سبک زندگیسلامت

قرص داکسی سایکلین چیست ؟ درمان عفونت ها و جوش + عوارض

مروری بر نحوه اثر قرص داکسی سایکلین ، عوارض و نحوه مصرف در بزرگسالان ، کودکان و مادران باردار

قرص داکسی سایکلین (Doxycycline) نوعی آنتی بیوتیک از دسته تتراسایکلین است که با جلوگیری از ساختن پروتئین باکتریایی رشد این پروتئین را متوقف کرده و عفونت شما را درمان می کند. این دارو برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی ، از جمله مواردی که باعث آکنه می شوند ، استفاده می شود. در ادامه با بخش دارونامه ماگرتا همراه باشید.

⛔ توجه داشته باشید که این آنتی بیوتیک برای عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی ، آنفولانزا) موثر نخواهد بود. استفاده از هر نوع آنتی بیوتیک در صورت عدم نیاز باعث می شود که در درمان عفونت های بعدی موثر نباشد.

نامهای تجاری :

Acticlate، Adoxa CK، Adoxa Pak، Adoxa TT، Alodox، Avidoxy، Doryx، Mondoxyne NL، Monodox، Morgidox، Oracea، Oraxyl، Periostat Targadox، Vibramycin کلسیم، Vibramycin Hyclate، Vibramycin monohyds، Tabra

سلب مسئولیت: هدف ما از ارائه این مقاله این است که اطلاعات مناسبی را در اختیار شما قرار دهیم. با این حال ، از آنجا که تاثیرات دارو بر هر شخص متفاوت است ، ما نمی توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمام عوارض جانبی احتمالی باشد. این اطلاعات جایگزینی برای مشاوره پزشکی نیست و حتما تحت نظر پزشک متخصص این دارو را مصرف کنید.

روش و مقدار مصرف قرص داکسی سایکلین

مقدار مصرف این دارو بستگی به شرایط پزشکی شما دارد و پزشک شما مشخص می کند که چه مقدار از دارو را مصرف کنید ، برای كودكان نیز ممکن است دوز مصرفی براساس وزن باشد اما به طور معمول قرص داکسی سایکلین طبق دستور زیر مصرف می شود.

💡 نحوه مصرف در بالغین: 100 میلی گرم (یک قرص 100 یا کپسول)، هر 12 ساعت یک بار استفاده می شود.

💡 نحوه مصرف در کودکان بالای 8 سال و وزن کمتر از 45 کیلوگرم:

روز اول درمان 4.4 میلی گرم بر کیلو گرم هر 12 ساعت یک بار از راه خوراکی استفاده می شود. سپس روزانه 2.2 تا 4.4 میلی گرم بر کیلوگرم هر 12 ساعت استفاده می شود.در مورد کودکان با وزن بیشتر از 45 کیلوگرم، دوز مانند بالغین است.

⛔کودکان فقط باید در مواردی که شرایط شدید یا تهدید کننده زندگی مانند آنتراکس یا تب خال خال کوهی راکسیکلین دارد ، از قرص داکسی سایکلین استفاده کنند.

💡 مصرف در بارداری : داکسی سایکلین می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است بر رشد استخوان و دندان در یک نوزاد تاثیر بگذارد.

برای تاثیر گذاری بیشتر این موارد را رعایت کنید !

این دارو را با یک لیوان آب کامل مصرف کنید. در صورت بروز ناراحتی معده ، مصرف آن با غذا یا شیر ممکن است کمک کند. حداقل 30 دقیقه بعد از مصرف این دارو دراز نکشید.

قرص داکسی سایکلین را در مواقع مساوی مسکن مصرف کنید به عبارتی هر روز در ساعتی مشخص این دارو مصرف کنید. اگر از فرم مایع این دارو استفاده می کنید ، قبل از هر دوز ، بطری را به خوبی تکان دهید. با استفاده از دستگاه / قاشق مخصوص اندازه گیری ، دوز را با دقت اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز صحیح را دریافت نکنید.

✅ حتی اگر علائم بهبودی را در خود میبینید مصرف این دارو را تا زمان کامل شدن طول درمان مشخص شده مصرف کنید. قطع زودهنگام دارو ممکن است باعث شود که باکتری ها به رشد خود ادامه دهند ، که ممکن است منجر به بازگشت عفونت شود

🌞 از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا تختهای برنزه خودداری کنید. داکسی سایکلین می تواند شما را به راحتی آفتاب سوخته کند. هنگام بیرون از منزل لباس محافظ بپوشید و از ضد آفتاب استفاده کنید (SPF 30 یا بالاتر).

عوارض جانبی داکسی سایکلین

عوارض جانبی رایج داکسی سایکلین شامل موارد زیر می باشد:

 • تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • حساسیت به خورشید
 • تغییر رنگ موقت دندان های بزرگسالی (با تمیز کردن دندانپزشک پس از قطع دارو از بین می رود)

💡 اگر این اثرات خفیف باشد ، ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر آنها شدیدتر هستند یا از بین نمی روند ، با پزشک خود صحبت کنید.

