سبک زندگیسلامت

سوزش و داغ شدن کف پاها مخصوصا در هنگام خواب نشانه چیست؟

سوزش کف پا از چیست؟ داغی کف پا برای چی هست؟

علت گرم شدن کف پاها و داغی آن – به احتمال زیاد حتما برایتان پیش آمده است که موقع خواب و یا در هر زمان دیگری، سوزش و داغ شدن پاها را در خود حس کرده باشید. این عارضه سندروم سوزش پا نامیده می شود. که علل به وجود آمدن آن می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد.

در ادامه با بخش سلامت ماگرتا همراه باشید

سندرم سوزش و داغ شدن پاها چگونه درمان می شود؟

روش های مختلفی برای درمان این عارضه وجود دارد. ما در اینجا می خواهیم روش های خانگی درمان این مشکل را خدمتتان معرفی کنیم. که البته این روش های درمانی موقتی است. اگر با انجام این روش ها بهبودی لازم را کسب نکردید، حتما به پزشک ارتوپد مراجعه نمایید.

💡 با انجام راهکارهای خانگی تا حدی می توانید، مشکل سوزش و داغ شدن پاها را برطرف کنید.

درمان سوزش و داغ شدن پاها با آب

سندروم سوزش و داغ شدن پاها
سندروم داغ شدن پاها

حداقل در مدت زمان 15 دقیقه، پاهای خود را در آب خنک خیس کنید. این روش ممکن است تسکین موقتی باشد. آب یخ و خیلی سرد برای انجام این کار توصیه نمی شود. از یخ نیز نباید استفاده کرد.

  • از قرار دادن پاهای خود در مقابل گرما، خودداری نمایید.
  • پاهای خود را بلند کنید.

داروهای بدون نسخه و ضد درد که مسکن نامیده می شوند، مصرف کنید. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، یا ناپروکسن ممکن است به طور موقت درد را کاهش دهند.

از کرم های موضعی و پمادها استفاده کنید. کرم های بدون نسخه و پمادهای حاوی کپسایسین ممکن است برای تسکین درد بر روی پاها مورد استفاده قرار گیرد. کرم های ضد قارچ موضعی، لوسیون ها، اسپری ها یا پودرها ممکن است برای درمان پای ورزشکاران استفاده شود.

داروهای درمان سوزش و داغ شدن پاها

دلایل سوزش و داغ شدن پاها
دلایل سوزش و داغ شدن پاها

انسولین یا داروهای هیپوگلیسمی خوراکی می توانند سطح قند خون را در افراد مبتلا به دیابت کنترل کرده و کاهش دهند. ممکن است برای افرادی که کمبود ویتامین دارند، مکمل های غذایی تجویز شود.

داروی مسکن

برای تسکین درد می توان داروهایی مانند داروهای خوراکی یا موضعی را مورد استفاده قرار داد. همچنین انواع مخدرها یا غیر مواد غیر مخدری را می توان طبق نظر پزشک توصیه کرد. کرم های موضعی، لوسیون ها، اسپری ها یا چسب های حاوی لیدوکائین که بر روی موضع چسبانده می شوند، می توانند سوزش و داغ شدن پاها را کاهش دهند.

داروهای ضد افسردگی برای درمان داغ شدن پاها

داروهای ضد افسردگی تری سیکلیک و دیگر داروها می تواند به رفع دردهای مزمن مرتبط با نوروپاتی کمک کند.

داروهای ضد انعقاد یا ضد تشنج

گاباپنتین، کاربامازپین، پرگابالین و دیگر داروها ممکن است برای درمان درد مزمن استفاده شوند.

داروهای ضد قارچ

از داروهای خوراکی می توان برای عفونت های مقاوم به فراورده های موضعی استفاده کرد.
انجام فیزیوتراپی و ورزش کردن

  • ایجاد تغییرات در رژیم غذایی خود
  • استفاده از پد پا و پوشیدن کفش مخصوص (استفاده از دستگاه های ارتز)
  • عمل جراحی

جراحی توسط پزشک ارتوپد برای مواردی که داروها یا روش های خانگی و توصیه ها و تجویز های پزشک اثر بخش نباشد، توصیه می شود.

آیا می توان از بروز سندرم سوزش و داغ شدن پاها جلوگیری شود؟

هیچ راهی برای این که به طور کامل از سوزش و پر حرارت شدن پاها جلوگیری شود، وجود ندارد. ولی این راهنمایی ها می تواند به رفع برخی از مشکلات، کمک کند.

لازم است که به پزشک ارتوپد یا پزشکان متخصص در درمان بیماری های مرتبط با پاها مراجعه نمایید. در صورت ابتلا به دیابت یا سایر شرایطی که می تواند روی اعصاب تأثیر بگذارد، معاینه منظم توسط پزشک امری ضروری می باشد. افراد مبتلا به دیابت یا سایر بیماری ها، ممکن است نیاز به کفش مخصوص داشته باشند.

چه کفشی مناسب است؟

کفش هایی را انتخاب کنید که به درستی جا و فضای کافی داشته باشند و جریان هوا به صورت خوب و کافی در داخل کفش، نفوذ پیدا کند. کفش ها باید پاشنه های کوتاهی داشته باشند. و از قوس کف پا بتوانند به خوبی محافظت کنند.

برای جلوگیری از صدمه ها و جراحت ها و انواع دردهایی که پای ورزشکاران را درگیر می کند، لازم است که جوراب های تمیز و نو بپوشید. اگر در ورزش یا فعالیت های دیگری که پاها دچار درد می شوند، اغلب لازم است که جوراب خود را عوض کنید.

چه عواملی را برای عدم داغ شدن پاها باید به صورت روزانه بررسی کرد؟

لازم است که روزانه، پاهای خود را برای مشاهده ی علائم عفونت یا انواع آسیب ها بررسی نمایید. برای جلوگیری از ایجاد عفونت، اگر هر گونه تاول، جراحت، بریدگی، زخم و ورمی را در پوست خود مشاهده کردید، حتما باید این موارد را برطرف کنید. اگر مبتلا به دیابت هستید، کنترل کردن قند می تواند، تنها روش مؤثر برای جلوگیری از عارضه سوزش و داغ شدن پاها باشد.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *