون‌ها تخمك نابالغ خواهد بود. بعد از سن بلوغ به طور فیزیولوژیک در هر ماه تنها يك تخمک ، از بین تخمک های نابالغ موجود در تخمدان، بالغ شده و آزاد می‌گردد. نقش تحریک تخمدان ها برای تخمک گذاری بر عهده مغز می باشد. هورمون های غده هیپوفیز مغز هر ماه تخمدان را تحریک کرده تا تخمک گذاری اتفاق افتد.

سپس تخمک آزاد شده، به سمت لوله فالوپ (لوله رحم) حرکت می کند، تخمک بالغ تنها ۱۲ تا ۲۴ ساعت قابلیت زنده ماندن را دارد. اگر تخمک در این فاصله زمانی به کمک اسپرم بارور نشود، بوسيله پوشش داخلی رحم، جذب خواهد شد.

فرایند تخمك‌گذاري، مي‌تواند تحت تاثير عوامل مختلفی، مانند استرس، اضطراب، بيماري يا به هم خوردن روال معمول زندگي، تغيير كند.

تا قبل از یائسگی، در هر دوره قاعدگی یک تخمک به رشد کامل رسیده و از تخمدان خارج می شود و به سرعت به سمت لوله فالوپ ( شیپور رحمی ) و سپس از آنجا به سمت داخل رحم حرکت می کند .

تخمک گذاری در بارداری

علائم تخمک گذاری چیست؟

تخمک گذاری در بعضی از خانم ها بدون احساس علایم خاصی صورت می گیرد اما بعضی دیگر خودشان متوجه تخمک گذاری می شوند. اگر از دسته اول هستید می توانید نشانه های زیر را در نظر بگیرید و در زمان تقریبی تخمک گذاری به آن ها دقت کنید تا زمان مناسب برای بارداری را به خوبی پیدا کنید.

احساس دردی خفیف در ناحیه زیر شکم

احساس حساس شدن پستان ها

ترشحات بیشتر از حالت عادی در واژن و همچنین غلیظ تر شدن این ترشحات

دمای بدن خود را از چند روز قبل اندازه گیری نمایید تا میانگین آن را متوجه شوید. این بدست آوردن دمای بدن برای روز تخمک گذاری بسیار اهمیت دارد زیرا در این روز دمای بدن مقداری افزایش میابد. این افزایش دما خیلی محسوس نیست و تقریبا ۰.۴ تا ۱ درجه افزایش دما خواهید داشت.

دقت داشته باشید که این کار را هرچه بیشتر انجام داده باشید اطلاعاتتان دقیق تر و در نتیجه زمان تخمک گذاری را دقیق تر می توانید تعیین کنید.

پریودی نامنظم در تعیین زمان مناسب برای بارداری

عوامل بسیاری بر روی تعداد و زمان عادت ماهانه خانم ها تاثیر دارند. به عنوان مثال ورزش های سنگین و شدید، افزایش و کاهش وزن، اضطراب، تغذیه و بسیاری عوامل دیگر می توانند زمان اتفاق افتادن این دوره را جابجا کنند و حتی جلوی آن را بگیرند! به طور معمول هر خانمی در طول سال ۱۲ بار پریود می شود اما عواملی که گفتیم می توانند باعث کمتر شدن یا حتی جلوگیری از پریود شوند. از این جهت دقت به زمان و تعداد عادات ماهانه در طول چند ماه و یادداشت آن ها می تواند یک تصویر کلی از نوع پریود شدنتان را به شما بدهد.

زمان پریودی در حاملگی

چه زمانی شانس باردار شدن کمتر و چه زمانی بیشتر است ؟

یافته های محققان در این رابطه شامل:
پنج روز پیش از تخمک گذاری:0.4تا 7 درصد شانس بارداری
چهار روز قبل از تخمک گذاری:8 تا 17 درصد
سه روز قبل از تخمک گذاری:8 تا 23 درصد
دو روز قبل از تخمک گذاری:13 تا 29 درصد
یک روز پیش از تخمک گذاری:21 تا 34 درصد
روز تخمک گذاری :8 تا 33 درصد
یک روز بعد از تخمک گذاری:0.8 تا 11 درصد
دو روز گذشته:3 تا 9 درصد
با توجه به حداقل مطالعه، حتی پتانسیل بارداری شش تا هفت روز پیش از تخمک گذاری وجود دارد ،. احتمال خیلی ضعیف و کمتر از 1 درصد وجود دارد اما مهم است بدانید fertile window ممکن است تا 10 روز طول بکشد .

با نگاه به آمارهای بالا، ممکن است متوجه تفاوت های روز به روز باشید . برای مثال، سه روز پیش از تخمک گذاری احتمال بارداری در هر جایی از 8 تا 23 درصد می رسد. پس چرا چنین تغییرات بزرگی وجود دارند ؟، هر مطالعه یک روش برای محاسبه روز تخمک گذاری به کار می برد.

این به این معنی است روز تخمک گذاری ممکن است با یک روز در مطالعه دیگر تطابق نداشته باشد .دوم، مطالعات با تعداد شرکت کنندگان و دوره های بارداری محدود بودند. تنها به این دلیل که یک نفر می تواند قبل از اینکه این کار را انجام دهد ، باردار شود، به این معنا نیست که آن ها این کار را انجام خواهند داد .

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 1 =