عوارض جانبی جدی قرص داکسی سایکلین ، در صورت بروز عوارضی که در ادامه بیان می شوند فوراً با پزشک و فوریتی های پزشکی تماس بگیرید.

 • اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک. علائم شامل موارد زیر است: اسهال شدید ، اسهال خونی
 • گرفتگی معده و درد
 • تب
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن
 • فشار خون بالا در جمجمه
 • تاری تاری
 • بینایی دوگانه
 • تحریک مری یا زخم در مری شما با علائم سوزش یا درد در سینه کم خونی
 • درد در قسمت بالای شکم یا درد در شکم شما که به پشت شما منتقل می شود یا بعد از خوردن بدتر می شود
 • واکنش های پوستی جدی همراه با تاول و بثورات لکه های بنفش کوچک

هشدارهای مهم قبل از مصرف دارو

هشدار های مهم مصرف دارو
هشدار های مهم مصرف دارو

❌ تغییر دائمی رنگ دندان

این دارو ممکن است باعث ایجاد تغییرات دائمی در رنگ دندان در کودکان شود. این زمان شامل نیمه آخر بارداری تا 8 سالگی است. دندان های کودکان ممکن است به زرد ، خاکستری یا قهوه ای تغییر کند.

❌ هشدار اسهال مربوط به آنتی بیوتیک

قرص داکسی سایکلین ممکن است باعث اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک شود. می تواند از اسهال خفیف تا عفونت شدید روده بزرگ باشد. در موارد نادر ، این اثر می تواند کشنده باشد (باعث مرگ). اگر اسهال شدید یا مداوم دارید ، به پزشک خود بگویید. آنها ممکن است درمان شما را با این دارو متوقف کنند.

❌ هشدار فشار خون داخل جمجمه

این دارو ممکن است باعث فشار خون بالا در جمجمه شما شود. علائم آن عبارت است از سردرد ، تاری دید ، مضاعف بینایی. اگر این علائم را دارید سریعاً به پزشک خود بگویید. همچنین ممکن است تورم در داخل چشم شما ایجاد شود. زنان در سن باروری که اضافه وزن دارند ، خطر بیشتری از این بیماری دارند. اگر قبلاً فشارخون داخل رحمی داشته باشید ، خطر شما نیز بیشتر است.

❌واکنش های جدی در پوست

این دارو می تواند باعث واکنش های جدی در پوست شود. این موارد شامل شرایطی به نام سندرم استیونز-جانسون ، نکرولیز سمی اپیدرمال و واکنش دارو با ائوزینوفیلی و علائم سیستمیک (DRESS) است. علائم این بیماری می تواند شامل تاول ، لایه برداری از پوست و بثورات نقاط کوچک بنفش باشد. اگر هر یک از این علائم را دارید ، مصرف این دارو را قطع کنید و سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت حساسیت به قرص داکسی سایکلین یا سایر آنتی بیوتیک های تتراسایکلین مانند دمیکلوسیکلین ، مینوسیکلین ، تتراسایکلین یا تیژایسکلین به این دارو نباید مصرف کنید.

برای اینکه مطمئن شوید داکسی سایکلین برای شما بی خطر است ، اگر تا به بیماری کبد ، بیماری کلیوی ، آلرژی آسم یا سولفیت ، افزایش فشار در جمجمه را به پزشک خود بگویید.

سوالات متداول

اگر یک دوز یا یک نوبت مصرف را از دست بدهم چه اتفاقی می افتد؟

دوز از دست رفته را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان دوز برنامه ریزی شده بعدی شما است ، از مقدار از دست رفته خود صرف نظر کنید. برای تهیه دوز از دست رفته داروی اضافی مصرف نکنید.

اگر بیش از حد دارو را مصرف کنم ، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی و اورژانس تماس بگیرید.

آیا مصرف با سایر آنتی بیوتیک ها مجاز است ؟

از مصرف هرگونه آنتی بیوتیک دیگر با داکسی سایکلین خودداری کنید ، مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد.

با مصرف دارو دچار اسهال می شوم ، آیا جدی است ؟

داروهای آنتی بیوتیک می توانند باعث اسهال شوند که ممکن است نشانه عفونت جدید باشد. اگر اسهال دارید که آبکی یا خون آلود است با پزشک خود تماس بگیرید. از داروهای ضد اسهال استفاده نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

به یاد داشته باشید ، قرص داکسی سایکلین و سایر داروهای دیگر را در دسترس کودکان قرار ندهید ، هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و از این دارو فقط برای نشانه های تجویز شده استفاده کنید.

منبع
WebmdHealthLine

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + شانزده =