سبک زندگی

جواب درس ۸ هویت اجتماعی دوازدهم ؛ بعد فرهنگی هویت ایران

گام به گام درس 8 کتاب هویت اجتماعی پایه دوازدهم (علوم اجتماعی) و پاسخ سوالات صفحه 65 و 66 درس بعد فرهنگی هویت ایران

جواب سوال های درس هشتم (۸) هویت اجتماعی دوازدهم که شامل تحلیل کنید صفحه ۶۵، مفاهیم اساسی، خلاصه کنید و آنچه از این درس آموختیم صفحه ۶۶ می باشد را در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا برای شما آماده کرده ایم.

مطلب پیشنهادی: جواب درس ۷ هویت اجتماعی دوازدهم

جواب درس ۸ هویت اجتماعی دوازدهم
جواب درس هشتم هویت اجتماعی دوازدهم

جواب درس هشتم هویت اجتماعی دوازدهم تحلیل کنید صفحه ۶۵

حجاب و پوشش به عنوان نماد هویت جوامع اسلامی در صد سال اخیر فراز و فرودهایی داشته است. در دوران رضاخان، حجاب مسئله و معضل درون جامعه ایران بود و زنان مسلمان اجازه رعایت ضوابط دینی خود را نداشتند. اینک حجاب مسئل کشورهای اروپایی شده است و برخی از کشورهای اروپایی از ورود زنان با حجاب به مراکز آموزشی ممانعت می‌کنند. مسئله شدن حجاب در کشورهای اروپایی را با توجه به هویت فرهنگی جوامع اسلامی تحلیل کنید.

پاسخ: پس از انقلاب اسلامی، حجاب در غرب به عنوان نماد اسلام تلقی شد و از این رو حساسیت ها نسبت به آن افزایش یافت. در برخی کشورها، حضور زنان با حجاب در مراسم رسمی و مراکز علمی ممنوع است. عواملی چون صدور انقلاب اسلامی، تعامل فرهنگی و اجتماعی کشورهای اسلامی با کشورهای اروپایی، تقابل فرهنگی کشورهای اسلامی با کشورهای اروپایی از جمله عوامل این موضوع است.

پاسخ مفاهیم اساسی صفحه ۶۶ هویت اجتماعی دوازدهم درس ۸

  • هویت ایرانی اسلامی انقلابی
  • انقلاب اسلامی ایران
  • بیداری اسلامی

خلاصه کنید صفحه ۶۶ کتاب هویت اجتماعی دوازدهم

ایرانیان با مشارکت در حیات فکری جهان اسلام، زبان فارسی را به زبان دوم جهان اسلام تبدیل کردند.
انقلاب اسلامی ایران با بازگشت به توحید و معنویت، افق های جدیدی را به روی جهان اسلام گشود.
قدرت سیاسی و انقلابی غرب در ابتدا بخش هایی از ذهن مسلمانان را وارد خودباختگی فرهنگی کرد.

آنچه از این درس آموختیم صفحه ۶۶ هویت اجتماعی دوازدهم

هویت ایرانی در گذر زمان تغییرات بسیاری کرده است؛ این تغییرات به قبل و بعد از اسلام تقسیم می‌شود. بعد از ظهور اسلام و حضور آن در ایران، هویت ایرانی، بعدی توحیدی – دینی گرفت. جهان اسلام در طول تاریخ خود با هجوم نظامی و سیاسی اقوام گوناگون مواجه شده و برخوردهای متفاوتی با این هجوم‌ها داشته؛ انواع برخورد اسلام با این هجوم‌ها عبارت است از: دفع مهاجمان، جذب و هضم مهاجمان، خود باختگی فرهنگی. هویت ایرانی پس از انقلاب اسلامی تغییر کرد و به خویشتن الهی و توحیدی خود بازگشت.

همچنین بخوانید: جواب سوالات درس ۶ هویت اجتماعی دوازدهم

☑️ در این نوشته جواب درس ۸ هویت اجتماعی دوازدهم را مرور کردیم، جهت مشاهده گام به گام سایر درس های کتاب کافیست شماره درس را به همراه عبارت ماگرتا در گوگل جست و جو کنید. همچنین اگر سوالی دارید آن را از قسمت دیدگاه بپرسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =